Konusunu Oylayın.: Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?
 1. 26.Mart.2013, 22:14
  1
  Misafir

  Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?


  Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu? Mumsema Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?


 2. 26.Mart.2013, 22:14
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?

 3. 26.Mart.2013, 22:15
  2
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,121
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?
  Hastalık nedeniyle, kaşlarım ve kirpiklerim döküldü. Mineral pigmentlerle yapılan ve bu pigmentlerin deri altına işlenmesi usulüne dayanan bir kalıcı makyaj çeşidini buldum. Deri altına işlendiği için abdeste mani olmayacağını biliyorum. Yalnız bunun hükmü nedir? Fıtratı değiştirmek midir, dövme gibi midir, lanetlenen fiillerden midir, yoksa normal makyaj hükmünde olup mahremi dışındakilerine göstermeme gerekliliği mi vardır? Aynı durum, yüz ya da vücutta oluşan vitiligo veya sedef hastalığı gibi cilt rengi kaybı durumunda, yara veya ameliyat dikiş izlerinin kapatılmasında, herhangi bir sebeple göğüs ameliyatı geçirmiş ve meme ucu renk ve şekil bütünlüğü bozulmuş kişilerde, kemoterapi ve kanser tedavisi sonucu dökülen kaş ve kirpiklerin yeniden oluşturulması gibi medikal amaçlarla da kullanılarak bu kişilerin sosyal hayatlarını daha mutlu devam ettirmelerinde bu tür yöntemlerin kullanılması caiz olur mu?  Normal olmayanı normal hale getirmek, normalin bozulmasını önlemek, hasta organı tedavi etmek, insana fiziki ve ya ruhi sıkıntı veren bir durumu gidermek... için yapılan operasyon ve eylemler lanetlik değiştirmeye girmez, caizdir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 4. 26.Mart.2013, 22:15
  2
  Administrator  Hastalık nedeniyle, kaşlarım ve kirpiklerim döküldü. Mineral pigmentlerle yapılan ve bu pigmentlerin deri altına işlenmesi usulüne dayanan bir kalıcı makyaj çeşidini buldum. Deri altına işlendiği için abdeste mani olmayacağını biliyorum. Yalnız bunun hükmü nedir? Fıtratı değiştirmek midir, dövme gibi midir, lanetlenen fiillerden midir, yoksa normal makyaj hükmünde olup mahremi dışındakilerine göstermeme gerekliliği mi vardır? Aynı durum, yüz ya da vücutta oluşan vitiligo veya sedef hastalığı gibi cilt rengi kaybı durumunda, yara veya ameliyat dikiş izlerinin kapatılmasında, herhangi bir sebeple göğüs ameliyatı geçirmiş ve meme ucu renk ve şekil bütünlüğü bozulmuş kişilerde, kemoterapi ve kanser tedavisi sonucu dökülen kaş ve kirpiklerin yeniden oluşturulması gibi medikal amaçlarla da kullanılarak bu kişilerin sosyal hayatlarını daha mutlu devam ettirmelerinde bu tür yöntemlerin kullanılması caiz olur mu?  Normal olmayanı normal hale getirmek, normalin bozulmasını önlemek, hasta organı tedavi etmek, insana fiziki ve ya ruhi sıkıntı veren bir durumu gidermek... için yapılan operasyon ve eylemler lanetlik değiştirmeye girmez, caizdir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
+ Yorum Gönder