+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir baba bir kimseye borcu dolayısıyla kefil olsa, daha sonra bu baba ölse ne olacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir baba bir kimseye borcu dolayısıyla kefil olsa, daha sonra bu baba ölse ne olacak


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Bir baba bir kimseye borcu dolayısıyla kefil olsa, daha sonra bu baba ölse ne olacak


  Reklam  Cevap: Evet, varisler babanın kalan malından yani mirastan babanın tüm borçlarını ödemek zorundadırlar. Kalan mal (miras) borcu kapatmaya yetmiyorsa, çocukların bu farkı ödeme zorunluluğu yoktur. Dilerlerse kendi mallarından ödeyebilirler.

  Selam Ve Dua ile
  Mehmet talu hoca


 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Bir baba bir kimseye borcu nasıl ödenir
  ödenmemesi halin ne olur

  Resulullah (sav)`a namazını kıldırıvermesi için bir adamın cenazesi getirildi. Aleyhissalatu vesselam: "Onun üzerinde borç var, arkadaşınızın namazını siz kılın!" buyurdu. Ben: "(borç) benim üzerime olsun, ey Allah`ın Resulü" dedim. "Sadakatle mi?" dedi. "Sadakatle!" dedim. Bunun üzerine cenazenin namazını kıldı."

  Borçlu Olan Cihada Gidemez?
  Anlattığına göre, cihada giderken, yola çıkıp, halkın geçeceği yere durarak, herkese duyuracak şekilde şöyle bağırırmış: "Ey insanlar: Kimin üzerinde bir borç olduğu halde, cihada katılır ve bilirse ki, öldüğü takdirde bu borç ödenmeyecektir, hemen geri dönsün, sakın peşime takılmasın. Zira, o, bu haliyle cihadın karşılığını alamaz." (Rezin`in ilavesidir.)  İbnu Ömer (ra) bir miktar borç para aldı. Bunu sahibine daha iyi bir şekilde ödedi. borç veren adam: "Bu verdiğimden efdaldir (fazladır) diyerek almak istemedi. İbnu Ömer adama: "Biliyorum, ancak için bu şekilde rahat edecek" dedi.

  Ölenin Yerine Borç Nasıl Ödenir?
  Bir kadın Resulullah (sav)`a gelerek: "Annem vefat etti, üzerinde de nezir orucu borcu var, kendisine bedel oruç tutabilir miyim?" dedi. Resulullah: "Annen üzerinde borç olsaydı da sen ödeyiverseydin, bu borç onun yerine ödenmiş olur muydu?" diye sordu. Kadın: "Evet!" deyince, Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse annene bedel oruç tut!" buyurdu.


+ Yorum Gönder