+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz muhammed ve insanlık onuru ile ilgili şeyler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz muhammed ve insanlık onuru ile ilgili şeyler


 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz muhammed ve insanlık onuru ile ilgili şeyler


  Reklam  Cevap: insanlık onuru ile ilgili bir panelden alıntı

  Sırrı Fuat Ateş, insanlık onuruyla ilgili görüşlerini paylaşarak “Öncelikle insanın aklı ve iradesi ile diğer varlıklardan ayrıldığına dikkat çekmek isterim. Akıl yol gösterir, irade de akılla verilen tarifler doğrultusunda tercihleri şekillendirir.” diye konuştu. Allah’ın insanı tanımlarken “Biz insanı saygın bir varlık olarak yarattık.” sözünü hatırlatan Ateş, çeşitli ayetlerde her şeyin insanın emrine sunulduğunun belirtildiğini söyledi.

  İnsanın emrine sunulan nimetlerin sınırsız olamayacağının altını çizen Ateş, Allah’ın gönderdiği peygamberlerle insanların hareketlerini sınırlandırdığını belirtti. İslam olmanın insan olmaktan geçtiğini belirten Sırrı Fuat Ateş, tasavvuf anlayışında ise insanın küçük kâinat, kâinatın da büyük insan olarak algılandığını ifade etti.

  Sırrı Fuat Ateş, İslam’ın insan onurunu koruma noktasında bazı prensipleri olduğuna dikkat çekerek bunları “insanın; canının, aklının, dininin, neslinin ve malının korunması” şeklinde sıraladı. Ateş, saydığı prensipleri insanı insan yapan değerler olarak tanımladı. İnsan onurunu zedeleyen davranışlar bulunduğunu da dile getiren Sırrı Fuat Ateş “Adalet duygusunun zedelenmesi, ırk ve sınıf ayrımcılığının yapılması insan onurunu zedeler. Kişinin günah işlemesi bu kapsamda değerlendirilir.” diye konuştu.

  Konuşmasının sonunda İslam’daki insan anlayışını özetleyen Ateş, “İnsan kâinatın merkezindedir. Bütün varlıklar insan içindir. İnsan da Allah’a kulluk için yaratılmıştır”. dedi.

+ Yorum Gönder
insan onuru ile ilgili hadisler,  insan onuru ile ilgili şiirler,  insan onuru ile ilgili sözler,  insanlık onuru ile ilgili şiirler,  hz.muhammed ve insan onuru,  hz muhammed ve insan onuru,  hz peygamber ve insan onuru ile ilgili yazı