+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çanakkale zaferi ile ilgili yazılar kısa Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çanakkale zaferi ile ilgili yazılar kısa

  Sual: Arkadaşlar bana ödevim için kısa Çanakkale zaferi savaşı hakkında kısa bir yazı lazım. Çanakkale zaferi ile ilgili yazılar kısa yazılar paylaşır mısınız ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: çanakkale zaferi ile ilgili yazılar kısa


  Reklam  Cevap: Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı Kısa

  Çanakkale Cephesi I Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek onbinlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir

  İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür (18 Mart 1915)
  Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözünü Türk askerine söyleyerek, savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiştir  çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazılar  Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal etmek, Rusya’ya Yardım sağlamak ve savaşı kısa yoldan bitirmek amacıyla harekete geçerler. 18 Mart 1915’teki deniz Harekâtında hüsrana uğrayan İtilaf Devletleri bu kez 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarırlar ve böylece Çanakkale Savaşlarının sekiz buçuk ay sürecek kara muharebeleri başlamış olur. Savaşlar, hem denizde hem de karada devam eder. Bu arada Nusret Mayın Gemisi’nin gece döktüğü 26 mayın, İtilaf donanmasının bir bölümünün sonu olmuştur.

  Çanakkale Savaşlarının en kahramanca sayfalarını süngü savaşı ve cepheden hücum oluşturur. Gerek ordumuzun 19 Mayıs 1915 tarihinde Anzak Cephesi’ni yarmak için başlattığı gece saldırısı gerekse Avusturyalıların. Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylardır. Tarihin belki de en kanlı, en dramatik ve Türk kahramanlık destanlarıyla dolu bu savaşları, İngiliz, Avusturyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız Birliklerin amaçlarına ulaşamayıp geri çekilmeleriyle son bulur.


 3. mum
  Administrator
  Kısaca Çanakkale zaferi ile ilgili yazı  Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri de Çanakkale Savaşı’dır Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli mil­letlerden oluşan, insan selini andıran ordular, milletimizin üs­tüne yürümüş, Mehmetçiğin göğsüne bomba ve mermi yağdırmıştır
  Dünya tarihi, metre kareye altı bin merminin düştüğü böylesi bir savaşı ne görmüş ne de tanımıştır.
  Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silâhların tehdidine karşı iman do­lu göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine din ve vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir
  Çanakkale savaşı, Yüce Rabbimizin "Size karşı savaş açanlara, Allah yolunda olarak savaşın"(Bakara, 2/190) emrine uyarak cepheye atılan kahraman ecdadımızın destanıdır.


 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Çanakkale savaşı, Yüce Rabbimizin "Size karşı savaş açanlara, Allah yolunda olarak savaşın"(Bakara, 2/190) emrine uyarak cepheye atılan kahraman ecdadımızın destanıdır.

  Sözün özü: Çanakkale destanı, rakamların ve makamların değil, imanın destanıdır.

 5. Misafir
  güzel bir yazı ödevim için aldım

 6. Misafir
  çok güzel olmuş kim yazdı ise çok teşekkürler ödevim den 100 aldım

 7. Misafir
  harika tamm istediğimm şekil dört dörtlük

 8. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tarihimizin en üzücü zaferidir Çanakkale savaşı.Bin bir türlü sıkıntılar içerisindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekün dayanmasının gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık gururu vardır.

 9. Misafir
  Çanakkale Cephesi I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek onbinlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir.

  İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür (18 Mart 1915).

  Mustafa Kemal, Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir. “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözünü Türk askerine söyleyerek, savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiştir.

 10. Misafir
  Cok guzel ve ozbir anlatim olmus

+ Yorum Gönder
çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazılar,  çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazı,  18 mart çanakkale zaferi ile ilgili yazı kısa,  çanakkale zaferi ile ilgili yazı,  18 mart çanakkale kısa yazı,  çanakkale zaferi ile ilgili yazılar kısa,  18 mart çanakkale zaferi ile ilgili yazı