+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yabancı kadınlara imam olmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yabancı kadınlara imam olmak


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Yabancı kadınlara imam olmak


  Reklam  Cevap: Erkek hangi şartlarda kadınlara imam olabilir?

  Genellikle erkek kadına imam olabilir; buna cevaz verilmiştir. Ancak bu durumda erkeğin imamete niyet getirmesi gerekir. Aksi halde ona uyan kadının namazı sahih olmaz.

  Halvette erkeğin yabancı kadınlara imam olması doğru değildir. Ancak kendisine halvette uyan kadınların tamamı veya bir kısmı imamın yakın akrabası, yani nikâhı haram sayılanları olursa, o takdirde imamete niyet getirmek şartıyla sahih olur.

  Tahavî ise, kadınlardan bir kısmı imamın mahremi bile olsa, halvette namaz kılmaları mekruhtur, demiştir. Şerhinde bilhassa bu konu açıklanmıştır. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/296.)

  İmam yalnız erkeklere namaz kıldırdığı zaman, imamlığa niyyet etmese de olur. Ancak imama uyan arkada kadın cemaatın bulunacağını da düşünerek imam "bana uyan cemaatın imamlığına" diye niyyet etmesi şarttır. Niyet etmezse kadın cemaatın namazı olmaz.

  Bu durumda her zaman imamete geçen imam efendi: "Niyyet ettim, şu vaktin farzına ve bana uyan cemaatın imamlığına." diyerek niyyet etmelidir.

  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Ben bazen kadinlara imam oluyorum niyet ederken niyet ettim Allah rizasi icin mesela sabah namazinin farzini kilmaya arkamdaki bayan cemaate imam olmaya diyorum namazim sahih olurmu

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Evet bu şekilde niyet etmekle kadınlara da imamlık yapılabilir. Hemen bir üstteki cevapta da ayrıntılı bir şekilde buna cevap verilmiştir.

+ Yorum Gönder