+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ahir Zaman Gençleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahir Zaman Gençleri

  Sual: Selamun aleyküm,


  bir sorum olacaktı.

  Ahir zaman Gençlerine,

  Efendimiz(sav):
  -"Altın tasla kevser suyunun başında ümmetimi bekleyeceğim. Oraya gelenlere ikram edeceğim. " der. Ahir zaman gençlerini görünce elindeki tası bırakır. Bunu görenler:
  -"Ya Rasulullah! Onlara vermeyecek misin?" deyince Rasulullah onlara:
  -"Ahir zamanda alnını secdeye koyan gençlerle arama altın tası koymak istemiyorum onlara elimle ikram edeceğim." der..

  diye bir hadis okudum fakat kaynağı yazmıyor. Acaba siz yardımcı olabilirmisiniz diye soracaktım. Kaynağını bilmek istiyorum, yani hadis sahihmidir?? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Allaha emanet olunuz ... ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Ahir Zaman Gençleri


  Reklam  Cevap: Bir hadisde Hz. Peygamberin ahirzamanda gelecek kardeşlerini görmeyi arzu ettiği belirtiliyor. Bunun sebebi nedir?

  Resulullah (asm.) birgün sahabelerine:
  “Ah keşke bana doğru, havuza gelen kardeşlerimi bir görsem de, içlerinde şerbetler olan kaselerle onları karşılasam. Cennet’e girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem.”

  Bu sözleri üzerine ona denildi ki:
  “Ey Allah’ın Resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz?”

  O şöyle cevap verdi:
  “Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim” (1).

  Bir başka benzer hadis-i şerifte de şöyle buyurur:
  “Mutlaka kardeşlerime kavuşmamı arzuladım.” (Bunun üzerine kendisini dinleyenler) şöyle dediler:
  “Biz senin kardeşlerin değil miyiz?”

  O şöyle cevap verdi:
  “Sizler benim ashabım ve kardeşlerimsiniz. Benden sonra da beni görmedikleri halde bana inanan bir topluluk gelecektir”.

  Bir zaman geçtikten sonra da şöyle buyurdu:
  “Ey Ebû Bekir, senin beni sevdiğini duyduklarından dolayı seni seven bir kavmi sevmek istemez misin? Sen de Allah’ın kendilerini sevdiği kimseleri sev.” buyurdu. (2)

  Bu hadis-i şeriflerde de, Resulullah (asm.) ahir zamanda, ümmetin fesadı zamanında, ihvanlarının (kardeşlerinin) bulunacağından söz ediyor. “Kardeşlerim” dediği kimselere iştiyak duyuyor. Ahirette kevser havuzu başında iken havuza doğru gelecek sağlam imanlı kardeşlerini görmeyi çok istiyor, onlara kevser havuzundan su dağıtmayı arzuluyor.

  Şu halde Peygamber’in (asm.) iştiyakına, hasretine sebep olan o kimselerin herhalde, fedakar, sadık, metin, İslam için kendini ortaya koyabilen, bütün itilme-kakılma, horlanma, kınanmalara karşı yılmadan, aldırmadan Resulullah’ın ve ashabının yolunda olabilen kimseler olması gerekir. Bunlar Resulullah’ın kardeşleridir. O, bunlara “kardeşlerim”, ashabına “arkadaşlarım” ünvanını veriyor.

  Hz. Peygamberin kardeşlerim dediği bu bahtiyarların, O’nu görmeden kuvvetli bir imanla O’na ve getirdiklerine inanmaları son derece önemlidir.

  Ayrıca bu kimselerin önemli bir özelliği, Hz. Ebû Bekiri Resulullahı sevdiğinden dolayı sevmek veya, Ebu Bekir (ra.) gibi, Rasulullah’ı seven sahabeleri sevmektir.

