+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cinler en çok neyden korkar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cinler en çok neyden korkar?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Cinler en çok neyden korkar?


  Reklam  Cevap: CİNLER ALLAH'A İTAAT EDİP KORKANDAN KORKARLAR:

  Aşağıdaki misaller cinlerin Allah'a itaat edip korkandan korktuklarına delildir:

  Hz. Ömer (r.a.) Hz. Peygamberin (s.a.v.) yanına girmek için izin istemişti. Halbuki o anda Peygamberimizin yanında bir takım Kureyşli kadınlar vadi. Peygamber (s.a.v.) ile konuşuyorlardı ve seslerini O'nun sesinden fazla yükseltiyorlardı; Ömer'in (r.a.) girmek istediğini anlayınca kalkıp telaşlandılar; Ömer (r.a.) izin verilip içeri girdiğinde, Rasulullah (s.a.v.) gülüyordu. Ömer (r.a.) "Allah seni daima güler yüzlü kılsın ya Rasulallah" dedi. Rasulallah "Yanımdaki şu kadınlara şaştım, senin sesini işitince kaçmaya başladılar" buyurdu. Ömer (r.a.) Peygamber (s.a.v.)'e

  "Sen korkulmaya benden daha layıksın ey Allah'ın Rasulü" dedi ve sonra kadınlara dönerek, "Ey kendi kendilerinin düşmanları, benden korkuyorsunuz da Rasulullah'dan nasıl korkmuyorsunuz?" diye çıkıştı. Onlar da "Evet, çünkü sen sert heybetli birisin" dediler. Rasulullah (s.a.v.), "Bırak ey Hattab'ın oğlu, ruhumu kabza-i kudretinde tutan Zat'a yemin ederim ki, şeytan bir yolda sana rastlasa mutlaka başka bir yola sapar buyurdu"(Buhari, Müslim)
  Ahmet b. Hanbel zamanında Irak'da bir cariyenin içine cin girip onu rahatsız ediyormuş. Ahmet b. Hanbel'e dua etmesi için bir elçiyle haber göndermiş. Ahmet b. Hanbel nalinlerini çıkartıp haberciye verdikten sonra, "Bu nalinleri al, cariyenin başı ucunda otur ve orada çarpan cine hitaben de ki; Ahmet seni şu iki hususta muhayyer bıraktı: Ya bu cariyenin yakasını bırakıp gidersin, yahut yetmiş kerre şu nalinleri başına yersin." dedi. Adam Ahmet'in dediği gibi yaptı. Cin cariyenin dilinden "eğer Ahmet isterse ben İrak'ı da terk ederim, başüstüne" deyip çıkıp gitti. Sonra cariye evlendi ve çocuğu oldu. Ahmet b. Hanbel öldükten sonra cin tekrar cariyeye geldi ve rahatsız etti. Bu sefer halife Ebu Bekr el Murzi'ye haber gönderildi. O da nalinle cariyenin yanına gelerek, cariyeyi terk etmesini söyledi. Cin bu defa şöyle dedi: "Bu cariyeyi terk etmeyeceğim, teklifini asla kabul etmiyorum. Sen Ahmet b. Hanbel değilsin. O Allah'a itaat ederdi; biz de bu sebepten ona itaat ederdik."

  Cinlerin Allah'a itaat edene itaat ettiklerini Abdülkadir Geylani'nin (k.s.) kıssası daha güzel teyidediyor: Bir gün Abdülkadir Geylani Hazretlerine Bağdat'tan adamın birisi gelip bakire kızını evin avlusundan cinlerin çalıp götürdüğünü haber verir, üzüntüsünü arz eder. Hz. Şeyh ona, "Bu gece falan tepeye git, besmele ile bir daire çiz, yatsı olunca cinler bölük bölük gelir. Onları görünce korkma. Seher vatinde bir kafileyle padişahları gelir. Arzun nedir diye sana sorar, beni sana Abdülkadir gönderdi diye kızının halini anlatırsın" dedi.
  Kızı kaçırılan zat hadiseyi şöyle anlatıyor: "Hz. Şeyhin dediği gibi yaptım. Önce korkunç görünüşlü bazı cinler geldiler ve daireden içeriye giremeyip gittiler. Nihayet padişahları geldi. Kendisi at üzerinde idi. Yanında birçok cin vardı. Dairenin karşısında durarak bana, arzun ne? diye sordu. Ben cevap vererek beni Abdülkadir gönderdi dedim. Padişah şeyhin ismi geçince hemen saygılı bir şekilde atından indi ve oturdu. Yanındakilere de oturmalarını emretti. Bana dönerek, tekrar anlat dedi. Başımdan geçenleri tekrarladım. Etrafına dönerek, çocuğu kaçıranı çabuk bulup getirin diye emir verdi, inatçı olduğu belli olan bir cin getirdiler. Kızım da yanında idi. Bu cin diyarındaki genç cinlerinden biriydi." Padişah kızı kaçırana hitaben onu niçin kaçırdığını sordu. O da, aşık oldum diye cevap vedi. Padişah derhal o cinnin başını vurdurdu ve kızımı bana teslim etti."

