+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Muhammedin mekkede karşılaştığı olaylar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Muhammedin mekkede karşılaştığı olaylar nelerdir?

  Sual: hz. muhammed in mekke dönemindeki çağrısını yaygınlaştırması sırasında karşılaştığı olaylar nelerdir? kısa ve öz bir şekilde acilll açıklar mısınız?? ACİLLLL ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Hz. Muhammedin mekkede karşılaştığı olaylar nelerdir?


  Reklam  Cevap: HZ PEYGAMBER YANINA EVLÂTLIĞI ZEYD'I ALARAK KOMŞU ŞEHIR TAIF'E GITMESI

  Hz Peygamber yanına evlâtlığı Zeyd'i alarak komşu şehir Taif'e gitti. İslâm'ı onlara da duyurmak istedi. Çünkü o sadece Mekkelilere değil âlemlere rahmet olarak gönderilmişti. Ama orada da aynı karakterde insanları buldu. Kendilerine gelen bu misafiri alaya aldılar; Ayak takımını kışkırtarak onu şehirden çıkana kadar taşlattılar. Kan içinde geri döndü. Ancak, kendi şehrini bir defa terkeden kişi bir başkasının himayesinde olmaksızın geri dönemezdi. Bu yüzden Hz. Peygamber de Mekke'ye müşrik Mut'im'in himâyesinde girdi.

  Mekke'de zulüm dinmemişti, Resulullah, İslâm'ı civar kabîlelere de anlatıyor ve her geçen gün müslümanların sayısı artıyordu. Hıra'da Cebrail'in "Oku." emrinden bu Güne on yıl geçti. Ve bir gece Hz. Peygamber Allah tarafından Mekke'den alınıp Kudüs'e, oradan da göklere çıkarıldı. "Kulu Muhammed'i geceleyin Mescidi Haram'dan alarak, ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Allah işitendir, görendir" (el-İsrâ, 17/1). Mirac, denilen bu olayda, Hz. Peygamber, anlamakta zorluk çekeceğimiz ama Allah'ın bildirmesiyle iman ettiğimiz bir çok mucizelerle karşılaştı. Sidretül Münteha (göklerin en uç noktasına)'ya kadar yükseldi. Kendisine Cennet ve Cehennem gösterildi ve bazı emirler ve İslâm'ın bir kısım kuralları verildi. Beş vakit namaz da bu gece farz kılındı.

  Peygamberimiz sabahleyin bu olayı anlattığında Mekkeliler, onun delirdiğine hükmederek sevinç haberini birbirlerine yaydılar. Bazıları da müslümanlara koştu bu müjdeyle; "Sizinki göğe çıkmış" demek için. Hz. Ebû Bekir'e de geldiler, ama o beklemedikleri bir cevapla karşılaştılar: "Bunu o söylediyse doğrudur".

  Cevap 2:
  2.1.İlk Vahiy: Yaratan Rab’inin Adıyla Oku !
  Hz. Muhammed, 610 yılında 40 yaşına girmişti. O günlerde kalbinde farklı duygular belirmişti. Rüyalar görüyor, gördüğü rüyalar aynen çıkıyordu. Henüz kendisine peygamberlik tam olarak gelmemişti, ama bu son zamanlardaki değişiklikler onun belirtileri idi. Allah, kulu Muhammed'i elçiliğe hazırlıyordu.

  Peygamberimiz, 610 yılının Ramazan ayında Hıra mağarasına çekildi, Ramazan ayının yirmi yedinci gecesinde bazı sesler işitti. Sağına soluna bakındı, kimseyi göremedi. Bu sırada mağaranın içi bir ışıkla doldu. 0, bu olaylar karşısında baygınlık geçirdi. Kendisine geldiğinde karşısında birisi durmaktaydı. Bu, Cebrail'di. Peygamberimize ilk vahiyleri getirmişti.

  Cebrail, Hz. Muhammed'e ''Oku!'' dedi. 0 ise ''Ben okuma bilmem!'' cevabını verdi. Aynı konuşma üç kez tekrarlandı. Bu arada Cebrail, peygamberimizi kucaklayarak sarstı ve okuması gereken ilk ayetleri ezberletti. Bunlar Alak suresinin ilk beş ayeti idi. Anlamları şöyledir: ''Yaratan Rabbinin adıyla oku! 0, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! insana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin en büyük kerem sahibidir.
  Peygamberimiz ilk ayetleri aldıktan sonra uzun bir süre vahiy alamadı. Sanki Allah, onu dinlendiriyordu. Zaten onun bu dinlenmeye ihtiyacı vardı. Bir insan olarak, ilk defa bir melek ile karşılaşmış ve Allah'tan emirler almıştı. Bundan dolayı şaşkınlık geçirmişti. 3. Misafir
  bence bu çok iyi bir şey hem bazı hocalar çocuklara ödev verdiğinde o çocuklarda bazı yetişkinlerden yardım alıp ödevlerini güzelce ve rahatlıkla yapabiliyorlar yani ben herkese yani bunu tanıtan kişiye ve diğer insanlara sevgilerimle ve saygılarımla çok teşekkür ediyorum iyiki bunu buraya koymuşlar sizleri çok seviyorum ben bile ödevimi buradan yazdım ve hocadanda98 puan aldım çok teşekkür ediyorum sağ olun

+ Yorum Gönder
hz muhammed mekke dönemindeki çağrısını yaygınlaştırması sırasında karşılaştığı olaylar,  hz muhammedin mekke döneminde çağrısını yaygınlaştırması sırasında karşılaştığı olaylar,  hz.muhammedin mekke dönemindeki çağrısını yaygınlaştırması sırasında karşılaştığı olaylar,  mekke dönemi olayları nelerdir