Konusunu Oylayın.: Abdest almanın fazileti

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Abdest almanın fazileti
 1. 05.Mayıs.2013, 09:36
  1
  Misafir

  Abdest almanın fazileti


  Abdest almanın fazileti Mumsema Abdest almanın fazileti nedir? Abdest almanın faziletini Hadislerle bilgi verir misiniz?


 2. 05.Mayıs.2013, 09:36
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Abdest almanın fazileti nedir? Abdest almanın faziletini Hadislerle bilgi verir misiniz?

 3. 15.Mayıs.2013, 13:29
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Abdest almanın fazileti
  Abdest almanın fazileti ile ilgili hadis-i şerifler

  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki !
  “Kim abdest alır ve bu aldığı abdesti eksiksiz olarak yerine getirirse,sonrada kalbini ve yüzünü Allah’a çevirerek,huşu içerisinde iki rekat namaz kılarsa,cennet ona vacip olur.(1)
  Kıymetli genç kardeşlerim! Abdest almak çok önemlidir eğer abdestimizi eksik alırsak namazımızda eksik olur ,namazı eksik olanın duası da eksik olur.
  *
  *Şöyle bir örnek verecek olursak, devlet dairesine mühim bir iş için müracaat edeceksiniz onlar da bir dilekçe yaz da getir, dediler, eğer dilekçeyi düzgün ve usulüne uygun yazmasanız ne olur?, dilekçeyi kabul etmezler.Daha iyi anlaşılması için bir örnek daha vereyim, hakimler bir davada karara varmak için ne yaparlar? Dosyadaki bilgi ve belge ve delillere bakarlar.değil mi ? Eğer bizim namaz dosyamızda eksiklikler olursa yani abdest eksik olursa namazda tadili erkanı gözetilmezse, namazımızı ihlas ve huşu içerisinde kılmasak ne olur bizim duamız bizim dosyamız kabul edilir mi ?Elbette edilmez.
  Bu mevzuumuzla alakalı olarak efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor.
  “Bir kimse abdest alırken abdestini güzelce alırsa, sonrada namaza durursa bu namazın erkanını riayet ederek yani tadili erkana harfiyen uyarak,namazını kılarsa,namaz ona şöyle seslenir; sen beni koruduğun gibi Allah da seni korusun der,sonra o namaz bir ışık ve nur ile semaya yükselir ve o namaz için semanın kapıları açılır.Kul abdestini güzel almaz namazında rüku ve secdeleri tam yapmazsa,o namaz ona şöyle seslenir, sen beni eksilttiğin, noksanlaştırdığın gibi Allah da seni noksanlaştırsın.der, sonra o namaz üzerine bir karanlık çökerek semaya yükselir.Semanın kapıları açılmaz.Sonra namaz eski bir elbise gibi katlanır ve sahibinin yüzüne vurulur.(2)
  İşte kardeşlerim her şeyi bilinçli ve erkanına riayet ederek yapmalıyız. Y a değilse almış olduğumuz abdestin ve kılmış olduğumuz namazın bir hayrını göremeyiz. Hani bazen derler hocam ben abdest alıyor, namaz kılıyorum ama bir türlü feyiz alamıyorum işte kusuru kendimizde aramalıyız. Mutlaka bir şeyleri eksik yapıyoruz ihlassız yapıyoruz ki feyiz alamıyoruz,aksi halde kardeşlerim namazdan feyiz alamama gibi bir şey olamaz.
  Efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor:
  “ Bir kimse abdestini güzelce alır,sonra namaz kılmak için evden ayrılırsa, Allah o kimseye attığı her adım için bir derece yükseltir ve attığı adımları nedeniyle onun hataları ( günahları) affedilir.(3)
  Değerli genç kardeşlerim kendimizi daima abdestli gezmeye ve camiye, cemaate alıştıralım ki bu sevapları elde edebilelim.İrfan meclisinin adabındandır abdestli gezmek. Efendimiz s.a.v. devamlı abdest li gezenler eğer abdest li olarak ölürlerse şehit sevabı alacaklarını müjdeliyor bizlere. Öyleyse bu güzel müjdeye kulak verelim. Ve abdestli gezmeye gayret edelim ve en önemlisi şüheda ve evliyalar diyarı Karaman’ımızda ve güzel memleketimiz Türkiye’miz de her bir karış toprağında şehit kanı evliya ulema kabri bulunan bu güzel ülkede asla abdestsiz yere basmamak lazım.