  Sahabelerin haline bakılırsa, onlar da ilerde gelecek bu iman erlerine, hidayet nurunun aydınlığından sapmayanlara karşı büyük bir ilgi duyuyorlar. Bu kimselerin Cennete girmeden önce kevser havuzu başına geleceklerinden bahsedildiğine ve Resulullah’ın onlara olan iştiyakına bakılırsa, onlar Resulullah’tan sonraki tehlikeli dönemde gelmelerine rağmen, imanlarını muhafaza edecekler, imanla kabre girecekler, cennetlik olacaklardır. (3) Yani Resulullah (asm.) onların imanla kabre gireceklerini haber vermektedir.  İlave bilgiler için tıklayınız:

  Nebiler Ve Şehidlerin Gıbta Ettiği Kimseler

  Kaynaklar:
  1. Ramûzu’l-Ehadis s. 361, 4460 hadis (Ebu Nuaym, İbn-i Ömer’den) Ayrıca bk. Hak Dini IV, 2731 (Yuns suresi 62. ayeti ile ilgili olarak Evliyaullah’a havf, hüzün olmayacağı açıklanırken benzer bir hadis-i şerifin mealinden söz edilir): Hayatu’s-Sahabe. II, 567-568 (iki uzun hadisle buradaki hakikata temas ediliyor.
  2. Age. s. 461. 5719 hadis. (İbn-i Asakir Bera b. Azib’den).
  3. Benzer hadisler için bk. el-Metalibu’l-Aliye, 4241, 8424, Müslim, Taharet, 395 Kenu’l-Ummal, 345, 84.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Selamun aleykum
  Kalbi ilahi aşkla yanan yeni bir anneyim. Evladimi güzel şartlarda yetistirebilmeyi arzuluyorum. Bazen ilahi aşkım o kadar yükseliyor ki hiçbirşeyi gözüm görmüyor Allah'a kavuşmak için can atıyorum. Dünya hayatından kesilip ilahi deryalarda denizlerde dalmak kaybolmak kimseyi umursamamak istiyorum. Ama malesef ki yaşantım da bu anlattiklarimdan o denli zıt mahiyette. Öyle üzülüyorum ki. Cevrem,imkanlarim ve nefsim beni hiç o yola girmeme müsaade etmiyor. Nedir benim gibi zavallı biçare kimselere tavsiyeniz?

 4. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam hanım kardeşim. Bu ümmetin en hayırlıları ne sadece dünyası için, neden sadece ahireti için çalışanlardır. Bu ümmetin en hayırlıları hem dinleri hemde ahiretleri için çalışanlardır. İşte sana Allah'ın rızasını kazanmak için en büyük fırsat olan eş ve anne olma imkanı ve nimeti mesela. Bu vazifelerini yerine getirebilirsin. İbadetlerini ve özellikle de ilmini arttırabilir ailene ve çevrendekilerine faydalı olabilirsin. Yaşadığın her dakikayı bile Allah için daha çok çalışmaya bir fırsat olarak görmelisin.

 5. Misafir
  Kardeşim nacizane size tavsiyem şudur. Allah'a gereği gibi kul olmak istiyorsanız Peygamber a.s efendimizin yolunu tutunuz sahabe ne yapıyor onları inceleyip ona göre yaşayınız. Çünkü Rasulullah s.a.v ümmetin en hayırlılarının ashab, sonra tabiin sonra tebei tabiin olduğunu bildirmiştir. Ali İmran suresinin 31. ayetinde buyurulduğu üzere:"De ki: ‘Allah’ı seviyorsanız bana tâbi olun ki; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.’ Allah bağışlayandır, esirgeyendir." Rasullulah'a tabi olmamız gerekir. Bunun için de sahih hadislere ve Kur'an'a yönelmenizi tavsiye derim. İlahi aşkla yanıyorum gibi ifadeler her ne kadar hoş gelse de Ne peygamberimizden s.a.v ne de ashabdan böyle bir aşktan bahsedilmez. Aşk içerisinde aklın gitmesine varacak kadar kendini kaybetmeyi barındıran bir kavramdır. Biz bunun yerine Allah sevgisi, takva kelimelerini kullanmalıyız. Çünkü sadece sevdiğini söylemek birşey kazandırmaz. Ya da iman ettiğini söylemek de böyledir. Bu imanın nüveleri görülmelidir. Ali İmran 31. ayet herşeyi kısaca açıklıyor. Allah'a emanet olunuz.

+ Yorum Gönder
ahir zaman gençliği,  ahir zaman gençliği ile ilgili hadisler,  ahir zaman gençliği hadis,  altın tasla kevser suyunun başında ümmetimi bekleyeceğim,  ahir zamanda alnını secdeye koyan,  ahir zaman gençleri,  ahir zaman genci