+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İşlerde şaşırırsanız kabir ehlinden yardım isteyiniz, hadisi sahih midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İşlerde şaşırırsanız kabir ehlinden yardım isteyiniz, hadisi sahih midir?


 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: İşlerde şaşırırsanız kabir ehlinden yardım isteyiniz, hadisi sahih midir?


  Reklam  Cevap: cevap ayni baslikla dini sitede var soruyu o siteden ayni sekilde kopyalamak luzumsuz.ama yine de sitenin uyesi oldugum icin kendime borc bilerek cevapliyorum: Halk arasında dolaşan bu sözü, temel hadis kaynaklarında bulamadık. Ancak bazı tasavvuf kaynaklarında geçmektedir.

  Acluni bu rivayeti "İşlerinizde şaşkınlığa düştüğünüz zaman kabir ehlinden yardım isteyiniz." (Kesfu’l Hafa; 1/85 HbNo: 213) şeklinde eserine almıştır. Fakat rivayetin güvenilir olup olmadığı konusunda bilgi vermeden sadece İbn Kemal Paşa'nın Erbain isimli eserinde bu şekilde geçtiğini söylemekle yetinmiştir.

  Bu rivayeti tenkit edenler olmuştur. Ancak bu rivayet zayıf bile olsa, bazı eserlerde geçtiğine göre bir aslı olabilir. Bu açıdan güvenilir olmadığını söyleyenlere saygılı olmakla beraber, böyle sözlerin itikada zarar vermeyecek şekilde anlaşılması mümkündür.

+ Yorum Gönder