  Kıymetli kardeşlerim efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor hadisi şeriflerinde.
  Allah Resulü (s.a.v.) bir gün Medine kabristanına gelerek:
  “Ey mümin kavimlerinin yurdu! Size selam ederim.İnşallah bizde size katılacağız kardeşlerimi görmek isterim.” buyurdu.
  Ashap: Y a Resul Allah biz senin kardeşlerin değil mi yiz? Dediler.
  Efendimiz (s.a.v.) : “Siz benim ashabımsınız,kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır.” Buyurdu.
  Ashap: Ya Resul Allah henüz gelmemiş olan ümmetinizi nasıl tanıyacaksınız? Diye sordular.
  Efendimiz (s.a.v.): buyurdular ki: “Bir kimsenin tamamen aynı renkte olan atlar arasında, alnı ve üç ayağı ak olan bir at bulunursa, onu tanımaz mı?” Diye cevap verdi.
  Ashap evet dediler.
  Efendimiz s.a.v:
  “Öyle ise kardeşlerimiz,yüzleri,el ve ayakları aldıkları abdestin nuru ile parlak olarak mahşere geleceklerdir. Bende onlardan evvel gidip,havuz umun başında onları bekleyeceğim buyurdu.”(4)
  İşte genç kardeşlerim efendimiz (s.a.v.) in kıyamette tanıdığı ve havuz-u Kevser’inde beklediği ümmetten olmak ne büyük şeref onun elinden Kevser şarabı içmek ne büyük mükafat, onunla olmak bize ümmetim demesi hayatımızda ki en önemli sevinç ve şeref olsa gerek Yüce Rabbimiz, onun yolundan onun sünnetin den onun irfan meclisinden onun sevdiklerinden onun ehli beytinden onun dostlarından bizleri ayırmasın.Amin..
  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki!:
  “Mümin abdest suyunun ulaştığı yere kadar ziynetlenir.”(5)
  Yani genç kardeşlerim abdest suyunun değdiği yerler süslenir nurlanır pırıl, pırıl parlar ve bu Ümmeti Muhammed den başka hiçbir Peygamberin ümmetin de bulunmaz. Kardeşlerim efendimiz ümmetini bu nişandan tanıyacaktır, inşallah tanındığı ümmetten oluruz.
  Kıymeti kardeşlerim: irfan meclisinin adabından dır ki, gece yatarken abdestli yatmak. Bakınız Efendimiz s.a.v. bunu yapanlara nasıl müjdeler veriyor.
  ”Kim ki abdestli olarak uyursa, Allah onu affeder ve gece ölürse şehit olarak ölür(6).
  Başka bir hadisi şerifimiz ise şöyledir...
  “Abdestli olarak uykuya yatan kimse, gündüzü oruçlu, gecesi hep namazda imiş gibidir.”
  İşte kıymetli kardeşlerim bunlar ne büyük mükafat Allah cümlemize nasip etsin.(7)Amin. Kıymetli kardeşlerim başka bir hadis-i şerif ise şöyledir…
  “Bir kimse gece yatarken temiz abdest ile yatarsa, onun yanında bir melek bulunur ve o melek, o gece bir saat (bir an) dahi durmaksızın, “Allah’ım! Şu yanımdaki kulunu affet! Çünkü o senin rızan için abdestli yattı.”der.(8)
  Buna göre kardeşlerim her gece abdestli yatmaya azami gayret gösterelim.
  Başka bir hadis ise şöyledir…
  “Kulun ilk hesap verecek olduğu şey abdest’tir.Eğer abdesti güzel olursa, tıpkı abdesti gibi namaz hesabına sıra gelir.Eğer namazı da güzel olursa, aynı namazından sorulduğu gibi diğer amellerinin hesabının görülmesine sıra gelir.(9)
  Kıymetli kardeşlerim görülüyor ki: kıyamet günü bize sorulacak ilk sual abdesten olacak. Öyle ise abdestimizi her zaman erkanına uygun alalım yani eksik almayalım zira kıyamet gününde karşımıza çıkar mahcup oluruz. Allah muhafaza. Allah’ımız cümlemizi o günde rezil ve rüsva olanlardan etmesin.(Amin)
  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki!
