+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hile Yapmak ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hile Yapmak ile ilgili hadisler


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hile Yapmak ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Hile İle İlgili Hadisler

  “Satan ve alan kimseler söz kesip birbirinden ayrılmadıkça alış verişi bozup bozmamakta muhayyerdir. Eğer doğru söyler satılık eşya ve paranın halini açıklarsa alış verişinde bereket bulur. Eğer saklar veya yalan söylese alış verişinin bereketi gider.”

  1583 Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Bize silah çeken bizden değildir. Bize hile yapıp aldatan da bizden değildir"

  Tevbe (9/119) “Ey iman edenler ! Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olunuz !”

  Ahzab (33/35) “ Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar mümin erkekler ve mümin kadınlar taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar doğru erkekler ve doğru kadınlar sabreden erkekler ve sabreden kadınlar mütevazi erkekler ve mütevazi kadınlar sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.”

  “Münâfık'ın alâmetleri üçtür: Söz söylerken yalan söyler. Va'd ettiği vakit sözünde durmaz. Kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyânet eder.”

  “Dört şey her kimde bulunursa hâlis münâfık olur. Her kimde bunların bir parçası bulunursa onu bırakıncaya kadar kendisinde münâfıklıkdan bir haslet kalmış olur. (Bunlar da) kendisine bir şey emniyet edildiği zaman hıyânet etmek söz söylerken yalan söylemek ahdettiğinde ahdini tutmamak husûmet (iddiâ ve mürâfaa) zamânında da hakdan ayrılmaktır.”

  “(Sözünde işinde) doğruluk insanı hayra irşâd eder hayırlı işler de Cennet'e kılavuzluk eder. O kimse ki doğruluk şi'ârıdır. Nihâyet (bu seciyesiyle) sıddık (vasfına müstahak) olur. Yalancılık da muhakkak insanı fücûra (şerre) sürükler şer de Cehennem'e götürür. O kimse ki yalancılık onun şi'ârıdır. Nihâyet bu (idmanlı) yalancı da Allah'ın dîvânında "Kezzâb" defterine yazılır.”

  “Kim ki yalan söylemeği ve yalanla amel etmeği bırakmazsa Cenâb-ı Hak o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına hiç kıymet vermez iltifât buyurmaz.”

  “Ashâbım haberiniz olsun size ehl-i Cenneti bildireyim: Her zayıf olan ve halk tarafından zayıf görülen (mütevâzı') her mü'min Cennet'liktir. (Halbuki) o mü'min Allâh (ın kerem ve inâyetine) yemîn etse muhakkak ki Allah onu (ihsân ve inâyeti ile) yemîninde gerçek çıkarırdı. Ey Ashâbım iyi dinleyiniz size Cehennem halkını da bildireyim. Onlar da katı yürekli kibirli ve hîlekâr ululuk taslıyan kimselerdir.”

  “Satan ve alan kimseler söz kesip birbirinden ayrılmadıkça alış verişi bozup bozmamakta muhayyerdir. Eğer doğru söyler satılık eşya ve paranın halini açıklarsa alış verişinde bereket bulur. Eğer saklar veya yalan söylese alış verişinin bereketi gider.”

 3. Misafir
  Bu hadisler ile ödevimi bitirdim. Bu site sayesinde din dersimi yapıyorum. Dini bilgilerimi de öğreniyorum.

 4. Misafir
  Allah razı olsun sayenizde performans ödevimi yaptım

 5. Misafir
  Allah razi olsun performans odeVimi yaptim sayenizde

+ Yorum Gönder
hile yapmak ile ilgili hadisler