+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir?


  Reklam  Cevap: Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Kısaca

  Hz Peygamberin Arefe günü Arafat’ta 140.000 civarındaki topluluğa okuduğu, sahabileriyle vedalaştığı bölümler dolayısıyla “Veda Hutbesi” olarak isimlendirilen ve İslam dininin temel prensiplerini özet bir şekilde sunan hutbesi, temel insan hakları bakımından eşsiz bir vesikadır.
  Hz. Peygamber,vasiyeti özelliğini taşıyan ve en önemli hususları dile getirdiği bu hutbesinde, insan hayatının, malının ve namusunun mukaddes ve dokunulmaz olduğunu beyan etmiş; can, mal ve ırz emniyetinin önemini açıklamıştır. Toplum
  düzenini bozan, can, mal ve ırz emniyetini ortadan kaldıran Cahiliye devrinin içki, kumar, faiz ve kan davası gibi bütün kötü adetlerinin kaldırıldığını bir kere daha ilan etmişti.
  Bu yanlış inançların yerine insanların insan olmaaçısından eşit olduklarını, bütün insanların Hz. Adem'den, onun ise topraktanyaratıldığını hatırlatmıştır.
  Mü'minlerin kardeş olduğunu; erkeklerin kadınlarüzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde haklarıbulunduğunu vurgulamak suretiyle toplumda dirlik ve düzeni sağlayan üstündeğerleri dile getirmiştir. Kısaca insanlığın birinci derecede dikkate almasıgereken temel ilkeleri özetlemiştir.
  Hz. Peygamber bir daha hac yapamadığı ve haccı esnasında ashabıyla vedalaştığı için bu haccına “Veda Haccı” denilmiştir.

+ Yorum Gönder
veda hutbesini insan hakları açısından önemi