+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cuma günü kabirleri ziyaret etmek için saat önemli midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cuma günü kabirleri ziyaret etmek için saat önemli midir?

  Sual: Cuma günü kabirleri ziyaret etmek için saat önemli midir? Öğleden sonra gidilince kabirde yatan seni görmüyor diye bir şey duyduk. Kabre istediğimiz zaman gidilir mi? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Cuma günü kabirleri ziyaret etmek için saat önemli midir?


  Reklam  Cevap: Kabir ziyaretine Cuma günü öğleden sonra gidilince kabirde yatan seni görmüyor diye bir husus yoktur.

  Cuma günü vakit olarak haftanın diğer günlerinden daha faziletli bir gündür. Cuma günü yapılması tavsiye edilen amellerden birisi de kabir ziyaretidir.

  Kişinin amelleri anne-babasına, ailesine Cuma günü arz olunur. Hz. Abdul Gafur (r.a.) dedesinden rivayet ettiğine göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: “Ameller, Pazartesi ve Perşembe günleri Allah’a arz olunur. Cuma günleri de Peygamberlere, ana-babaya, soya-sopa arz olunur. İyi amelle onlar ferahlanır ve yüzlerinin parlaklığı artar. Öyle ise Allah'tan korkun da ölülerinizi üzmeyin.”1 buyurmuştur.

  Bu nedenle kişi imkân sahibi ise kabir ziyaretlerini Cuma gününe ayarlamalıdır. Perşembe günü ve Cuma öğlen namazına kadar olan vakit bu faziletli vakte aittir.

  dipnot

  (1) Ramuz el-Ehadis, Sayfa:253, No:1

  Selam Ve Dua ile

  Mehmet Talu hoca


+ Yorum Gönder