+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber Efendimizin İbadetle İlgili Hadisleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimizin İbadetle İlgili Hadisleri


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Peygamber Efendimizin İbadetle İlgili Hadisleri‎


  Reklam  Cevap: Peygamber Efendimizin İbadetle İlgili Hadis Şerifleri

  Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf söyleyecek veya onunla kavga edecek olursa, Ben oruçluyum, desin (ona bulaşmasın)

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.): Kim yalan söylemeyi, yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allah’ın onun yemesini, içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.buyuruyor.

  Oruçlunun uykusu ibadettir. Susması tesbihtir, amelleri misliyle kabul edilir, duası makbuldür, günahı affedilir. buyuruyor Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz.

  Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir.

  Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.


  Gündüzün iki yanında ve gecenin gündüze yakın saatlerinde namaz kıl. Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir" [Hûd sûresi (11), 114] anlamındaki âyet nâzil oldu. Adam:

  Bu sadece bana mı mahsus yâ Resûlallah, dedi? Resûl-i Ekrem:
  Ümmetimin tamamı içindir buyurdular.

  Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir.

  Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur.
  Bu her zaman böyledir.

+ Yorum Gönder
ibadet ile ilgili hadisler,  ibadetle ilgili hadisler,  ibadetle ilgili hadis,  ibadet ile ilgili hadis,  ibadetlerle ilgili hadisler,  ibadet hadisleri,  peygamber efendimizin ibadetle ilgili hadisleri