+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İki çeşit Müslüman vardır: Mukallit ve Muhakkik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İki çeşit Müslüman vardır: Mukallit ve Muhakkik

  Sual: İki çeşit müslümanan vardır.
  1) MUKALLİT müslüman = Taklitçi, ezberci , kopyacı , ezberlediklerini tekrarlayan , duyduklarının okuduklarının ne anlama geldiğini düşünmeyen ve öğrenmek istemeyen, yap denileni yapan , yapma denileni yapmayan , öğrendiklerinin doğruluk derecesini Kur'a ve Hadis doğrularına göre araştırmayan , bilimsel kriterleri düşünmeyen , müslümanlara denir.
  2)MUHAKKİK müslüman = Tahkikçi , araştırmacı ,duyduklarını ve okuduklarını orijin kaynaklı Kur'an ve Hadis doğrularına göre araştıran , duyduklarının ve okuduklarının ne anlama geldiğini düşünen ve öğrenen , yap denilenin niçin yapması gerektiğini , yapma denilenin de niçin yapmaması gerektiğini inceleyen , zamanımızın pozitif bilim ışığında , Kur'an ve Hadis bilgilerini nasıl anlaması gerektiğini düşünen ve öğrenen , müslümanlara denir.
  Hayata mukallit müslüman olarak başlarız elbette...Sonradan istidat , kapasite ve fıtratımızdaki kadarıyla muhakkik müslüman olabiliriz.Unutmayalım Allah(cc) ''İlmi dileyene,zenginliği dilediğime veririm'' diyor. Muhakkik olmak bizim elimizde.Ancak,mukallit'te muhakkik'de olmak , Allah'ın(cc) takdirinden geliyor.Kader neyse ,o oluyor.. Hoşça Kalın.. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İki çeşit Müslüman vardır...


  Reklam  Cevap: Muhakkik denilen müslümanda mukallittir.
  bir müslüman ya müçtehittir yada mukallit başka bir yol bilmiyorum

+ Yorum Gönder