+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hanefi Mezhebine Göre Seferilik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hanefi Mezhebine Göre Seferilik


 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Hanefi Mezhebine Göre Seferilik


  Reklam  Cevap: Selamun aleykum kardeşim. Hanefi Mezhebine göre 90 kilometrelik bir yolculuğa çıkan kimse seferi hükmüne girer. Seferilikte ibadetler konusunda tanınan bir çok kolaylıklardan böylece istifade eder. Mesela dört rekatlı farz namazların kısaltılması gibi.

 3. Misafir
  Hanefi mezhebine göre en fazla kaç gün seferi namaz kılınır.

 4. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Hanefi mezhebine göre 15 günden fazla kalmaya niyet etmediği sürece kişi seferi olarak sayılır.

 5. Misafir
  Seferi namazları kaçar rekat kılınır. Hanefi mezhebine göre birleştirme yapabilir miyiz

 6. arifselim
  Yönetici
  Hanefi mezhebine göre dört rekatlı olan öğle, ikindi ve yatsı namazları iki rekat olarak kılınması vacip olur yani öyle kılınmak zorundadır. Namazları seferilikte hanefi mezhebine göre birleştirmek caiz değildir.

 7. Misafir
  Allah resulu zamanında kilometre ölçü birimi varmiydi ve seferilikte mesafe ve gün sinirlandirmasinin delili ni ogrenebilirmiyim

 8. arifselim
  Yönetici
  Allah resulu aleyhisselam döneminde günümüzde olduğu gibi km şeklinde bir hesap yoktur. İnsanların sefere çıkması ile gidilen ortalama mesafeye göre 3 gün 3 gecelik mesafe esas alınmıştır. Günümüzde bu ortalama 90 km ye tekabül eder.

+ Yorum Gönder
hanefi mezhebinde seferilik,  hanefi mezhebine göre seferilik,  hanefilikte seferilik,  seferilik hanefi mezhebi,  hanefide seferilik,  hanefi mezhebinde seferilik kaç gündür,  seferilikte kazaya kalan namaz