+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsan ve evren ilişkisi nasıldır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsan ve evren ilişkisi nasıldır?






 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İnsan ve evren ilişkisi nasıldır?


  Reklam



  Cevap: Değerli kardeşimiz:
  Evren ve içindekiler insanlar için yaratılmıştır. İnsan evren ilişkisi hakkında kuran-ı kerimde yüce Rabbimiz mealen şöyle buyurur. “O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra gökyüzüne yöneldi, onu da yedi kat olarak yaratıp düzenledi. O, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Bakara suresi, 29. ayet.)
  İnsan seçim yapabildiği alanlarda sorumludur ve ölümden sonra hesap vermek mecburiyetindedir. Onun görevi evrenin tek bir yaratıcısı olduğu kabul etmek, Allah’a kulluk etmek, evrenin kendi hizmetine emanet olarak verildiğini bilmek ve sadece kendine aitmiş gibi davranmamaktır. İnsan bu görevlerini yerine getirmek için dünyaya gönderilmiş ve birçok nimet emrine sunulmuştur. Evren görünen ve görünmeyen âlem diye sınıflandırılabilir. Görünmeyen âlem Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle “gayb” âlemidir. Gayb; gizli olan, bilinmeyen, yaratan, gizliyi de (gayb), açığı da bilen Allah!”27 Ayette ifade edilen gizli kavramı insanlar için kullanılır. Allah için gizli, bilinmeyen diye bir şey yoktur. Evren sadece görebildiğimiz varlıklardan oluşmaz. Görünmeyen alemi oluşturan her şey de evrenin bir parçasıdır. Gayb alemi hakkında bildiklerimiz Allah’ın bize öğrettiği kadarla sınırlıdır. Örneğin melekleri gözümüzle göremeyiz. Ancak var olduklarını bize Allah bildirir. Onlar hakkındaki bilgilerimizin kaynağı Allah’tır. göz önünde olmayan anlamlarına gelir. Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette bu ifade geçer. Yalnız Allah’ın bildiği, o izin vermeden kimsenin elde edemeyeceği bilgileri ifade eder. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “De ki: Ey gökleri ve yeri yaratan, gizliyi de (gayb), açığı da bilen Allah!”27 Ayette ifade edilen gizli kavramı insanlar için kullanılır. Allah için gizli, bilinmeyen diye bir şey yoktur. Evren sadece görebildiğimiz varlıklardan oluşmaz. Görünmeyen âlemi oluşturan her şey de evrenin bir parçasıdır. Gayb âlemi hakkında bildiklerimiz Allah’ın bize öğrettiği kadarla sınırlıdır. Örneğin melekleri gözümüzle göremeyiz. Ancak var olduklarını bize Allah bildirir. Onlar hakkındaki bilgilerimizin kaynağı Allah’tır.
  Selametle kalınız...


 3. Misafir
  Evren içindeki insanlar için oluşmuştur ve içindeki insanlar evren için oluşmuştur bu yüzden insan evrene bağlı kalmasını. Insan evreni küçümsemeyin .Evreni insan ilişkisi önemlidir.

+ Yorum Gönder
insan evren ilişkisi,  insan ve evren ilişkisi,  islam ve evren ilişkisi,  kuranda insanın evrenle ilişkisi nasıl belirtilmektedir,  evren ve insan ilişkisi,  islam ve evren nedir,  11 sınıf islam ve evren iliskisi nasil anlatılır