Konusunu Oylayın.: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk
 1. 01.Mart.2013, 16:01
  1
  Misafir

  Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk


  Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk Mumsema kayinvalide ben evlendigimden beri bana demedigini birakmadi ve simdi onunla konusmuyorum kocam onlara hersey duzelene kadar gelmeyin bize dedi cunku bizim ikizlerimiz var su an 8 aylik ama yine geliyorlar bana yalan soyluyor kafasina nasil esiyorsa benimle oyle konustu simdi konusmasakta bir sey duzelmis degil alt kata inecek oluyor isler daha kotu olur diye korktugum icin ben gelmelerini istemiyorum kocam bende istemiyorum ama ne yapayim diyor ve ben onun yaptiklarini affedemiyorum icimden hep beddua geciyor ne yapmaliyim ben onunla konusmak istemiyorum benden uzaklassin istiyorum ama yinede geliyor ne yapsan para etmiyor cok cok yuzsuz bana bi care soylerseniz sevinirim


 2. 01.Mart.2013, 16:01
  1
  azierc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  azierc
  Misafir  kayinvalide ben evlendigimden beri bana demedigini birakmadi ve simdi onunla konusmuyorum kocam onlara hersey duzelene kadar gelmeyin bize dedi cunku bizim ikizlerimiz var su an 8 aylik ama yine geliyorlar bana yalan soyluyor kafasina nasil esiyorsa benimle oyle konustu simdi konusmasakta bir sey duzelmis degil alt kata inecek oluyor isler daha kotu olur diye korktugum icin ben gelmelerini istemiyorum kocam bende istemiyorum ama ne yapayim diyor ve ben onun yaptiklarini affedemiyorum icimden hep beddua geciyor ne yapmaliyim ben onunla konusmak istemiyorum benden uzaklassin istiyorum ama yinede geliyor ne yapsan para etmiyor cok cok yuzsuz bana bi care soylerseniz sevinirim

 3. 07.Mart.2013, 13:17
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,454
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk
  Alıntı
  kayinvalide ben evlendigimden beri bana demedigini birakmadi ve simdi onunla konusmuyorum kocam onlara hersey duzelene kadar gelmeyin bize dedi cunku bizim ikizlerimiz var su an 8 aylik ama yine geliyorlar bana yalan soyluyor kafasina nasil esiyorsa benimle oyle konustu simdi konusmasakta bir sey duzelmis degil alt kata inecek oluyor isler daha kotu olur diye korktugum icin ben gelmelerini istemiyorum kocam bende istemiyorum ama ne yapayim diyor ve ben onun yaptiklarini affedemiyorum icimden hep beddua geciyor ne yapmaliyim ben onunla konusmak istemiyorum benden uzaklassin istiyorum ama yinede geliyor ne yapsan para etmiyor cok cok yuzsuz bana bi care soylerseniz sevinirim


  Huzursuzluk çıkaran kayınvalideye karşı nasıl davranmak gerekir?


  Kayınvalide büyük bir sıkıntı olarak görülüyor. Mümkün olduğu kadar benden uzak olsun hatta mümkünse aynı gezegende olmayalım. “Artık çocuklarının mürüvvetini de görmüşler yavaştan yavaştan dünyadan gitseler.” diye bakılıyor.

  Öncelikle dünyaya imtihan için geldik. Sıkıntıdan kaçış diye bir şey yok. Sen kayınvalideyi sıkıntı diye görüp ondan kurtulmaya bakarken Allah sana öyle sıkıntılar verir ki kayınvalide en hafifi kalır.

  Her şeyden önce kayınvalide mümin kardeşimizdir, düşmanımız değil. Hataları olabilir, kusurları olabilir. Bize düşen affetmek ve iyi muamelede bulunmak olmalı.

  Ülkemizde depresyon yüzünden psikiyatra giden kadınların çoğu, kayınvalide meselesinden gidiyorlarmış. Bana da bu konuda hanımlardan mailler geliyor. “Çok bunaldık, nasıl davranmalıyız?” diye.

  Gelinler genellikle kayınvalide ile ya çatışmaya giriyorlar, düşman oluyorlar ya da kayınvalide ile irtibatı azaltarak, az görüşme yolunu tercih ediyorlar.

  İkisi de çözüm değil.

