+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir icicekde vanilya icinde olursa, haram olarak mi sayiliyor ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir icicekde vanilya icinde olursa, haram olarak mi sayiliyor ?


 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Bir icicekde vanilya icinde olursa, haram olarak mi sayiliyor ?


  Reklam  Cevap: ''Vanilya bir bitki ürünüdür. Vanilya tohumundan çözücü olarak seçilmiş alkolle çıkartılır ve normal olarak alkol ihtiva eden bir eriyik içinde muhafaza edilir. Sıvı veya toz formunda kullanılır. Bir şişe vanilya ekstatında deney yaparsanız, yaklaşık %30-40 oranında alkol katkı maddesini bulursunuz. Bazıları, pastacılık ürünlerinde bu tip vanilya ekstatının kullanılmasına onay veriyor. Çünkü, diyorlar ki, pişirme esnasında alkol buharlaşır gider. Ancak biz diyoruz ki, pişirme esnasında alkolun tamamı buharlaşamaz. Vanilya, toz formunda da kullanılabilir. Bu formda, vanilya tohumları ya alkol katkısız ezilir veya ezilir alkolde eritilir ve sonra arıtılır. Arıtma esnasında, alkol damıtılır ve böylece alkol kalıntısı kalmaz. Bu şekilde elde edilen vanilya Helâldir. Ancak piyasada satılan vanilya paketlerinin etiketinde maalesef sadece vanilya veya vanilya flavoring şeklinde açıklama yapılıyor.''

  Canım kek istediğinde, aslında kek değilde mutfaktaki vanilya kokusunu duymak istediğimin farkına ancak vanilyasız kekler yapmaya başladığımda farkettim. Hemen hemen bütün hanımların, eminim benim gibi vanilya düşkünü olduklarını düşünüyorum. Ama vazgeçmek zor değil, hatta hiç zorlanmadım. Vanilya yerine birçok aroma var. Mesela limon kabuğu rendesi keklere çok yakışıyor. Alkol vücuda girdimi bütün kötülükler beraberinde gelir. Evde huzursuzluklar, maneviyatta sıkıntılar vs.
  Marketlerde birçok ürünün arkasını çevirip baktığınızda vanilyayla karşılaşacaksınız. Hepsi alkolden elde ediliyor diyemem ancak şüphelilerden kaçınmak ALLAH'a cc yaklaştırır.
  Kim şüpheli olduğunu sezdiği bir şeyi terkederse, harâmlığı belli olan şeyi daha çok terkeder. Kim de şüphelendiği şeyi yapmada cü’retkâr olursa, harâmlığı açık olan şeye düşmesi daha kolaydır. buyurulmuştur. (Buhârî, Buyû, 2)
  Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!(Tirmizî, Kıyâmet, 60)
  Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:
  Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh’ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir. (Buhârî, Îmân, 39)
  alıntı

 3. Misafir
  Abi, benim türkcem cok iyi deil, lütfen haram mi yoksa haram deil diye söyliyebilirmisin?

 4. Snowdrop
  Elhamdülillah
  ben abi deyilim ablayim.toz halinde vanilya helaldir.

+ Yorum Gönder