+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Muhammedin insanları uyardığı konular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Muhammedin insanları uyardığı konular


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz.Muhammedin insanları uyardığı konular


  Reklam  Cevap: Hz. Muhammed (sav) İnsanları Kibirlenmeye Karşı Uyarmıştır
  Hz. Muhammed İnsanlık İçin Bir Uyarıcıdır


  Hz. Muhammed (sav), kibrin kötü bir ahlâk özelliği olduğunu ve kibirli insanların cehennemle karşılık bulacaklarını bildirmiştir. İnsanları bu büyük tehlikeye karşı da uyarmıştır. Hz. Peygamber, her durumda mütevazi, alçak gönüllü, sevecen, şefkatli tavrı ile insanlara en güzel örnek olmuştur. Kibir hakkındaki uyarılarından bazıları şöyledir:

  “Allah Teala Hazretleri güzeldir, güzelliği sever. Kibir ise hakkın iptali (hükümsüz bırakılması), insanların tahkiri (hor görülmesi)dir.” (Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi)

  “Kişi kendisini halktan büyük görüp uzak tuta tuta cebbarlar arasına kaydedilir de, onların başına gelen musibete duçar olur.” Tirmizi

  Peygamber Efendimiz ataları ve aileleri ile övünen ve bundan dolayı kibirlenen insanları da uyarmış ve şöyle demiştir:

  “İnsanlar ya cehennem kömüründen başka bir şey olmayan ölmüş ecdatlarıyla övünmekten vazgeçerler yahut da Allah katında, burnuyla pislik yuvarlayan Mayıs böceğinden daha adi bir dereceye düşerler. Allah Teala Hazretleri sizden cahiliye kibrini temizledi. Artık o, muttaki bir mümin veya bedbaht bir facirdir. İnsanların hepsi Hz. Âdem’in evlatlarıdır. Âdem ise topraktan yaratılmıştır.” (Ebu Davud)

  Hz. Muhammed (sav), ashabına her zaman güzel, temiz ve iyi giyinmelerini, bakımlı görünmelerini tavsiye etmiştir. Ancak, aynı zamanda onlara giydiklerinden veya güzelliklerinden dolayı kibirlenen insanın, dünyada ve ahirette küçük düşeceğini de hatırlatmış, her zaman tevazulu olmalarını söylemiştir.

  “Bir adam nefsinin hoşuna giden birtakım elbise içinde, saçları da yapılmış olarak giderken, yürüme sırasında kibre düşmüştü ki, birden yere battı. Kıyamet kopuncaya kadar orada zorlukla batmaya devam edecek.” (Buhari)+ Yorum Gönder