+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölen kişi hayatta olanları duyar ve görür mü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölen kişi hayatta olanları duyar ve görür mü?


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Ölen kişi hayatta olanları duyar ve görür mü?


  Reklam  Cevap:

  Duyarlar,

  "Hiç şüphe yok ki, ölü defnedilip arkadaşları, yanından ayrıldıkları zaman; yanından ayrılırken cenazesini kaldırıp kendisini ahir ete yolcu edenlerin ayak seslerini işitir.


  Peygamber efendimiz (s.a.v) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya atılmasını emretti. Ölümlerinden günlerce sonra gelip başında durdu ve son ferdine kadar, onları teker,teker ey falanca oğlu falan şeklinde, isimleri ve babalarının isimleri ile çağırarak onlara şöyle buyurdu: "Siz Rabbinizin size va,addettiği azabın hak olduğunu gördünüz mü? Hiç şüphe yok ki ben; Rabbimin bana va,addettiği zaferin hak olduğunu gördüm." Bunun üzerine Hazret-i Ömer; "Yâ Resul,Allah! Sen, leş olmuş bir kimselerle mi konuşuyorsun, dedi". Bunun üzerine Peyganber Efendimiz de cevaben : " Beni hak din ile gönderen Allah'a yemin ederim ki siz, beni onlardan daha iyi duymuyorsunuz dedi." (7)

  Görürler,

  Kendilerini ziyaret edenleri tanırlar,

  Herhangi bir kul kardeşinin kabrini ziyaret edip yanında oturursa, kalkıncaya kadar, o ölü onunla arkadaşlık eder ve ona karşılık verir. (

  Selam verenlerin selamlarını alırlar,

  Bir adam, tanıdığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiğinde, ona selam verirse, sel,mini alır. Bir adam da tanımadığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiği zaman selam verirse o da, onun selamını alır. (9) 3. Misafir
  kesinlikle ölüler duymaz

 4. Altundal
  Devamlı Üye
  Sen neye dayanarak bunu söylüyorsun bilmiyorum ama ben Peygamber efendimizin hadisine göre söyledim
  Aşağıdeki hadisi bir kez daha oku

  (Peygamber efendimiz (s.a.v) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya atılmasını emretti. Ölümlerinden günlerce sonra gelip başında durdu ve son ferdine kadar, onları teker,teker ey falanca oğlu falan şeklinde, isimleri ve babalarının isimleri ile çağırarak onlara şöyle buyurdu: "Siz Rabbinizin size va,addettiği azabın hak olduğunu gördünüz mü? Hiç şüphe yok ki ben; Rabbimin bana va,addettiği zaferin hak olduğunu gördüm." Bunun üzerine Hazret-i Ömer; "Yâ Resul,Allah! Sen, leş olmuş bir kimselerle mi konuşuyorsun, dedi". Bunun üzerine Peyganber Efendimiz de cevaben : " Beni hak din ile gönderen Allah'a yemin ederim ki siz, beni onlardan daha iyi duymuyorsunuz dedi." (7))


+ Yorum Gönder