+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz Yusuf kuyuya mı atıldı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Hz Yusuf kuyuya mı atıldı?


  Reklam  Cevap: Hz Yusuf Kardeşleri Tarafından Kuyuya Atıldı...

 3. seniseviyorum
  Üye
  Hz. Yusuf'un babasi olan Hz.Yakub, evlatlari arasinda en cok Hz.Yusufu seviyorudu. Diger kardesleri onu kiskaniyordu. Hz.Yakubun en cok Hz.Yusuf'u sevmesinin bircok sebebi vardi. Bunlardan bazilari ise sunlardi;
  - Hz.Yusuf kucuk yasta annesini kaybetmisti
  - Diger erkek kardesleri gibi vahsi degildi
  - Akilli idi
  - Kucukken gordugu ve sonunda gerceklesen peygamber ruyasi

  Hz.Yakub (as), Yusuf'unu asla yanindan ayirmiyordu cunku kardeslerinin ona kotuluk yapacaklarini biliyordu. Birgun Yusuf (as)'in kardesleri Hz.Yakubdan izin isteyip Hz.Yusuf'u cobanlik yaparken yanlarinda goturduler. Orada onu dövduler ve suyu tuzlu olan bir kuyuya attilar.
  Ardindan bir hayvan kesip kanini Hz.Yusuf'un uzerinden aldiklari bir giysiye surduler. Bunu Hz.Yakub'a goturup, Yusuf(as)'i kurt oldurdu dediler.
  Hz. Yusuf kissasinda bu olay soyle belirtilir:
  18- Ve üzerine yalandan kan (sürülmüş) olan gömleğini getirdiler. "Hayır" dedi. Nefsiniz, sizi yanıltıp (böyle) bir işe sürüklemiş. Bundan sonra (bana düşen) güzel bir sabırdır. Sizin bu düzüp-uydurduklarınıza karşı (Kendisi'nden) yardım istenecek olan Allah'tır."

  Hz. Yusuf'u kardesleri ile yolcu etmeden once Hz.Yakub ona peygamberlik gomlegini giydirmisti. Onu attiklari kuyunun suyu ise mucizevi bir sekilde tatli suya donmustu. Boylelikle Yusuf peygamber kotuluklerden, Allah(cc) tarafindan korunuyordu.

  Yusuf (as)'in kardesleri(israilogullari) nefislerine yenik dustukleri ve tevbe etmedikleri icin lanetlidirler.

+ Yorum Gönder