+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kırık bardakla su içmenin yasaklandığına dair hadis var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kırık bardakla su içmenin yasaklandığına dair hadis var mıdır?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kırık bardakla su içmenin yasaklandığına dair hadis var mıdır?


  Reklam  Cevap: Kırık bardakla su içmenin yasaklandığına dair hadis var mıdır? Zemzem suyu neden ayakta içilmektedir?


  Abû Said el-Hudri (ra)'dan: Rasûlullah (s.a.v), kasenin kırık tarafından içilmesini ve içeceğe üflenme*sini nehyetti.(Ebu Davud, Eşribe, Hadis No: 3722)

  Buradaki nehiy haram anlamından ziyade bir ikaz olarak değerlendirmek gerekir. Kırık yerden düzgün bir şekilde içilememesi, bakterilerin burada toplanması ve kırık yerden değil de sağlam tarafından su içmenin tercih edilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Ayrıca sıcak yemeğe veya içeceğe üflemek ağızdan çıkan karbonmonoksitlerin yemeğe ve içeceğe geçmesine neden olmaktadır.

  Zemzem suyunun ayakta içilmesinin hikmeti nedir acaba?.. Bilgi almak için tıklayınız.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Snowdrop
  Elhamdülillah
  3722... Ebû Saîd el-Hudrî (r.a)'den şöyle dediği rivayet olun*muştur:

  Rasûlullah (s.a) bardağın kırık yerinden su içmeyi ve içilecek şe*yin içerisine üflemeyi yasakladı.[144]
  Aciklama


  Bardağın kırık yerinden içmenin bazı sakıncaları vardır.

  Önce, bardağın kirik yerinde cinler vardir.su içerken insanın ağzı bardağın kırık yerini istenildiği şekilde iyice kapatamadığından boşlukta kalan kısımlardan sular dökülüp içenin üzerini ıslatır. İçilen şey su değil de başka bir şeyse içenin elbiseleri kirlenmiş olur. Bir müslüman için böyle kirli elbiselerle gezmenin sakıncası ise herkesin malumudur.

  İkinci sakıncası ise bardağın kırık yerinin pis ve mikroplu olması ihti*malinden doğmaktadır. Çünkü bilindiği gibi bardağın kırık yerini temizle*mek imkânsız denilecek derecede zor olduğundan buralar pisliklerin ve mikropların gizlendiği yerlerdir.Bu sebeple mecbur olmadıkçca kırık bardak kul*lanmamalıdır. Şayet kullanmak mecburiyetinde kalınırsa kırık yerlerinden su içmekten kaçınmalıdır.

+ Yorum Gönder
çatlak bardaktan su içmek,  kırık bardaktan su içmek,  kırık tabak hadis,  kirik tastan su icilir mi,  kirik bardakla kahve icmek ne deme,  kirik fincan dan su icmek,  çatlak bardaktan su içmemek