+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmalıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmalıyız?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmalıyız?


  Reklam  Cevap: Doktor olmak için gereken özellikler


  Doktor olmak için hangi okulları okumak gerekir‘den sonra doktorluk için ne tarz kişisel ve fiziksel özellikleriniz olmanız gerektiğini bahsettik. Tıp fakültesi mezunu arkadaşımızın doktorluk röportajına da göz atabilirsiniz.

  Doktor olabilmeniz için fiziki şartlarınızın neredeyse hiçbir önemi yok, çünkü doktorluk sınavı denilen ne tus da ne de tıp fakültesini giriş sınavı olan ygs ile lys de herhangi bir mülakat olmayacaktır, bu yüzden polislik gibi askerlik gibi mesleklerde aranan boy, kilo şartları yoktur. Sadece sizden tıp fakültesini kazanmanız ve tus’da başarılı olarak uzmanlığınız almanız beklenir. Bunun için de iyi bir lisede okursanız üniversite giriş sınavı sizin daha iyi geçer. Ayrıca örnek olarak şifa üniversitesi taban puanlarına bakıp tıp’ın ne kadar yüksek puan istediğini görebilirsiniz.

  Doktor olmak için hangi liseye gidilir


  Öncelikle tıp fakültesi hakkında bilgiyi okuyarak yazıya devam ediniz!
  Günümüzün en poüler mesleklerinden biri olan doktorluk yapabilmek için hangi liseye gittiğiniz katiyen önemli değil! İster anadolu lisesi, ister fen lisesi, ister sağlık lisesinde (artık katsayıları da kaldıklarını göre rahatça meslek liselerinden tercih edecekler olacaktır) okuyun ancak üniversitede tıp fakültesini kazanıp bitirmek zorundasınız. Yani bazı bölümlerdeki gibi en basitinden acil tıp teknisyeni gibi sağlık meslek lisesinden mezun olayım puansız geçiş yapayım olayı tıp fakültesinde yok. Bu yüzden üniversiteye gelmeden önce nerelerde okuduğunuz hiç önemli değil. Ancak sınavda mf 3 puanınız yüksek olması gerekir. Tıp fakülteleri mf 3 puanından öğrenci alıyorlar.

  Peki ben doktorluktan ziyade daha spesifik beyin cerrahı nasıl olurum diye soruyorsanız; bunun için 6 sene tıp fakültesini okuyup bitirmiş olmanız gerekir mezun olduktan sonra gireceğiniz tus sınavına göre bölüm tercihi yapacaksınız. Yani kardiyoloji, patoloji uzmanı gibi doktor olmak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini bitirmeniz gerekiyor. Bir başka uzmanlık olan anestezi uzmanı nasıl olunur yazısına da göz atabilirsiniz.


+ Yorum Gönder
doktor olmak icin hangi liseye gidilir,  anadolu lisesinden doktor olunurmu,  çoçuk doktoru olmak için hangi liseye gidilmeli,  doktor olmak icim hangi liselere g,  doktor olmak için hangi liselere gitmek gerekir,  fen lisesinden çocuk doktoru olunur mu,  doktor olmak için hangi liseye gidilmelidir