+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din Sorusu: Ayet Nedir? 10 Tane ayet örneği Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Din Sorusu: Ayet Nedir? 10 Tane ayet örneği


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Din Sorusu: Ayet Nedir? 10 Tane ayet örneği


  Reklam  Cevap: Ayet Nedir? 10 Tane ayet örneği


  Ayet nedir?
  Ayet, Arapça bir kelimedir. Kur'an-ı kerimdeki sureleri meydana getiren cümle veya cümlecikler çoğulu ayattır lügat manası; "Açık alamet, işaret, ibret, mucize" demektir.


  1. Ey insanlar! Sizi bir nefisten (aynı mahiyetteki bir nesneden) yaratan, ondan (onun özünden/maddesinden) de eşini (Havva'yı) vücûda getiren ve ikisinden de pek çok erkek ve kadın üretip yayan Rabbinizin emrine uygun yaşayın/O'na karşı gelmekten sakının. Kendisinin adı ile (yemin edip) birbirinizden isteklerde bulunduğunuz Allah'(ın emrine aykırı davranmak)tan ve akrabalık bağlarını kesmekten kaçının. Şüphesiz ki Allah, sizi tam anlamıyla görüp gözetlemektedir.

  2. Yetimlere, (baliğ olunca) mallarını verin, (kendinizdeki) kötüyü (onlardaki) iyi ile değiştirmeyin. Onların mallarını, kendi mallarınızla (karıştırıp) yemeyin. Çünkü bu büyük bir günahtır.

  3. Eğer, yetim kızlar(la, hoşunuza gitsin veya gitmesin, evlendiğiniz taktirde, aile olarak onlar)ın haklarını tam gözetemeyeceğinizden korkarsanız, sizin için helal olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer ve dörder nikah edin. Eğer yine (o kadınlar arasında da huzur ve) adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, o zaman bir tane ile veya (varsa) sahip olduğunuz (cariye i)le yetinin. Bu sizin adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

  4. (Nikahladığınız) kadınlara mehirlerini bağış olarak (cömertçe) verin; eğer nikahlandığınız kadınlar ondan size gönül hoşluğu ile bir şey bağışlarlarsa, onu da afiyetle yiyin.

  5. Allah'ın sizin (geçiminiz) için dayanak kıldığı (yetimlere ait) mallarınızı henüz aklı ermeyen (o yetim) kimselere (reşit oluncaya kadar) vermeyin. Kendilerine bundan yedirin, giydirin ve kendilerine güzel söz söyleyin (gönüllerini hoş tutun).

  6. (Ey yetimlerin velî ve vasîleri!) Yetimleri nikah çağına erişinceye kadar (gözetin ve) yoklayın/deneyin. Eğer onlarda (kendilerini idare edebilecek) bir olgunluk görürseniz, mallarını hemen kendilerine verin. Büyüyecekler (de malları sizden alacaklar) diye israf etmeyin ve onları çarçur edip harcamayın. İhtiyacı olmayan (velî yetim malına) tenezzül etmesin. Kim de fakirse, (malı muhafaza etmesi ve onu gözetmesinden dolayı) örfe göre (uygun ölçüde ve zarûret miktarı) yesin. Mallarını onlara verdiğiniz zaman şahid bulundurun. Tam hesap sorucu olarak Allah kafîdir.

  7. (Ölen) ana-baba ve akrabanın bıraktıklarından erkeklere hisse vardır. Yine ana-baba ve akrabanın (geride) bıraktıklarından kadınlara da hisse vardır. Gerek azından gerek çoğundan (ne varsa), farz kılınmış bir hisse olarak (her ikisine de) verilir.

  8. (Mîrası) taksîm sırasında (mîras düşmeyen) akrabalar, yetimler ve yoksullar hazır bulunurlarsa, onlara da bir şeyler verin ve (gönüllerini alarak) güzel söz söyleyin.

  9. Arkalarında aciz ve küçük çocuk bıraktıkları taktirde, onların hakkında (halleri ne olacak diye) endişeye düşenler, kendi hayatlarında (himayelerindeki yetimlere haksızlıktan) sakınsınlar. Allah'tan korksunlar, (haklarını korumada) doğru söz söylesinler.

  10. Yetimlerin mallarını haksız olarak yiyenler; karınlarına ancak bir ateş yemiş (doldurmuş) olurlar. Onlar, çılgın bir ateşe gireceklerdir.


 3. Misafir
  güzel olmuş teşekürler

+ Yorum Gönder
ayet örnekleri,  10 tane ayet,  ayet nedir,  ayet ornekleri,  âyet örneği,  ayet örnekleri kısa,  ayet nedir ornek