Konusunu Oylayın.: Ahkam kesmek ne demek ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Ahkam kesmek ne demek ?
 1. 05.Mayıs.2013, 08:37
  1
  Misafir

  Ahkam kesmek ne demek ?

 2. 05.Mayıs.2013, 08:37
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  ahkam kesmek ne demek

 3. 15.Mayıs.2013, 21:29
  2
  jerusselam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 4,150
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 42

  Cevap: Ahkam kesmek ne demek ?
  AHKAM KESMEK NE DEMEK ?

  Ahkam, hükmün çoğuludur. Arapça'dır. ( buyruklar, kanunlar) "Ahkam kesmeye başladı" demek kişinin yeterince bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında doğru yanlış, olur olmaz fikir yürüttüğü anlatılmak istenir.
  Şimdi hem bu deyimin anlamını çözmüş olduk hemde hayatımızda sık sık bu tür kesme işlemini yani ahkamı katleden bir sürü adamın yanımızda çevrede medyada politikada olduğunu hatırlamış olduk. Gerçi ahkam bu kadar sık kesildiğinden bazı memleketlerde o memleketlerin halkı istesede bunu unutamaz da işte, sürekli kesilmesi de rutin bir iş yaptığından kimsede dikkat etmez. Örneğin Dünya nın herhangi bir ülkesinde bir gazete yada televizyon kanalı açılış sırasında yada ana sayfasında slogan olarak "Bu kanalda Ahkam Kesmak Yasaktır" cümlesini kullansa ne iyi olurdu. Acaba bilgi düzeyi azaldıkça ahkam kesme oranı artıyor mu? Bu da araştırılmaya değer bir şey olsa gerek. Bazen bu sloganı hayatın tüm odalarına ofislerine yazsak ne kadar işe yarar merak ediyorum. Acaba ahkam kesenler ne kecesecekler ahkam kesmeyipte. Neyse bizim asıl konumuz ahkam kesmenin anlamını hatırlamaktı. Demek ki yeni bir şey getirmeyen sıradan ve rutin düşünceleri dile getirmek ahkam kesmek oluyor. Bence çok gerekmedikçe kesmemeliyiz. Ancak arada da bir olsa kesmede de fayda olabilir. Prim verilen işler tekralanır. Ahkam kesenlere de prim vermemek galiba en doğrusu. Ben de umarım bu yazıyı yazarken "Ahkam Kesmek" hakkında ahkam kesmemişimdir. 4. 15.Mayıs.2013, 21:29
  2
  Devamlı Üye  AHKAM KESMEK NE DEMEK ?

  Ahkam, hükmün çoğuludur. Arapça'dır. ( buyruklar, kanunlar) "Ahkam kesmeye başladı" demek kişinin yeterince bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında doğru yanlış, olur olmaz fikir yürüttüğü anlatılmak istenir.
  Şimdi hem bu deyimin anlamını çözmüş olduk hemde hayatımızda sık sık bu tür kesme işlemini yani ahkamı katleden bir sürü adamın yanımızda çevrede medyada politikada olduğunu hatırlamış olduk. Gerçi ahkam bu kadar sık kesildiğinden bazı memleketlerde o memleketlerin halkı istesede bunu unutamaz da işte, sürekli kesilmesi de rutin bir iş yaptığından kimsede dikkat etmez. Örneğin Dünya nın herhangi bir ülkesinde bir gazete yada televizyon kanalı açılış sırasında yada ana sayfasında slogan olarak "Bu kanalda Ahkam Kesmak Yasaktır" cümlesini kullansa ne iyi olurdu. Acaba bilgi düzeyi azaldıkça ahkam kesme oranı artıyor mu? Bu da araştırılmaya değer bir şey olsa gerek. Bazen bu sloganı hayatın tüm odalarına ofislerine yazsak ne kadar işe yarar merak ediyorum. Acaba ahkam kesenler ne kecesecekler ahkam kesmeyipte. Neyse bizim asıl konumuz ahkam kesmenin anlamını hatırlamaktı. Demek ki yeni bir şey getirmeyen sıradan ve rutin düşünceleri dile getirmek ahkam kesmek oluyor. Bence çok gerekmedikçe kesmemeliyiz. Ancak arada da bir olsa kesmede de fayda olabilir. Prim verilen işler tekralanır. Ahkam kesenlere de prim vermemek galiba en doğrusu. Ben de umarım bu yazıyı yazarken "Ahkam Kesmek" hakkında ahkam kesmemişimdir.

+ Yorum Gönder