  Öncelikle kayınvalidenizin iyi olmasını beklemeyin, siz iyi olun. Bir gelin kayınvalidesinin huyunu değiştiremeyeceğine göre, en akıllıca olanı kayınvalidesini tanıyıp, ona göre doğru adımlar atması olabilir. Çünkü kayınvalide ile sorun olduğunda kayınvalideniz üzülür; fakat sizin evliliğiniz bitme noktasına gelebilir. Eşinizle birbirinizden nefret etmeye başlayabilirsiniz. Sağlığınızdan olabilirsiniz.

  Kayınvalidenizin size hiçbir zaman veremeyeceği zararı, yanlış davranarak, sinir olarak kendi kendinize vermeyin.

  Bu noktada en çok zararı kadın ve eşi görüyor. O zaman kayınvalide ile çatışmadan değil, çözümden yana olunmalı.

  İyi bir iletişimde en önemli şey karşınızdakini tanımaktır. Tanır ve ona göre adım atarsanız, işiniz kolay olur.

  Ben en çok görülen kayınvalide tiplerini grupladım. Tabi bu gruplara girmeyen tiplerde vardır; ama ben en çok görülenleri yazdım.

  Oğluna düşkün olanlar: İyi niyetlidirler, gelinleri ile oğullarının mutlu olmasını isterler; fakat oğullarından kopmak istemezler. Sık sık yemeğe gelsinler, onlarda yatsınlar, zamanlarının çoğunu onlarda geçirsinler isterler. Yemek yapar çağırırlar, bir sebeple sürekli görüşmek isterler.

  Özellikle oğullarının yeni evlendiği dönemde bu düşkünlük had safhadadır; çünkü evlatları yeni evden ayrılmıştır, onu az görmek, kaybetmiş gibi olmak zorlarına gider, yaptıkları yemekler boğazlarından geçmez.

  Gelinler oğullarına düşkün kayınvalide modeline gıcık olurlar. Gitme gelme konusunda eşleriyle sürekli inatlaşırlar. Kocalarının ailelerinin yanına tek başına gitmeleri bile sorun olur. Ne kendi gitmek ister ne kocasını gitmesini ister. Oysa yapılacak en akıllıca davranış inatlaşmadan ilişkileri sürdürmektir.

  Yeni evliyken biraz daha fazla gitmek, yaptıkları yemeklerini övmek, iyiliklerini takdir etmek onları mutlu eder. Gelinler, yeni evliyken çok gidersek hep öyle alışırlar, öyle isterler diye korkuyorlar. Uzak durmaya az görüşmeye çalışıyorlar. O zamanda aile, oğlumuz elden gidiyor, korkusu ile daha çok üstüne düşebiliyor, bu da işleri iyice çıkmaza götürüyor. Zamanla bu düşkünlük azalır, onlarda oğullarının evden ayrıldığını ayrı bir evi olduğunu kabullenirler, tabi gelin yanlış bir metot izlenmezse.

  Tabii bir de birlikte oturanlar var. Böyleleri için oğluna düşkün anneler daha da sorundur. Bu kayınvalidelerin gelinlerin yatak odasına girip oğullarının üstünü örten tipleri bile mevcuttur. Gelinin gece yıkanıp yıkanmadığı takip edenler de mevcut bu arada. Her duruma sinir olup kendine ve eşine zarar vermektense çok ciddiye almamak, gülüp geçmek gerekir, bu tiplere.

  Kıskanç olanlar: “Oğlumu kaybediyorum” korkusuna düşerler. Oğullarının kendinden başka bir kadını çok sevmesine tahammül edemezler. Korkarlar ki oğulları karısının sözüne bakıp annesini sevmekten vazgeçebilir. Bu yüzden oğlu ve gelininin çok iyi anlaşmalarından, muhabbet etmelerinden rahatsız olurlar. Fakat gelinlerin zannettiği gibi ayrılsınlar da istemezler.

  Böyle bir kayınvalideniz varsa onun yanında çok mutlu pozlara girmeyin, eşinizle birbirinize “aşkım, canım” gibi muhabbet hitaplarında bulunmayın, onun kıskançlık damarlarını zorlamayın.Kayınvalidelerinin kıskandığını anlayan gelinlerin çoğu, inadına, kayınvalidesini sinir etmek için çok mutluymuş havalarına girerler. Kocalarının aldığı her yeni şeyi, kayınvalideyi çatlatmak istermiş gibi gözlerinin içine sokarlar. Bu davranış zarardan başka bir şey getirmez. İnsanların hasetlik ve kıskançlık duygularını körüklememek lâzım, zararlarından korunmak için.

