+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Böcek öldürmek günah mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Böcek öldürmek günah mı


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Böcek öldürmek günah mı


  Reklam  Cevap: Zararlı haşereleri öldürmekte sakınca yoktur

 3. melle
  Devamlı Üye
  tiksindirici böcekleri öldürmek günah mı?

  Dinin öldürülmelerini mubah gördüğü haşereler:

  Resulullah (Sallu aleyhi ve sellem)bu grupta ki hayvanları bir hadis-i şerifin de şu şekilde beyan etmektedir.


  عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا قَالَتْ : أَمَرَ رَسُول اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِقَتْل خَمْسِ فَوَاسِقَ فِي الْحِل وَالْحَرَمِ : الْغُرَابُ ، وَالْحِدَأَةُ ، وَالْعَقْرَبُ ، وَالْفَأْرَةُ ، وَالْكَلْبُ الْعَقُورُ

  Aişe’den (radıyuanha) rivayet edildiğine göre resulullah (Sallu aleyhi ve sellem)

  Hayvanlardan beş tanesi vardır bunların her biri fasıktır (zararlıdır) Bunları gerek harem bölgesin de, gerekse harem bölgesinin dışında öldürülmesini emretti. Karga, Çaylak, Akrep, Fare ve saldırgan köpek (veya genel bir ifade ile saldırgan vahşi hayvan) (Buhari) buyurmuştur. (Bazı rivayetlerde karga yerine yılan denilmiştir.)

  Ancak bu hadise bakarak hayvan katliamına girişilmesi de doğru bir hareket tarzı olmaz. Zira hadisi şerif’te söz konusu edilen hayvanların insanlara zararı daha genel ve çoktur. Ama mesela bir karga’nın şehir de insana sesinden fazla ne gibi bir zararı dokunabilir. Sesinin kötü olması da bir hayvan için öldürülmesine cevaz verilemez. Eğer sesinin çirkinliğinden dolayı hayvan öldürülmesi gerekseydi eşek’in öldürülmesi gerekirdi. Zira ayeti kerime de sesi seslerin en kötüsü olarak vasfedilmiştir.

  Ama mesela bir karga’nın köy yerinde zararı çok fazladır. Buğdayları yer, hasatı yok eder v.s dolayısıyla karganın köyde öldürülmesi yaşamasından daha iyidir.

  Yılanların öldürülmesi hususunda da Hanefi mezhebi dışında ki mezhebler yılanları ev yılanları ve ev dışı yılanlar olmak üzere iki grupta mütalaa etmişlerdir. Bu mezheblere göre ev dışında ki yılanlar mutlak surette öldürülürler. Ev yılanları ise hemen öldürülmezler evin dışına çıkarılmaya çalışılır.

  Hanefi mezhebi ise yılanlar arasında bu şekilde bir tasnif yapmamış, zararı dokunan bütün yılanların öldürülmesine hükmetmişlerdir. (Fethu’l kadir, c:1 sh: 296/ Feteva-i hadisiyye, c:2 sh: 453,454/ adabu’ş-şer’iyye, c: 3, sh: 365)

+ Yorum Gönder
böcek öldürmek günah mı,  bocek ve yavrusunu oldurmek