+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Koca, giyim konusunda karısına karışabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Koca, giyim konusunda karısına karışabilir mi?

  Sual: Kocam giyimim hakkında bana çok baskı yapıyor biz görücü usulü ile evlendik ben evlenmeden önce baş açıktım
  Evlenir evlenmez kapandım ama eşim abartıyor örnek: ben uzun ve geniş mantomu giymişim bu kez diyor ki çorap giy. Çok hafif makyaja bile izin vermiyordu. Ben çok üzüldüğüm halde yapamıyordum 2 yıldan sonra çok beli etmeyecek şekilde hafif bir makyaj yapmaya başlamadım o da kavga ederek
  11 yıldır halen o sorunumuz var
  Yaz geldi hardal sarısı olan bir manto aldım ona da kızıyor mantomun rengi dikkat çekiyormuş, vücut hatlarım belli ediyormuş. Giyimime çok müdahale ediyor
  Eşim giyimime her müdahale etiğinde ben resmen sinir krizi geçiriyorum bundan 5 yıl önce depresyonda geçirdim 6 ay içinde 11 kilo aldım ama adam yine de dediğinden vazgeçmiyor
  Çocuklarımızın önünde kavga ediyoruz, birbirimize ağır küfürler ediyoruz çocuklarımda çok üzülüyor bu duruma
  Onun istediği gibi giyinemiyorum çünkü kendimi çok kötü hissediyorum
  Sizce ne yapmalıyım ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Koca, giyim konusunda karısına karışabilir mi?


  Reklam  Cevap: Tesettür, kadınlar için kıyafet acısından kullanılan bir kavram. Tesettür, kadının vücudunu örtmesi anlamına kullanılıyor. Aslında erkek de tesettüre muhataptır. Çünkü tesettür Allahu Teâlâ’nın dininin avret olarak bize bildirdiği beden bölümlerinin gizlenmesi anlamına geliyor. Erkeğin de avreti var, kadının da avreti var. Erkeğin avret yeri diz kapağıyla göbek arasındaki yerdir ve yüzde yüz avrettir. Bayan için de yüz, el ve topuktan aşağısı ayaklar hariç her yer avrettir. Avretin örtülmesi Allah’ın emridir. Bir seçenek, tercih falan asla değildir. Allah emrettiği için tesettüre girilir. Erkek de kadın da buna muhataptır. Namazla, oruçla, zekatla, hacla hiçbir farkı yoktur tesettürün. Nasıl Müslüman namaz kılmadığı halde oruç tutuyorsa, bari beşte bir kârın olsun deniyorsa, aynı şekilde oruç tuttuğu, namaz kıldığı halde tesettüre girmeyen Müslüman için de bir zararı vardır.

  Diğeri bari kurtulmuş olsun deniyor. Yoksa tesettürle yani bayan ve erkeğin örtünmesiyle namazın bir farkı yok. İkisi de Allahu Teâlâ’nın emridir. Bayanların tesettürü, güzel giyinmeleri değildir. Tesettür asla moda olamaz. Tesettürün kendisi de tesettürü gerektirecek hale gelirse Allah’ın maksadı ve emri gerçekleşmiş olmaz. Tessettürden maksat, yani özellikle bayanın örtünmesinin istenmesi, yabancı gözlerin dikkatinden uzak kalmaya yöneliktir. Yani bir erkek bir bayana gözü iliştiğinde onun bayanlığıyla ilgili boyutu anlamıyor olması, hissetmiyor olması gerekiyor.

  Eğer tesettür, bayanın üzerindeki cazibeyi artırıyorsa, bunun adı çarşaf bile olsa Allah’ın emrettiği tesettür diyemeyiz ona. Çünkü tesettürdeki ölçü; çarşaf, manto, pardüse, şalvar, herhangi bir şey değildir. Allah’ın emri çarşaf veya manto olarak isimlendirilemez. Allah, tesettürü emretmiştir. Tesettür, kadının erkeğin gözünden korunmasıdır. Bunu çarşaf sağlıyorsa Allah çarşafı emretmiştir, bunu pardüse sağlıyorsa Allah onu emretmiştir. Bunu herhangi bir yöresel kıyafet sağlıyorsa Allah bunu emretmiştir. Ama bir bayan, mesela çarşaf en yaygın kıyafet olarak tesettür kıyafeti bilindiği için çarşafı zikrediyorum, çarşaf giydiği halde vücut organları, dikkat eden bir erkeğin gözünde belli olacak kıvamda ise, gerek inceliği, şeffaflığı acısından ve gerekse darlığı açısından rüzgârlı bir yerde çarşafın aldığı şekil yüzünden vücut organları teşhir edilecek halde bulunuyorsa buna tesettür diyemeyiz, tesettür adıyla kullanılmış kıyafet diyebiliriz. Veya bir başörtüsü, renginden, üretimindeki teknik özelliklerden dikkat çekiyorsa bunun adı tesettür değildir. Çünkü Allahu Teâlâ’nın emrettiği başörtüsü veya çarşaf veya ayakkabı modeli değildir; bayanın gizlenmesidir. Bayanın erkeğin gözünden korunmasıdır. Bu, renk baskısıyla veya zorlamalarla daha cazip hale geliyorsa lütfen bunu tesettür olarak adlandırmayalım; Müslümanların tesettür adıyla zevklerini tatmin etmesi olarak adlandıralım.
  Velhamdülilllahi rabbil âlemin. Nureddin Yıldız Hoca Efendi

 3. Misafir
  Konuya çok güzel açıklık getirdiniz. Nurettin Yıldız Hocayı çok seviyorum

 4. Misafir
  İslamda kadın kocasının giyimine karışabilir mi. Esimin tisortle kisa kollu gomleklerle disrai cikmasini istemiyorum. Ayrica disari cikarken sulenmesi caiz mi ? Kadin isterse kocasina bu konular da karisabilir mi. Disari cikarken sacini yapmasi koku surmesi ne kadar dogru? Disarida sonucta tesetturlu ya da testtursuz birsuru kiz var. Erkeklerde oldugu gibi Kizlarinda nefsi var. Ben esime bakilmasini istemiyorum. Kocama bu konuda karisabilir miyim??

 5. arifselim
  Yönetici
  Helal ve haram sınırı esas alınmalıdır. Hem kadın hemde erkek eşine bu davranırsa Allah aralarına huzuru ve güveni koyar.Haram olmayan konularda karışmak gereksiz huzursuzluklara sebebiyet verir.

+ Yorum Gönder
koca karısının giyimine karışabilir mi ,  giysiye karisan erkek,  eşim kapanmam için baskı yapıyor,  kocanin kadina ilfili olarak karismasi,  koca karısının ne giyimine karışabilir mi,  koca kadınla giydikleri,  kadının giyimine kocası karışabilir mi