+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Elif lam mim ra tilke ayetul kitab vellezi unzile min rabbike Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Elif lam mim ra tilke ayetul kitab vellezi unzile min rabbike


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Elif lam mim ra tilke ayetul kitab vellezi unzile min rabbike


  Reklam  Cevap:
  Elif lam mim ra tilke ayetul kitab vellezi unzile min rabbike

  elif lam mim ra tilke ayetul kitab vellezi unzile min rabbike

  bu şekilde başlayan süre hangi süredir

  Sizin söylediğiniz bu şekilde başlayan sure Rad süresidir

  Ra'd Suresi (Arapça: ) Kur'an'ın 13. suresi olup 43 ayettir. Mekke'de mi, Medine'de mi yazıldığı konusu tartışmalı olmakla birlikte surenin içeriğine göre Mekke'de yazılmış olabileceği düşünülmüştür. Adını, 13. ayette geçen ve 'gök gürültüsü' anlamına gelen “Ra’d” kelimesinden almıştır.

  Surenin ikinci ayeti Göğün yükseltilmesinden bahsetmektedir. Başka ayetlerde de bahsedildiği gibi Kur'ana göre yer ve gök önceleri bitişik iken sonraları ayrılmış ve gök yükseltilmiştir. bu ifadelerin sümer mitolojisi ile paralellik göstermesi bazı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Dikkat çeken diğer bir ifade "Sonra da Arş'a oturdu" ifadesidir. Antropomorfik çağrışım yapan bu anlatımlar İslam ilahiyatçılarına göre mecazdır.
  Tevrat' anlatımlarında sözü edilen Aden bahçesi ile örtüşen ve diğer bazı kavramlar gibi tevrat kaynaklı olduğu düşünülen bir kavram 23. ayette sözü edilen Adn cennetidir. Ancak Tevrat'a göre Ademin yaratıldığı Aden bahçesi Dünya üzerinde bir bahçedir ve içerisinden Nil, Fırat gibi ırmaklar akar.
  30. ayete göre Rahman olarak anlatılan Allah aynı zamanda hile ve tuzak (mekr) kuran bir tanrıdır.
  Surede başlıca Allah’ın birliği, peygamberlik, öldükten sonra dirilmek ve hesap ile müşriklerin İslam hakkında ortaya attıkları şüpheler konu edilmektedir.


+ Yorum Gönder
elif lam ra hangi sure,  elif lam mim suresi,  elif lam ra,  elif lam mim kaçıncı sayfada