+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Sumeyye kimdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Sumeyye kimdir

  Sual: Hz. Sumeyye kimdir Hz. Sumeyye hayatı hakkında kısa bir yazı örneği yazar mısınız ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz.sumeyye kimdir


  Reklam  Cevap: Hz.sumeyye kimdir


  Hazret-i Sümeyye radıyallahu anha İslâm’da ilk şehid olan hanım sahâbîdir

  Ammar bin Yâsir’in annesi... Kocası Yâsir ve oğlu ile beraber müşriklerin işkenceleri altında inlemelerine rağmen, şirke düşmemek için çırpınan, ezâ ve cefâlara sabırla direnen bir mü’min âile... İs*lâm’ın ilk çilekeş ailesi... Allah ve Rasûlü yolunda can veren ilk şehidler.

  Sümeyye binti Habbat, Mahzumoğullarından Ebû Huzeyfe bin Muğıre’nin câriyesi idi. Hizmetiyle kendini sevdirmişti. Ebû Huzeyfe onu Yâsir ile evlendirdi. Yâsir, Yemen’den kalkıp Mekke’ye gelen ve Ebû Huzeyfe’ye sığınarak yanında çalışan bir gençti. Çocukları olunca Yâsir’i âzat etti.

  Bu evlilikten büyük sahâbî Ammar bin Yâsir dünyaya geldi. İs*lâm’in ilk günlerinde bu bahtiyar âilenin fertleri birlikte İslâm’la şe*reflenerek birer iman fedâisi oldular. Azgın müşriklerin akıl almaz işkencelerine mâruz kaldılar. Mekke’de kendilerini koruyacak kim*seleri olmadığı için en acılı, en şiddetli işkencelere tâbi tutuldular. Başta Mahzumoğulları olmak üzere Kureyş müşriklerinin en ağır iş*kencelerine uğradılar. Güneşin en sıcak olduğu öğle vakitlerinde, kızgın kumlar üzerinde câniler tarafından develere bağlatılarak sü*rüklendiler. Çöl sıcağında ısınan kayalarla vücutlarını dağladılar. Amma aslâ imanlarından dönmediler.

  Yâsir âilesi olarak karı-koca ve oğulları Ammar radıyallahu anhüm imanda sebat etmenin en güzel örneğini verdiler. Canları pa*hasına da olsa Allah’a ve Rasûlüne inanmanın ne büyük güç ve saâ*det olduğunu gösterdiler. Karı-koca birlikte şehid edildiler. Yâsir ile Sümeyye anamız İslâm’ın ilk şehidleri olarak tarihin şeref sayfalarına geçtiler.

  Günleden bir gün İki Cihan Güneşi Efendimiz bu kahraman ai*leye işkence yapılan yere gitti. Uzaktan Rasûlullah aleyhisselâtü ves*selâm’in geldiğini görünce acılarını unutarak ona doğru bakmaya başladılar. Sanki onu karşılamak istercesine gözlerini Rasûlullah’tan ayırmadılar. Yapılan işkencelere aldırış etmeden onu görmenin se*vinciyle ferahladılar. Yanlarına yakınlaşınca Rahmet Peygamberi Efendimiz onların dirençlerini artıracak, imânlarını koruma konu*sunda sabır ve tahammül gücü verecek, çektikleri ezâ ve cefâlara karşı tesellî ve teskîne vesîle olacak şu müjdeyi verdi:

  “Sabredin ey Yâsir âilesi! Sabredin ey Yâsir âilesi! Sizi cennetle müjdelerim.”[1] diye seslendi.

  İslâm’ın ilk çilekeşlerine ebedî kalacakları yurdu yani cenneti vaad ederek, Dârüsselâm’ı’selâmette kalınacak yeri hedef olarak gösterdi. Ama insan âcizdi. Zayıf yaratılmıştı. Günler hep böyle iş*kence altında mı geçecekti. Yâsir büyük bir teslimiyet içerisinde tek*rar:
  “Yâ Rasûlallah! Vakit hep böyle mi geçecek?” diye sordu.

  Şefkat Peygamberi Efendimizin de yüreği sızlamaktaydı. Onlara yapılan işkenceyi kendine yapılmış gibi hissetmekteydi. Ama beşer olarak bir mücâdele verilmesi gerekiyordu. Onların direnmelerini istedi ve: “Allahım Yâsir âilesine rahmet ve mağfiretini ihsan et!” diye duâ etti. Aradan bir kaç gün geçmişti. İşkenceler devam etmek*teydi. Yâsir yaşlı idi. Yapılan ezâ ve cefâlara dayanamadı ve ruhunu teslim etti. Allah ve Rasûlü yolunda, iman ve İslâm mücâdelesinde erkeklerden ilk şehid olan sahabîdir.