 3. Misafir
  cinlerin demirden korktuğu söylenir ama doğru mu bilmiyorum .

 4. Şii
  Emekli
  Mevlana:"Allah'tan çekinenden bütün cinler ve insanlar korkar."
  Cinlerin korktuğu bir şey de Kuran okunması, Allah'ın isimlerinin zikredilmesidir.

 5. Misafir
  Bende duymuştum demırden korkarlar dıye ama dogrumu bılmıyorum

 6. Misafir
  Cinler insanın içine girginde etrafındakileri tanıyabilir mi..?

 7. Misafir
  Ayette (Kulları üzerinde hükümran olan sadece Allah'tır,diyor.Başka bir ayette şeytan (Benim zorla bir şey yaptırmaya gücüm yoktu.Ben sadece vesvese verdim,siz de ona uydunuz,)diyor.Ama kimi siteler de yazılarda sanki şeytan ve bu türden cinler insana zorla bir şey yaptırabillirmiş ya da cin tuttu denen kişilerde belli bir hükümranlığı varmış gibi ya da Allah'a ve dostlarına kalpte yalancı muhabbet uyandırabilirlermiş gibi şeyler yazıyor.Yani mesela Mevlana Hz.bahsedilirken kişinin kalbinde ona karşı sevgi ve muhabbet hali uyansa,kişi,bu belki şeytandandır mı diyecek?Ya da gizli bir kuvvet zorla semazenler gibi döndürse şeytan mı döndürdü diyecek?Çok yalan,dolan karıştırıyorlar!Mesela kişinin Allah'a sevgisi ve muhabbetinden ağlaması şeytandan olamaz,ancak sanki o yüzden ağlıyor gibi yapması şeytandan olabilir!

 8. Misafir
  Cinlerin insana üzüntü,stress,sinirlenme,büyü vb.hallerle musallat olabildiği yazıyor.Mesela bir insana aile veya yakın çevresinden üzüntüye,depresyona düşürecek davranışlar olursa veya büyü yapıldıysa ve cin tutmasına sebep olduysa günah onun mu?Çünkü gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bir çok kimseden daha imanlı,daha ihlaslı ve günahtan çekinen,iyiliksever,bir çok kimseden daha çok merhamet sahibi kişlerde bile bu tür durumlar olabiliyor.Demek ki bu bir imtihan sebebi!Kişinin iyi ya da kötü kul olmasıyla alakalı değil!Çünkü yazıldığına göre Peygamber Efendimize bile belli bir süre cin musallatından bahsediliyor.

 9. Misafir
  müslim ve buhari büyük hadis alimleridir

 10. Misafir
  Bence cinler daha cok iyneden ve it havlamasindan korkar

 11. Misafir
  malesef demirden ve zikirden kuran okumayla da deyişen bişe olmuyor çünkü onlarda alahı zikreder kuran okular şu an iki yeyenimin içinde cin var detaylı yardımcı olacak arkadaş varsa arasın bilgiye ihtiyacım var.

 12. Misafir
  cinler allahtan korkan allaha itaat eden kullardan korkarlar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
cinler neden korkar,  cinler neden demirden korkar,  Cinler neyden korkar,  cinler nelerden korkar,  cinler nelerden korkarlar,  cinler nelerden kaçar,  cinler en çok neden korkar