+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vesveseden zarar gören ve vesveseyi gereçek sanıp amel eden kişinin durumu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vesveseden zarar gören ve vesveseyi gereçek sanıp amel eden kişinin durumu nedir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Vesveseden zarar gören ve vesveseyi gereçek sanıp amel eden kişinin durumu nedir?


  Reklam  Cevap: Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav)'e şöyle sormuşlar:

  "Ya Rasûlüllah! Birisi namaz kılarken abdestim bozuldu diye gönlünde bir vesvese hissederse, bu kişinin namazı bozulur mu, bozulmaz mı? Hz. Muhammed (s.a.s) bu soruya şu cevabı vermiştir:

  "Hayır. Bir yellenme sesi veya bir kokuyu duymadıkça namazı bozmaz" (ez-Zebidî, a.g.e., VI, 355).

  Burada da Rasûlüllah (s.a.s) vesveseden uzak durmayı, abdestin bozulduğuna dair kanaat hasıl olmadıkça namazı bozmamayı tavsiye etmiştir.

  Fıkıh usulünde de vesvese kötü bir şey olarak kabul edilmiştir. Her şeyde tereddüt ve vesvese ile hareket edenin sözüne itibar edilmemiştir. Hz. Muhammed (s.a.s) vesvese ile hareket edenin talâkının geçerliliğini kabul etmemiştir (Buharî, Talâk, 11). Yani hanımını boşayıp boşamadığını veya söylediği sözler hakkında vesvese içinde olan bir kişinin talâkı (boşaması) geçerli kabul edilmemiştir. Bu sebeb ile kalbinize gelen vesveselere itibar etmeyiniz. Daima şunu düşünmek lazım hırsız hiç boş eve girermi? hayır girmez. Sebebi belli çalacak birşey bulamadığından elbetteki boş eveasla girmez. Onun içindir ki şetyan da insanların imanını çalmak için boş kalbe girmez...!


+ Yorum Gönder
vesveseli kişinin talakı,  vesveselinin talakı,  vesveseli talak,  dille vesveseli talak