  Ebû Cehil’in amcası Ebû Huzeyfe, Yâsir’in şehâdetinden sonra bütün hıncını Sümeyye ve oğlu Ammar’dan almak istedi. Zalimli*ğinden bitkin bir halde kalmış ve yorulmuştu. Amcası Ebû Cehil’e: “Sümeyye’nin işini de sana bırakıyorum.” dedi.

  Ebû Cehil kininden, kibrinden gözü dönmüş vahşîler gibi Hazreti Sümeyye’ye doğru yöneldi ve öfke ile: “Sen güzelliğine âşık olduğun için Muhammed’e iman ettin.” diye hakaret etti. Sümeyye anamız da o sefih kişiye ağır lâflar söyleyerek karşılık verdi. Ebû Cehil iyice ku*durdu. Duyduğu lâflarla suratına tükürülmüşe dönen sefih, zâlim, dinsiz, vahşî herif elindeki mızrağı Sümeyye annemize saplayarak şehid etti.

  Ne yüce iman!.. Ne güzel sabır!.. Ve ne güzel şehâdet!.. Zâlimin karşısında susmamak ne şecaat!.. Hakkı savunmak ve her yerde haktan ayrılmamak ne büyük kahramanlık!.. İmansız yürek hakîka*ten sînede yük!.. Allahım bizleri de birer iman fedâisi eyle!.. Üç gün*lük dünyaya aldananlardan eyleme!.. Dâimâ hakkı tutup kaldırabil*meyi nasîb eyle!.. İmanla yaşayıp imanla Sana kavuşanlardan eyle!.. Âmin.

  Hazreti Sümeyye İslâm’ın ilk hanım şehidi olma bahtiyarlığına eren cesur bir iman eridir. İslâm uğruna katlandığı fedakârlıklarıyla ün salmış, Allah ve Rasûlü yoluna canını koymuş bir kahraman an*nedir.

  Hazreti Sümeyye’nin oğlu Ammar bin Yâsir işkenceden kurtu*lunca doğru İki Cihan Güneşi Efendimizin huzuruna vardı. Annesi*nin böylesine acıklı bir şekilde şehid edilmesine çok üzüldüğünü ve artık yapılan zulümlere tahammüllerinin kalmadığını bildirdi. Fahr-i Kâinat aleyhisselâtü vesselâm Efendimiz yine Ammar’a sabır tavsiye etti. Haklarında: “Allahım! Yâsir âilesinden hiç birisine ateş ile azap etme.” diye duâ buyurdu.

  Ümmetin Firavn’ı diye nitelendirilen azgın müşrik Ebû Cehil Be*dir Savaşında öldürüldü. Şefkat Peygamberi Efendimiz o gün Ammar’a hitaben: “Allah Teâlâ annenin katilini öldürdü.” buyurdu.

  Ahmed Bin Hanbel Müsned


 3. seniseviyorum
  Üye
  Annelerimiz, kardeslerimiz, serefli Ashab, Peygamber Efendimiz.. Islam icin ac kaldilar, susuz birakildilar, mallarini canlarini feda ettiler, turlu turlu iskencelere katlandilar. Islamiyeti kurtarmak ve bizim daha rahat olabilmemiz icin. Birde bize bakin.. Yaziklar olsun bize!! Nasil ummetiz biz? Yemekten karni, uyumaktan gozleri sisen bir ummetiz. Rabbim sen bize ümmet-i Muhammed olmanin, Sen'in kulun olmanin serefini tasiyabilenlerden olmayi nasib eyle. Rabbim. Bu kadar serefli bir gecmisi olan ümmete, bu kadar serefli bir ahir zaman ummeti olmayi nasib eyle. Aminnn

 4. Misafir
  benim aslında en sevdiğim ders kuran-ı kerim ve din kültürü bilmiyorum ya öğretmen çok iyi anlatıyor ya da ben iyi dinliyorum araştırıyorumdur sizce ne

+ Yorum Gönder
hz sümeyye,  hz sümeyye kimdir,  hz sumeyye,  hz sümeyye hayatı,  hz sümeyye nin hayatı,  hz sümeyyenin kısaca hayatı,  hz.sumeyye ile kısa bir yazı