  Geçenlerde bir hanım anlattı: “Kocam bana yıllarca yalvardı ‘Annemlere gidince arada ufak ufak kavga edelim, annem sevinir.’ dedi ama kesinlikle kabul etmedim onların yanında hep çok iyiymişiz gibi davrandım; ama şimdi anlıyorum ki bu davranışımın bana çok zararı olmuş.”

  Kıskanç kayınvalidenin yanında eşinizle muhabbet etmeniz en büyük hata. Kıskanan kayınvalideler tehlikelidir, oğlunun size olan ilgisini azaltmak için arkanızdan konuşabilir bu da zamanla eşinizi etkileyebilir. Bu yüzden en iyisi akıllıca davranmak, onun kıskançlık duygularını kabartmamak gerekir.

  Gelini kabullenmeyenler: Oğlu onun seçtiği kızla evlenmeyen kayınvalidelerdir onlar. Çoğu zaman akrabadan ya da komşudan bir kız, gelin adayı olarak beğenilir; fakat oğlu onu dinlemez, gidip başka bir kızla evlenmek ister. Yeni gelin adayı bir türlü beğenilmez, kızın ailesine, boyuna posuna türlü kusurlar bulunur. Nişan düğün aşamalarında türlü sorunlar çıkarırlar, sürekli söylenirler, gelinin her yaptığı onlara batar.

  Bu kayınvalideler ile zıtlaşmak, inatlaşmak kimseye bir şey kazandırmaz. Tam aksi gelin inatlaştıkça oğluna “Gördün mü benim dediğim kızı almadın, bu gelin bizi beğenmiyor, karın bizi sevmiyor.” diye arkanızdan konuşur. Kötülükten kimse hiç bir şey kazanmaz. Allah rızası için iyi davranmak, huysuzluklarını görmezden gelmek lâzım. Her insanın bir zayıf noktası vardır. Kayınvalidenin zayıf noktasını bulup oradan yaklaşmak kazanmaya çalışmak daha akıllıca olur. Kiminin zayıf noktası paradır. Ona hediye almak, altın götürmek gönlünü kazanmanızı sağlayabilir.

  Bazıları gelinin iş yapmasından mutlu olur. Misafiri geleceği zaman pasta börek yapmak ya da yemek yapıp götürmek, evini temizlemesine yardım etmek, sizi kabullenmesini kolaylaştıracaktır.

  Gelinden ilgi bekleyenler: Onlar kayınvalide olma konusunda ağır takılırlar. Oğullarına gelinlerine hiçbir şekilde müdahale etmezler. Onları evlendirerek bütün görevlerini yapmış gibi dururlar. “Biz geline hiç karışmayız, anlayışlı, akıllı kayınvalideleriz.” havasındadırlar. Koca bir yalan. Gelinleri, oğulları, gelip gitsin diye can atarlar; fakat gelmezlerse de “niye gelmiyorsunuz?” demeye de tenezzül etmezler. İyi kayınvalide olacağız diye kendilerini fazlasıyla kasarlar. Bakmayın siz onların “Evladım siz yuvanızda mutlu olun, bu bize yeter” demelerine. Yolunuzu gözlerler; fakat söyleyemezler. Onları kendi hallerine bırakmayın, irtibatınızı kesmeyin.

  El gün için yaşayanlar: Bu kayınvalideler için en önemli şey “el ne der” dir. Bütün gayretleri ele güne karşı iyi görünmektir. Genellikle gezmeci tiplerdir. Tabii çok gezdikleri için misafirleri de eksik olmaz. Her yere gelinle gitmek isterler. Misafiri geldiğinde de gelin hizmet etsin, ele güne karşı açık vermeyelim kaygısındadırlar. Gelinler kayınvalide ile bu kadar takılmayı sevmezler. Zaten onlara takılırlarsa kendi ev düzenleri kalmaz. Gönülleri olsun diye fırsat buldukça gezmelerine katılmaya çalışın. Gidemediğiniz zamanda tatlılıkla halletmeye çalışın, mazeretlerinizi söyleyin. Surat asarlarsa aldırış etmeyin, tavır almayın, kızgınlıkları çabuk geçer genellikle.

