Konusunu Oylayın.: Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı?

5 üzerinden 4.33 | Toplam : 9 kişi
Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı?
 1. 12.Mart.2013, 17:01
  1
  Misafir

  Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı?


  Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı? Mumsema Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı? Bir de mezar kazıldıktan sonra cenazenin üstüne toprak düşmesin diye tahta sıralanıyor. Bunun sebebi nedir?


 2. 12.Mart.2013, 17:01
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var mı? Bir de mezar kazıldıktan sonra cenazenin üstüne toprak düşmesin diye tahta sıralanıyor. Bunun sebebi nedir?

 3. 12.Mart.2013, 17:33
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Cenaze namazından önce cenaze musalla taşındayken başında bekleniliyor. Bunun bir sebebi var
  Cenaze musalla taşındayken başında beklenilmesinin sebebi, cenazenin yalnız kalmamasıdır. Ölüye hürmet için ayakta hazır olda beklemek doğru değildir.

  Toprak atmadan önce cenazenin üzerine tahta sıralanmasının hikmeti, hürmet gereğidir. Çünkü bu halde toprak tam ölünün üzerine değil, tahta üzerine atılmış olur. Ayrıca diğer bir nedeni de, bir süreliğine de olsa toprağın cesedi sıkıştırmasını önlemektir. 4. 12.Mart.2013, 17:33
  2
  Moderatör  Cenaze musalla taşındayken başında beklenilmesinin sebebi, cenazenin yalnız kalmamasıdır. Ölüye hürmet için ayakta hazır olda beklemek doğru değildir.

  Toprak atmadan önce cenazenin üzerine tahta sıralanmasının hikmeti, hürmet gereğidir. Çünkü bu halde toprak tam ölünün üzerine değil, tahta üzerine atılmış olur. Ayrıca diğer bir nedeni de, bir süreliğine de olsa toprağın cesedi sıkıştırmasını önlemektir.

+ Yorum Gönder