  “Abdest namazın anahtarıdır. Namazda cennetin anahtarıdır.”(10)
  Değerli genç kardeşlerim bizde cenneti istiyorsak abdest ve namazımıza dikkat etmeliyiz ki cennetin anahtarını ala bilelim.
  Hazreti Peygamber (s.a.v.) buyurdu ki;
  “Güçlüklerle karşılaşılsa dahi, abdesti tam ve usulüne uyarak almak, Uzak yerden camilere gelmek, mescitlere adımları çoğaltmak, bir namazı kılınca, bir sonraki vaktin namazını beklemek.İyi belleyin! İşte Allah’ın hataları sildiği ve dereceleri yükselttiği ameller, bunlardır.(11)
  İbn’i Abbas (r.a)’ nın rivayetinde ise çok soğuk günde abdest almanın fazileti olarak günahlara kefaret olduğu bildiriliyor.
  Şöyle ki:
  Üç şey kefarettir! Denildi ki:
  - Kefaret nedir?
  Hz. Peygamber buyurdu ki:
  "Mescide gitmek,namazdan sonra namazı beklemek,şiddetli soğukta ve soğuk bir günde hakkı ile abdest almak.(12)
  Kıymetli kardeşlerim çok zor şartlar dada olsa abdest almaya gayret edelim.Rabbimiz onun mükafatını kat, kat verir.
  Efendimiz s.a.v. şöyle buyuyor!
  “Yer yüzünde bir Müslüman yoktur ki, farz namazı için titizlikle abdest alsın da, o gün ayaklarının yürüdüğü,ellerinin,gözlerinin baktığı,kulaklarının dinlediği,nefsinin arzuladığı hatalı işlerden af olunmasın, bu mümkün değildir.(13)
  Başka hadisi şerifte is Efendimiz s.a.v. şöyle buyuyor:
  “Mümin bir kul abdest alıp da, ağzına su aldığında ağzındaki günahları çıkar.Burnuna su aldığında burnundaki hataları çıkar.Yüzünü yıkadığın da göz kirpiklerinin altına kadar yüzündeki bütün günahları çıkar.Ellerini yıkadığın da parmaklarındaki tırnak altlarına varıncaya kadar her iki elinin yaptığı bütün günahları çıkar ayaklarını yıkadığında ayak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarının işlediği bütün günahları çıkar.Sonra camiye kadar yürümesi ve namaz kılması diğer günah hatalarına kefaret olur.”(14)
  Kıymetli genç kardeşlerim, bir Müslüman abdest aldığı zaman ne oluyor, ellerini yıkadığı zaman eliyle işlediği günahları affediliyor. Ağzına su verdiği zaman ağzıyla işlediği günahları affediliyor,Kısacası her abdest azasını yıkadığında o azasıyla işlediği günahları affediliyor.Kardeşlerim adeta Alemlerin Rabbi bizleri affetmek için sebepler hal ketmiş. Bu büyük bir nimettir. Bu nimetin değerini iyi bilelim ve devamlı abdestimizi tadili erkana göre alalım ve abdesli gezmeye gayret edelim.
  Zira kardeşlerim Efendimiz s.a.v. bize şu müjdeyi veriyor:
  “Bir Müslüman usulüne uygun abdest aldığı ve namazını da tadili erkana göre kıldığında, namazdan çıkarken annesinden yeni doğmuş günahsız, hali gibi tertemiz olur, yani günahları affedilir.”(15)
  Kıymetli kardeşlerim: burada sohbetime son verirken Yüce Rabbimiz bizleri kıyamet gününde Rahmetiyle yargılasın.
  Efendimizin tanıdığı ve bu benim ümmetimdir, Ya Rab. Dediği kullarından eylesin.Amin.
  Allah dostlarını da bize şefaatçi eylesin.Yani kardeşlerim Allah ı m bu kulun senin rızan için senin meclisinde oturdu, sohbete geldi, seni andı, zikretti, senin ifan meclisinde bulundu, ben şahidim dediği ihvanlarından eylesin.
  Geceniz hayırlı olsun.
  Kaynaklar:
  1:ramuzul ehadis.
  2:ramuzul ehadis.
  3:riyazussalihin.
  4:riyazussalihin.
  5:ramuzul ehadis.
  6:ramuzul ehadis.
  7:ramuzul ehadis.
  8:ramuzul ehadis.
  9:ramuzul ehadis.
