+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mevlananın edebi kişiliği kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mevlananın edebi kişiliği kısaca


 2. maydın
  Devamlı Üye

  Cevap: Mevlananın edebi kişiliği kısaca


  Reklam  Cevap: Mevlana Edebi Kişiliği

  Mevlana, dünyanın en büyük şairlerinden sayıldı. Hele de Doğu -İslam kültürünün özü sayılan Mesnevi’si ile İslam dünyasında geniş etkiler bıraktı. Ona göre benliği yenerek, ruhsal olgunluğa ermenin ve bu yolla Tanrı katına kavuşmanın tek yolu “aşk”tır. Mevlana da “aşk” kavramı kutsal bir anlam taşır. Ünlü eseri Mesnevi’nin ilk on sekiz beytinde gerçek sevgili olan Tanrı’dan ayrı düşmüş insanın ayrılık acısını, hasret duygusunu dile getirdi.

  Mevlana, sanata bir ibadetmiş gibi yaklaştı. Onun için hayatın her anı, her davranış, güzel” sanatlarla, şiirle, musikiyle, sema yapmakla geçmelidir. Mevlana, Farsça yazmakla birlikte şiirlerinin çoğunda Türkçe sözcüklere de yer verdi. Çağının tüm bilimlerine ilgi duydu. İslamlıkla birlikte diğer dinleri de inceledi. Biyolojiden sosyolojiye, “ tarihten ekonomiye kadar birçok alanda bilgi sahibi olduğunu yapıtlarında yansıttı.

  Mevlana, Türklüğe de büyük önem verdi, her fırsatta övdü. “Her ne kadar Farsça söylüyorsam da, aslım Türk’tür” anlamında söylediği “Aslım Türk-est egerçi hindu-güyem” dizesi, onun Türkçenin ileri bir şiir dili olarak gelişmemiş olduğuna duyduğu üzüntüyü dile getirir. Alman şairi Goethe, Mevlana hayranlığı nedeniyle Farsça öğrendi, kendisi de bir “Divan” yazdı. Ünlü Hollandalı ressam Rembrand, Mevlana’nın bir tablosunu yaptı. İranlı Molla Cami, “Peygamber değil ama kitabı var” diyerek onu olağanüstü yüceltti.

  Öte yandan Fransız şairi Maurice Barres, “Mevlana ışığından bir kez nurlanan başka nur istemez” diye övgüler yağdırdı. Batı’da ve Doğu’da pek çok şaire ilham kaynağı, milyonların sevgilisi oldu. Mevlana’nın şiirleri çoğunlukla, sema ederken, coşkunlukla söylendi. Anadolu’da şiirin çok sevildiğini, kendisini sevenler için şiir söylediğini dile getirdi; şiirde “biçim” in, “üzüm bağının çitten duvarı” olduğu benzetmesini yaptı. Onun değer verdiği, düşünce, duyuş, hayal, mecazla yüklü şiirin özü oldu. Eserleri, bizim tekke ve divan şiirimizin tasavvuf çığırını yüzyıllar boyu besledi.


+ Yorum Gönder