+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin yaşlılar cennete giremez diye şaka yaptığı hanım sahabi kimdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin yaşlılar cennete giremez diye şaka yaptığı hanım sahabi kimdir?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimizin yaşlılar cennete giremez diye şaka yaptığı hanım sahabi kimdir?


  Reklam  Cevap: Hanım sahabenin adını bulamadım. Ancak ensardan bir kadın diye geçiyor çoğu yerde.

  Resûl-i Ekrem bazan şaka da yapmış, fakat yaptığı latifelerde ölçülü davranıp doğruluktan ayrılmamıştır. Kendisine gelen yaşlı bir kadın: “Ey Allah’ın Resûlü! Beni Cennete koyması için Allah’a dua et” dedi. Hz. Peygamber, “Ey filanın annesi! Yaşlılar Cennete giremez” buyurdu. Kadın ağlamaya başlayınca: “Ona haber verin, o yaşlı haliyle Cennete giremez...” (Tirmizî, eş-Şemâilü’l-Muhammediye, Beyrut, ts. s. 122) diyerek kadını teselli etmiştir.

  Diyanet.gov.tr


 3. cihad38
  Emekli
  Tirmizi’nin Hasan-ı Basri’den mürsel olarak yaptığı rivayet ise şöyledir: “Bir gün yaşlı bir kadın resulullah’ın yanına geldi ve “Ya Resulellah! Allah’ın beni cennete koyması için dua buyur!” dedi. Hz. Peygamber: ”Yâ ümme Fülan (ey falancanın anası)! Şu bir gerçek ki yaşlılar cennete gitmezler” buyurdu. Bunun üzerine kadın ağlayarak çıkıp gitti. Kadın gidince, Resulullah: “Gidin ona söyleyin ki, kendisi yaşlı haliyle cennete girmez. Nitekim Allah (mealen) şöyle buyurdu: “Biz o kadınları, yepyeni bir yaratılışla yarattık. Böylece onları bakire kızlar kıldık.” (Vakıa, 56/35-37)” (Tirmizi, Şemail, Beyrut, ts., s.144)

  Bu hanımın ismi rivayetlerde zikredilmemiştir. Bununla beraber, bazılarına göre bu kadın Hz. Peygamberin halası Safiye’dir. (bk. Tirmizi, Şemail, a.y -bir ta’li

+ Yorum Gönder