  10:ramuzul ehadis.
  11:nesei hadis no 143
  12:ramuzul ehadis.
  13:ramuzul ehadis.
  14:ramuzul ehadis.
  15:ramuzul ehadis.
 4. 15.Mayıs.2013, 13:29
  2
  Moderatör  Abdest almanın fazileti ile ilgili hadis-i şerifler

  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki !
  “Kim abdest alır ve bu aldığı abdesti eksiksiz olarak yerine getirirse,sonrada kalbini ve yüzünü Allah’a çevirerek,huşu içerisinde iki rekat namaz kılarsa,cennet ona vacip olur.(1)
  Kıymetli genç kardeşlerim! Abdest almak çok önemlidir eğer abdestimizi eksik alırsak namazımızda eksik olur ,namazı eksik olanın duası da eksik olur.
  *
  *Şöyle bir örnek verecek olursak, devlet dairesine mühim bir iş için müracaat edeceksiniz onlar da bir dilekçe yaz da getir, dediler, eğer dilekçeyi düzgün ve usulüne uygun yazmasanız ne olur?, dilekçeyi kabul etmezler.Daha iyi anlaşılması için bir örnek daha vereyim, hakimler bir davada karara varmak için ne yaparlar? Dosyadaki bilgi ve belge ve delillere bakarlar.değil mi ? Eğer bizim namaz dosyamızda eksiklikler olursa yani abdest eksik olursa namazda tadili erkanı gözetilmezse, namazımızı ihlas ve huşu içerisinde kılmasak ne olur bizim duamız bizim dosyamız kabul edilir mi ?Elbette edilmez.
  Bu mevzuumuzla alakalı olarak efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor.
  “Bir kimse abdest alırken abdestini güzelce alırsa, sonrada namaza durursa bu namazın erkanını riayet ederek yani tadili erkana harfiyen uyarak,namazını kılarsa,namaz ona şöyle seslenir; sen beni koruduğun gibi Allah da seni korusun der,sonra o namaz bir ışık ve nur ile semaya yükselir ve o namaz için semanın kapıları açılır.Kul abdestini güzel almaz namazında rüku ve secdeleri tam yapmazsa,o namaz ona şöyle seslenir, sen beni eksilttiğin, noksanlaştırdığın gibi Allah da seni noksanlaştırsın.der, sonra o namaz üzerine bir karanlık çökerek semaya yükselir.Semanın kapıları açılmaz.Sonra namaz eski bir elbise gibi katlanır ve sahibinin yüzüne vurulur.(2)
  İşte kardeşlerim her şeyi bilinçli ve erkanına riayet ederek yapmalıyız. Y a değilse almış olduğumuz abdestin ve kılmış olduğumuz namazın bir hayrını göremeyiz. Hani bazen derler hocam ben abdest alıyor, namaz kılıyorum ama bir türlü feyiz alamıyorum işte kusuru kendimizde aramalıyız. Mutlaka bir şeyleri eksik yapıyoruz ihlassız yapıyoruz ki feyiz alamıyoruz,aksi halde kardeşlerim namazdan feyiz alamama gibi bir şey olamaz.
  Efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor:
  “ Bir kimse abdestini güzelce alır,sonra namaz kılmak için evden ayrılırsa, Allah o kimseye attığı her adım için bir derece yükseltir ve attığı adımları nedeniyle onun hataları ( günahları) affedilir.(3)
  Değerli genç kardeşlerim kendimizi daima abdestli gezmeye ve camiye, cemaate alıştıralım ki bu sevapları elde edebilelim.İrfan meclisinin adabındandır abdestli gezmek. Efendimiz s.a.v. devamlı abdest li gezenler eğer abdest li olarak ölürlerse şehit sevabı alacaklarını müjdeliyor bizlere. Öyleyse bu güzel müjdeye kulak verelim. Ve abdestli gezmeye gayret edelim ve en önemlisi şüheda ve evliyalar diyarı Karaman’ımızda ve güzel memleketimiz Türkiye’miz de her bir karış toprağında şehit kanı evliya ulema kabri bulunan bu güzel ülkede asla abdestsiz yere basmamak lazım.
  Kıymetli kardeşlerim efendimiz s.a.v. şöyle buyuruyor hadisi şeriflerinde.
