+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz toplumsal barışı sağlamak için neler yapmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz toplumsal barışı sağlamak için neler yapmıştır?


 2. Efdal
  Kıdemli Üye

  Reklam  Cevap: Yerlilerle hicret edenleri kardeş yapmış, Fakirle zengini zekat ile malda ortak yapmış, Dinleri ayrı olan insanlar arasında sözleşmeler imzalatarak toplumsal huzuru sağlamış, Cami yaptırarak ibadet edenleri bir araya getirmiş ve kardeşliğin en zirvesini sağlatmıştır.

 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Hz. Muhammed (sav) Toplumsal Barış Ve Huzuru Nasıl Sağlamıştır?

  Peygamber Efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret ettikten sonra, çok farklı insan topluluklarıyla karşılaşmıştır.
  O dönemde, Medine'de büyük bir etkinliğe sahip olan Yahudiler, çeşitli Hıristiyan toplulukları ve o güne kadar İslam'a girmemiş, eski dini anlayışlarını sürdüren müşrikler bir arada yaşamaktaydı.
  Hz. Muhammed böyle bir ortamda, toplumsal birliği ve barışı sağlamak amacıyla Medine'deki kozmopolit yapıyı çeşitli sosyal sözleşmelerle kaynaştırmış,
  yüzden fazla topluluk ile bazen mektupla bazen de bizzat kendisi konuşarak çeşitli anlaşmalar yapmış,
  onlarla uzlaşmaya varmıştır. (T.W. Arnold, İngiliz misyoner araştırmacı) Peygamberimizin kurduğu bu toplumsal birliğin önemini şu şekilde ifade etmektedir:


  Nitekim Peygamber Efendimiz, Mekke'yi fethettikten sonra, daha önce Müslümanlara işkence eden müşrikleri dahi serbest bırakmış,
  onlara büyük bir hoşgörü göstermiştir.
  Hz. Muhammed'in(s.a.v) gösterdiği bu üstün ahlak, daha önce Arap toplumunda benzerine hiç rastlanmamış bir durumdu ve insanlar arasında takdirle karşılanmaktaydı.


  Toplumdaki zengin, fakir, ırkçılığı ortadan kaldırmıştı.
  Fakir fukara devletten yiyeceğini alırdı fakat PEYGAMBERİMİZİN vasiyetine uymadılar bölük pörçük dagılmış bir islam alemi ortaya koydular.

  Toplumsal birliği ve barışı sağlamak amacıyla Medine'deki kozmopolit yapıyı çeşitli sosyal sözleşmelerle kaynaştırmış, yüzden fazla topluluk ile bazen mektupla bazen de bizzat kendisi konuşarak çeşitli anlaşmalar yapmış, onlarla uzlaşmaya varmıştır.
  Peygamberimiz'in Medine'ye gelip, kardeşliği ve hoşgörüyü pekiştirmesi farklı ırklara, dinlere ve dillere sahip gruplara ait insanların birarada huzur içerisinde yaşayabileceğini de ispatlamıştır.

  Peygamber Efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret ettikten sonra, çok farklı insan topluluklarıyla karşılaşmıştır. O dönemde, Medine'de büyük bir etkinliğe sahip olan Yahudiler, çeşitli Hıristiyan toplulukları ve o güne kadar İslam'a girmemiş, eski dini anlayışlarını sürdüren müşrikler bir arada yaşamaktaydı. Hz. Muhammed böyle bir ortamda, toplumsal birliği ve barışı sağlamak amacıyla Medine'deki kozmopolit yapıyı çeşitli sosyal sözleşmelerle kaynaştırmış, yüzden fazla topluluk ile bazen mektupla bazen de bizzat kendisi konuşarak çeşitli anlaşmalar yapmış, onlarla uzlaşmaya varmıştır. (T.W. Arnold, İngiliz misyoner araştırmacı) Peygamberimizin kurduğu bu toplumsal birliğin önemini şu şekilde ifade etmektedir:

  "Önceleri tek bir emire kesinlikle itaat etmemiş olan o Arabistan, birdenbire siyasi bir birlik haline geliverdi ve o mutlak amire kendisini teslim etti. Yüz kadar küçük sosyal gruptan meydana gelmiş olan ve sürekli olarak birbirleriyle karşılıklı düşmanlıklarda bulunan küçük-büyük nice kabilelerden, Hz. Muhammed(s.a.v) bir birlik meydana getirdi."

 4. Misafir
  Allah bizlere O'nu bir öğretmen olarak seçmiş onun yaşantısını örnek almamız lazımdır.

 5. Misafir
  Çok yardımcı oldun Allah razı olsun emeğinden dolayı

 6. Misafir
  Teşekkür Ederim Çok Yardımcı Oldunuz Emeğinize Sağlık

 7. Misafir
  çok güzel bilgi

  teşekkürler saolun bu site guzelmiş

 8. Misafir
  Toplumsal barışı sağlamak için İslama davet etti
  Peygamber efendimiz her zaman barış içinde yaşanmasını istemiştir.

 9. Misafir
  çok teşekkür ederim Allah sizden binlerce kez razı olsun.din dersinden 100 aldim.ve de dinim hakkinda bilgi sahibi oldum.

+ Yorum Gönder
peygamberimiz toplumsal barışı sağlamak için neler yapmıştır,  hz muhammed toplumsal barışa yönelik etkinlikleri nelerdir,  hz muhammed medinede toplumsal barışı sağlamak için neler yapmıştır,  peygamber efendimiz hicretten sonra toplumsal barışı gerçekleştirmek için neler yapmıştır,  peygamberimizin barış için yaptıkları,  hz muhammed in toplumsal barışa yönelik etkinlikleri,  Peygamberimiz hicretten sonra Medinede toplumsal barışı sağlamak için neler yapmıştır