+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Sırtında Bulunan Nübüvvet Mührü Nasıldı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Sırtında Bulunan Nübüvvet Mührü Nasıldı?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Sırtında Bulunan Nübüvvet Mührü Nasıldı?


  Reklam  Cevap: Peygamber efendimizin mübarek sırtlarında iki kürek kemiği arasında, sol kürek kemiğine daha yakın kalbin hizasında İslam âlimlerince “nübüvvet mührü” olarak anılan bir işaret vardı.

  Bu işaret; “üzerleri tüylü, kabarık, kırmızımtırak inci gibi benlerin bir araya gelmesinden hâsıl olan keklik yumurtası büyüklüğünde” idi. (M. Asım Köksal, Hz. Muhammed (a.s.) ve İslamiyet, Mekke Devri, s:11)

  *Tanımdan da anlaşıldığı gibi, nübüvvet mührü bir yazıdan oluşmamakta idi…

  Hz. Muhammed (a.s.) on iki yaşlarında iken amcası Ebu Talip’le birlikte Şam’a gitmek üzere bir yolculuğa çıkmıştı. Şam yakınlarındaki Busra kasabasında konakladıklarında, Rahip Bahira Hz. Muhammed (s.a.v.)’in bir bulut tarafından gölgelendiğini ve altında oturduğu ağacın dallarının üstüne eğildiğini fark edince kendisini daha yakından tanımak istedi. Kervandaki herkesi yemeğe davet etti. Burada Hz. Muhammed (s.a.v.)’e bir takım sorular sordu. Hırkasını kaldırarak nübüvvet mührüne baktı. Onun ahir zaman peygamberi olacak çocuk olduğunu anlamıştı. Bu konuda sahip olduğu bilgilere dayanarak Ebu Talip’e sorular yöneltti.* Ebu Talip, bir soru üzerine; “Bu benim oğlumdur.” deyince, “Bu çocuğun babasını kitaplarda sağ bulmuyorum.” dedi. Çocuğun babasının henüz kendisi doğmadan, annesinin de daha sonra vefat ettiğini duyunca, kendisinin kitaplardan öğrendiğinin de böyle olduğunu söyledi. Kervan, Rahip Bahira’nın isteği üzerine Şam’a gitmekten vazgeçti. Böylece oradaki Yahudilerin Hz. Muhammed (s.a.v.)’i tanıyıp ona bir zarar vermelerinin önüne geçildi.

  Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sırtındaki Nübüvvet mührüne benzer bir işarete, ne O’nun atalarında ne de torunlarında rastlanmıştır. Bu durum da,* nübüvvet mührünün ilahi bir nişan olarak Resul-u Ekrem’in sırtına yerleştirildiğini göstermektedir.


 3. nurya
  Devamlı Üye
  allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed Rabbim şefaatine nail etsin inşaALLAH Sen olmasan bizlerde olmazdık sevgili peygamberim

+ Yorum Gönder