+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayra verilmek üzere sözlü olarak vasiyet edilmiş tarla... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayra verilmek üzere sözlü olarak vasiyet edilmiş tarla...


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hayra verilmek üzere sözlü olarak vasiyet edilmiş tarla...


  Reklam  Cevap:
  Annemin çocuğu olmayan bir halası vardı. Vefat etmeden önce tarlamı hayıra ver demiş kocasına. Vefat edince dedeme de miras kaldığı için dedem imza atayımda vakfa verelim demiş ama kocası ilgilenmemiş. Dedem de vefat edince tarladan yol geçti ve parası dedemin çocuklarına paylaştırıldı. Bu durumda annemler bu parayı ne yapmalı? Halalarının vasiyetine binaen vakfetmeli mi? Yoksa vakfetme kocasına aitti deyip harcamalı mı? Durumu iyi olmayan teyzelerim de var halasında ona hayır olmuş olur mu?
  Tarlanın sahibi vasıyette bulunmuş: "Tarlayı hayra verin" demiş. Bir yere vakfetmemiş. Kadın ölünce tarlanın üçte biri hayra verilecek, geri kalan kısmı varislerine kalacaktır. Varisler razı olmazsa tarlanın tamamı hayra verilemez. Şu halde mirasçılara düzen hissenin ancak üçte biri hayra verilmelidir. Şayet varislerin hepsi tarlanın hayra verilmesine razı olurlarsa o zaman tarlanın tamamı hayra verilebilir.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  VASİYET...

  MÎRÂS...

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder