+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İbadetlerin toplumsal faydaları nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İbadetlerin toplumsal faydaları nelerdir?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Ibadetlerin toplumsal faydaları nelerdir


  Reklam  Cevap: Ibadetlerin toplumsal faydaları nelerdir? Kısaca


  Zenginle fakir ortasındaki uçurumu kaldıran, aralarında dostluk ve sevgi ilişkilerini kuran zekat ve yardımlaşmadır.

  1- Zekat, toplumda ekonomik bir denge kurar. Zenginin malından bir bölümünü fakirlere verdirerek aradaki zenginlik farkını belli bir seviyede tutar. Zengin çok zengin, fakir de çok fakir olmaz.

  2- Zekat, özellikle toplumun fakir, yoksul, borçlu ve çaresiz durumdaki kesminin imdadına ulaşan bir sosyal sigortadır. İslamiyetin 1400 sene önce kurduğu bu sosyal sigortayı, Hristiyan ülkeler ancak 1941 yılında kurabilmişlerdir. Amerika ile İngiltere arasındaki Atlantik Antlaşması'nda, ilk defa fertler için sosyal sigorta teşkilatı kurulması karara bağlanmıştır.

  3- Zekat, toplumun ekonomik açıdan kalkınma hamlesine büyük bir destektir. Çünkü, paranın stok edilmesini ve bir köşede saklanmasını önleyerek yatırıma yöneltir. Aksi halde her yıl zekatı verilen para, durduğu yerde azalacak ve tükenmeye yüz tutacaktır. Yatırıma yöneltilen para ise, sürekli iş sahaları açarak ve milli geliri artırıcı sahalara yönelerek topluma hizmet eder.

  4- Zekat, "orta direk" denilen zenginle fakir arası bir tabakanın varlığını güçlendirir, sayısını artırır. Fakirlerin bu orta tabakaya gelebilmelerini sağlar. Böylece toplumu ayakta tutan bu tabaka toplumun geçim derdini azaltır, piyasayı hareketlendirir. Böylece toplumu piyasayı hareketlendirir.


  5- İnsanlar arasındaki dayanışma ve yardımlaşma duygusunu canlandıran zekat, toplumdaki ahenk ve uyumu sağlar. Bir toplumun sağlam ve güçlü olabilmesi için, insanların birbirini sevmeleri gerekir. Çeşitli insan gurupları arasında sevgiyi ayakta tutma ise, maddi dayanışma ile sağlanır. Birbirlerine maddi yardımlaşmada bulunan insanlar arasındaki sıcak ve samimi yaklaşım, toplşum düşmanlarının etkisiylekolay kolay sarsılamaz. 3. Misafir
  İbadetin topluma en faydalı yönü birli ve beraberliği sağlamasıdır.

+ Yorum Gönder
ibadetlerin toplumsal faydaları,  ibadetin toplumsal faydaları,  ibadetin toplumsal faydaları nelerdir,  ibadetlerin toplumsal faydaları nelerdir,  ibadetin toplumsal faydalari,  ibadetlerin bireysel ve toplumsal faydaları maddeler halinde