  Allah Resulü (s.a.v.) bir gün Medine kabristanına gelerek:
  “Ey mümin kavimlerinin yurdu! Size selam ederim.İnşallah bizde size katılacağız kardeşlerimi görmek isterim.” buyurdu.
  Ashap: Y a Resul Allah biz senin kardeşlerin değil mi yiz? Dediler.
  Efendimiz (s.a.v.) : “Siz benim ashabımsınız,kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır.” Buyurdu.
  Ashap: Ya Resul Allah henüz gelmemiş olan ümmetinizi nasıl tanıyacaksınız? Diye sordular.
  Efendimiz (s.a.v.): buyurdular ki: “Bir kimsenin tamamen aynı renkte olan atlar arasında, alnı ve üç ayağı ak olan bir at bulunursa, onu tanımaz mı?” Diye cevap verdi.
  Ashap evet dediler.
  Efendimiz s.a.v:
  “Öyle ise kardeşlerimiz,yüzleri,el ve ayakları aldıkları abdestin nuru ile parlak olarak mahşere geleceklerdir. Bende onlardan evvel gidip,havuz umun başında onları bekleyeceğim buyurdu.”(4)
  İşte genç kardeşlerim efendimiz (s.a.v.) in kıyamette tanıdığı ve havuz-u Kevser’inde beklediği ümmetten olmak ne büyük şeref onun elinden Kevser şarabı içmek ne büyük mükafat, onunla olmak bize ümmetim demesi hayatımızda ki en önemli sevinç ve şeref olsa gerek Yüce Rabbimiz, onun yolundan onun sünnetin den onun irfan meclisinden onun sevdiklerinden onun ehli beytinden onun dostlarından bizleri ayırmasın.Amin..
  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki!:
  “Mümin abdest suyunun ulaştığı yere kadar ziynetlenir.”(5)
  Yani genç kardeşlerim abdest suyunun değdiği yerler süslenir nurlanır pırıl, pırıl parlar ve bu Ümmeti Muhammed den başka hiçbir Peygamberin ümmetin de bulunmaz. Kardeşlerim efendimiz ümmetini bu nişandan tanıyacaktır, inşallah tanındığı ümmetten oluruz.
  Kıymeti kardeşlerim: irfan meclisinin adabından dır ki, gece yatarken abdestli yatmak. Bakınız Efendimiz s.a.v. bunu yapanlara nasıl müjdeler veriyor.
  ”Kim ki abdestli olarak uyursa, Allah onu affeder ve gece ölürse şehit olarak ölür(6).
  Başka bir hadisi şerifimiz ise şöyledir...
  “Abdestli olarak uykuya yatan kimse, gündüzü oruçlu, gecesi hep namazda imiş gibidir.”
  İşte kıymetli kardeşlerim bunlar ne büyük mükafat Allah cümlemize nasip etsin.(7)Amin. Kıymetli kardeşlerim başka bir hadis-i şerif ise şöyledir…
  “Bir kimse gece yatarken temiz abdest ile yatarsa, onun yanında bir melek bulunur ve o melek, o gece bir saat (bir an) dahi durmaksızın, “Allah’ım! Şu yanımdaki kulunu affet! Çünkü o senin rızan için abdestli yattı.”der.(8)
  Buna göre kardeşlerim her gece abdestli yatmaya azami gayret gösterelim.
  Başka bir hadis ise şöyledir…
  “Kulun ilk hesap verecek olduğu şey abdest’tir.Eğer abdesti güzel olursa, tıpkı abdesti gibi namaz hesabına sıra gelir.Eğer namazı da güzel olursa, aynı namazından sorulduğu gibi diğer amellerinin hesabının görülmesine sıra gelir.(9)
  Kıymetli kardeşlerim görülüyor ki: kıyamet günü bize sorulacak ilk sual abdesten olacak. Öyle ise abdestimizi her zaman erkanına uygun alalım yani eksik almayalım zira kıyamet gününde karşımıza çıkar mahcup oluruz. Allah muhafaza. Allah’ımız cümlemizi o günde rezil ve rüsva olanlardan etmesin.(Amin)
  Efendimiz s.a.v. buyuruyor ki!
  “Abdest namazın anahtarıdır. Namazda cennetin anahtarıdır.”(10)
  Değerli genç kardeşlerim bizde cenneti istiyorsak abdest ve namazımıza dikkat etmeliyiz ki cennetin anahtarını ala bilelim.
