+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Bayanım Ve Yaklaşık 6 Aydır Vajina Kaşıntısına Sebep Olduğu Için Pamuk Dahil Buna Benzer Hiç Bir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Bayanım Ve Yaklaşık 6 Aydır Vajina Kaşıntısına Sebep Olduğu Için Pamuk Dahil Buna Benzer Hiç Bir

  Sual: Bir bayanım ve yaklaşık 6 aydır vajina kaşıntısına sebep olduğu için pamuk dahil buna benzer hiç birşey kullanamıyorum. Kullanmadığımda kaşıntı kesiliyor. Kullandığımdaysa hemen kaşıntı başlıyor. Akıntım ise peynirimsi oluyor. Abdest ve namaz konusunda çok sıkıntılıyım. Bu şekilde gelen akıntım necis midir? Zira bayan olarak her zaman çamaşır değiştirmek zor oluyur. Bu akıntı abdest bozar mı? Ayrıca ben özürlü konumunda olur muyum? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Bir Bayanım Ve Yaklaşık 6 Aydır Vajina Kaşıntısına Sebep Olduğu Için Pamuk Dahil Buna Benzer


  Reklam  Cevap: Tüm fıkıh kitaplarında yazılıdır ki, önden veya arkadan kan, meni, sidik, dışkı gibi bir necasetin veya herhangi bir sıvının çıkması abdesti bozmaktadır.

  Evet, kadınların günlük akıntıları da necistir ve abdesti bozar. Kişi pamuk gibi bir şeyle bu akıntıyı önleyebiliyorsa, özür sahibi olmaz. Fakat akıntı önlenemiyorsa, bu durumda kişi özür sahibi olarak hareket eder.

  Yani pamuk veya bez koyunca akıntıyı önleyebiliyorsanız normal kimse gibi abdest alıp namazınızı kılabilirsiniz.

  Fakat pamuk-bez koymanıza rağmen akıntı kesilmiyorsa veya rahatsızlığınızdan dolayı böyle bir önleyici tedbir alamıyorsanız, o zaman özür sahibi gibi hareket etmeniz gerekir.

  Bu, işin abdest boyutudur. Bir de necasetten taharet meselesi vardır. Yani gelecek akıntı iç çamaşırınızı pisleteceği için bu halde namaz kılmanız caiz olmayacaktır.

  Özür, abdesti bozup kesilmeden devam eden şeydir. Bir kimsenin özürlü sayılabilmesi için, söz konusu özür bir namaz vakti boyunca hiç kesilmemeli ve sonraki her namaz vaktinde en az bir kere meydana gelip bu şekilde tekrar etmelidir. Bir namaz vakti içinde özür bir defa tekrarlamayacak olsa, özür sona ermiş olur.

  Özür sahibi kimse vaktin girmesi ile abdest alır ve o vakit içinde aldığı abdest ile –özrü dışında abdesti bozacak başka birşey meydana gelmedikçe- dilediği kadar farz, nafile namaz kılabilir. Diğer vaktin girmesiyle kişinin abdesti de bozulmuş olur.

  Şunu da ifade edelim ki kadınların abdestlerinin bozulmayıp namazlarının sahih olabilmesi için pamuk kullanmaları şart değildir. Böyle bir şeye ihtiyaç duymayan bir kadının bunu kullanma zorunluğu yoktur. Akıntı olmadığından emin ise onsuz da namaz olur. Zaten ihtiyaç dışında pamuğun kullanılması da doğru değildir.

  Selam Ve Dua ile

 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Akıntım ise peynirimsi oluyor
  Bu dediginiz akinti büyük ihtimal bir iltihaptir, antibiyotik tedavisi sarttir, doktorunuza basvurun!

+ Yorum Gönder