+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şirk Koşmak Ne Demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şirk Koşmak Ne Demektir?

  Sual: S.A. Hocam ben 20 yaşındayım Aklıma şirk gibi şeyler geliyor. mesela buda heykeli gibi ama ben heykel parçasına inanmıyorum tabikide. aklımdan atmak istiyorum ama atamıyorum ne yapmalıyım günaha girermiyim şirk'e mi girmiş oluyorum?? yardım edin dayanamıyorum.. şeytan benimle neden bu kadar çok uğraşıyo????? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Şirk Koşmak Ne Demektir?


  Reklam  Cevap: Şirk Nedir? Şirk Koşmak Ne Demektir?

  Sözlükte "bir şeyi ortak yapmak, birden fazla kişiye tahsis etmek, ortak kabul etmek ve ortak saymak" manalarına gelen şirk, ıstılahta, Yüce Allah'ın ilahlığında, sıfat ve fiillerinde ve Rab oluşunda ortağı, benzeri ve eşinin olduğunu kabul etmeyi ifade eder. Yapılan ibadetlerde Allah'tan gayrısını gözetme ve riya gibi kötü hasletler için de şirk kelimesi kullanılmıştır.

  Allah'a şirk koşmak günahların en büyüğüdür (Buharı, Edeb, 6; Müslim, Îmân, 38). Şirk ve küfrün Allah tarafından bağışlanmayacağı bildirilmektedir: "Şüphesiz ki Allah, kendisine eş koşulmasını asla bağışlamaz, bundan başkasını (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa, gerçekten pek büyük bir günah işlemiş olur." (Nisâ, 4/48, 116). (bk. Müşrik)


+ Yorum Gönder