+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anne baba hakkı ile ilgili 5 ayet 5 hadis i şerif Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anne baba hakkı ile ilgili 5 ayet 5 hadis i şerif


 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Cevap: Anne baba hakkı ile ilgili 5 ayet 5 hadis i şerif


  Reklam  Cevap: Anne baba hakkı ile ilgili ayetler

  Ankebut:8 Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şâyet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.

  Nuh:28 "Rabbim! Beni, ana babamı, iman etmiş olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlerin de ancak helâkini arttır."

  İsra:23 Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.

  Araf:27 Ey Âdemoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.

  Kehf:80 "Çocuğa gelince, anası babası mü'min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk."

  Anne baba hakkı ile ilgili hadisler

  "Cihad, fisebilillah Yüce Allah yolunda sadece kılıç sallamak değildir. Ana-babaya veya evlada bakmak da cihaddır. Ele muhtaç olmamak için çalışmak da cihaddır." (Deylemi)

  "Anasına-babasına asi olan mel’undur." (Hakim)

  "Ana-babası, yanında ihtiyarladığı halde, (onların rızalarını alamayıp) Cenneti kazanamıyanın burnu sürtülsün." (Tirmizi)

  "Ana-babasına iyilik edene müjdeler olsun! Allah Onun ömrünü uzatır." (Buhari)

  "Önce, annene, sonra babana, kızkardeşine, erkek kardeşine ve sırası ile diğer yakınlarına iyilik et!" (Nesai)

  Yüce Allah'ın rızası, ana-babanın rızasında, gadabı da, ana-babanın gadabındadır.) (Tirmizi)

+ Yorum Gönder
anne baba hakkı ile ilgili hadisler,  anne baba hakkı ile ilgili ayetler,  anne hakkı,  anne baba ile ilgili ayetler,  anne hakkı ile ilgili hadisler,  arapça olarak anne ve baba hakkı,  ana hakkı ile ilgili hadisler