  Hazreti Peygamber (s.a.v.) buyurdu ki;
  “Güçlüklerle karşılaşılsa dahi, abdesti tam ve usulüne uyarak almak, Uzak yerden camilere gelmek, mescitlere adımları çoğaltmak, bir namazı kılınca, bir sonraki vaktin namazını beklemek.İyi belleyin! İşte Allah’ın hataları sildiği ve dereceleri yükselttiği ameller, bunlardır.(11)
  İbn’i Abbas (r.a)’ nın rivayetinde ise çok soğuk günde abdest almanın fazileti olarak günahlara kefaret olduğu bildiriliyor.
  Şöyle ki:
  Üç şey kefarettir! Denildi ki:
  - Kefaret nedir?
  Hz. Peygamber buyurdu ki:
  "Mescide gitmek,namazdan sonra namazı beklemek,şiddetli soğukta ve soğuk bir günde hakkı ile abdest almak.(12)
  Kıymetli kardeşlerim çok zor şartlar dada olsa abdest almaya gayret edelim.Rabbimiz onun mükafatını kat, kat verir.
  Efendimiz s.a.v. şöyle buyuyor!
  “Yer yüzünde bir Müslüman yoktur ki, farz namazı için titizlikle abdest alsın da, o gün ayaklarının yürüdüğü,ellerinin,gözlerinin baktığı,kulaklarının dinlediği,nefsinin arzuladığı hatalı işlerden af olunmasın, bu mümkün değildir.(13)
  Başka hadisi şerifte is Efendimiz s.a.v. şöyle buyuyor:
  “Mümin bir kul abdest alıp da, ağzına su aldığında ağzındaki günahları çıkar.Burnuna su aldığında burnundaki hataları çıkar.Yüzünü yıkadığın da göz kirpiklerinin altına kadar yüzündeki bütün günahları çıkar.Ellerini yıkadığın da parmaklarındaki tırnak altlarına varıncaya kadar her iki elinin yaptığı bütün günahları çıkar ayaklarını yıkadığında ayak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarının işlediği bütün günahları çıkar.Sonra camiye kadar yürümesi ve namaz kılması diğer günah hatalarına kefaret olur.”(14)
  Kıymetli genç kardeşlerim, bir Müslüman abdest aldığı zaman ne oluyor, ellerini yıkadığı zaman eliyle işlediği günahları affediliyor. Ağzına su verdiği zaman ağzıyla işlediği günahları affediliyor,Kısacası her abdest azasını yıkadığında o azasıyla işlediği günahları affediliyor.Kardeşlerim adeta Alemlerin Rabbi bizleri affetmek için sebepler hal ketmiş. Bu büyük bir nimettir. Bu nimetin değerini iyi bilelim ve devamlı abdestimizi tadili erkana göre alalım ve abdesli gezmeye gayret edelim.
  Zira kardeşlerim Efendimiz s.a.v. bize şu müjdeyi veriyor:
  “Bir Müslüman usulüne uygun abdest aldığı ve namazını da tadili erkana göre kıldığında, namazdan çıkarken annesinden yeni doğmuş günahsız, hali gibi tertemiz olur, yani günahları affedilir.”(15)
  Kıymetli kardeşlerim: burada sohbetime son verirken Yüce Rabbimiz bizleri kıyamet gününde Rahmetiyle yargılasın.
  Efendimizin tanıdığı ve bu benim ümmetimdir, Ya Rab. Dediği kullarından eylesin.Amin.
  Allah dostlarını da bize şefaatçi eylesin.Yani kardeşlerim Allah ı m bu kulun senin rızan için senin meclisinde oturdu, sohbete geldi, seni andı, zikretti, senin ifan meclisinde bulundu, ben şahidim dediği ihvanlarından eylesin.
  Geceniz hayırlı olsun.
  Kaynaklar:
  1:ramuzul ehadis.
  2:ramuzul ehadis.
  3:riyazussalihin.
  4:riyazussalihin.
  5:ramuzul ehadis.
  6:ramuzul ehadis.
  7:ramuzul ehadis.
  8:ramuzul ehadis.
  9:ramuzul ehadis.
  10:ramuzul ehadis.
  11:nesei hadis no 143
  12:ramuzul ehadis.
  13:ramuzul ehadis.
  14:ramuzul ehadis.
  15:ramuzul ehadis.


+ Yorum Gönder