+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hac ve umrede ihramlıyken varis çorabını çıkarmalı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hac ve umrede ihramlıyken varis çorabını çıkarmalı mıdır?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hac ve umrede ihramlıyken varis çorabını çıkarmalı mıdır?


  Reklam  Cevap: Kadınlar ihramlı iken elbiselerini ve ayakkabılarını çıkarmazlar, ancak yüzlerini açık tutmaları gerekir. Yüzlerin bir gündüz veya bir gece süreyle örtmeleri, dem (koyun ve keçi cinsinden kurban); bir gündüz ve bir geceden az olursa sadaka-i fıtır gerekir.

  Erkekler ise:

  a) İhramlı iken bir gündüz veya bir gece süreyle her hangi bir giysi ve ayakkabı giymek, sarık takmak, şapka ve takke giymek; dörtte birini kaplayacak şekilde başa sargı sarmak veya bandaj geçirmek ve yüzü örtmekle dem (koyun ve keçi cinsinden kurban); giyim süresi bir gün veya bir geceden az olursa sadaka-i fıtır gerekir.

  b) Yara bulunması gibi bir zaruret sebebiyle giysi giymek veya başa sargı sarmak durumunda dem veya üç gün oruç ya da altı fakire birer sadaka-i fıtır vermek gerekir.

  c) Başın dışında vücudun her hangi bir yerine yara, kırık ve çıkık gibi her hangi bir sebeple sargı sarmaktan dolayı ceza gerekmez. Varis hastalığından dolayı ayağa giyilmesi gereken varis çorapları, kırık, çıkık üzerindeki sargı hükmündedir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı

+ Yorum Gönder