  Kırılgan tipler: Bu tipler alıngandır, her sözden nem kaparlar, küserler. Hep ilgi beklerler. Küçücük hastalıkları abartır, ilgi görmek için yataklara düşerler. Çocuk gibidirler. İlgi gördüklerinde çabuk mutlu olurlar.

  Hep takdir bekleyenler: Onların en çok istediği “Ne kadar iyi kayınvalide” olduklarını gelinden duymaktır. Onlar genellikle kendi ailelerinden takdir görmemiş olanlardır. İyidirler; fakat elbette hatasız değillerdir. Eğer küçük hatalarına odaklanmaz, iyiliklerini takdir ederseniz, sizden iyi gelin yoktur.

  Feminist kayınvalideler: Onlara göre erkek milletinin hepsi birdir, oğlu da olsa. Bu yüzden hep gelinlerini haklı görürler, oğullarına karşı gelinlerinden taraf olurlar. Onların gazlarına gelip eşinize tavır almayın, “Bak annen bile beni haklı buldu.” diye şişinip, hatalarınıza kılıf bulmayın. Eşinizin hatalarına görmek yerine kendi hatalarınızı görmeye çalışın. Kayınvalidenizin sözlerini çok ciddiye almayın, sonra eşinizle aranız bozulur.

  Korkak kayınvalideler: Yeni nesil kayınvalideler fena halde gelinlerinden korkuyorlar. “Oğlan zaten bizim oğlan aman gelinle arayı bozmayalım.” diye her daim gelinle iyi geçinme çalışmasındadırlar. Gelinlerin her türlü saygısızlığını görmezden gelir, haklı mazeretler bulmaya çalışırlar. Oğlu ve gelini arasındaki tatsızlıklarda da feminist kayınvalideler gibi hep gelinden yana olmaya çalışır, oğullarına kızarlar. Kayınvalideniz hep sizi haklı çıkarmaya çalışıyorsa, bu sizin haklı olduğunuzu göstermez, kadıncağız sizden korkuyordur. Tırnaklarınızı biraz kısaltın.

  Ahlakı kötü olanlar: En zor olan onlardır. Kötülükleri sadece gelinlerine değildir. Pek sevilmeyen tiplerdir; huysuz ve geçimsizdirler. Akrabalarına, eşlerine, kendi evlatlarına da kötü davranırlar. Huysuz tiplerdir. Yapılan iyiliklere bile bir kulp takarlar. Arıza çıkaracak şeyleri mutlaka bulurlar. Bu tiplere kızmak ve sinirlenmek, yaptıklarında mantık aramak ruh sağlığınızı bozar. Sadece acımak lâzım. Dünya ve ahiret hayatları zarar içinde olan kadınlardır onlar.

  Allah rızası için iyilik yapmayı onlarda tadabilirsiniz. Çünkü hiçbir iyiliğinizin kıymetini bilmeyeceklerdir belki altından kötülük bile arayacaklardır. Zaten yaptığınız her iyiliği yapmaya sizi mecbur görürler. Onların huysuzluklarına takılıp hayatı eşinize de kendinize de zindan etmeyin. Bakalım ne kadar Allah rızası için davranabiliyorsunuz kendinizi test edin.

  Bir bardak su veriyorsak, yaptığımız yemeklerden yiyorlarsa ahirete yatırım yapmamıza yardımcı oluyorlar demektir. Sayelerinde sevap hanemiz genişliyor demektir. Hele bir de huysuz ve zor insanlarsa sevabımız kat kat artıyor demektir.

  Yaptıkları nefsimize ağır geliyor onda sevap çok demektir.

  Dernek, vakıf çalışmalarında koşturan, elinden Kur’an düşmeyen fakat kayınvalidesini görmek istemeyen kalpleri kinle dolu mücahideler (!) var.

  Bu yüzden “Affetme” konusu çok önemli.

  Yaptığımız iyilikler ve kötülükler ancak kendimiz içindir. Karşımızdaki sadece sebeptir. Bu yüzden yaptıklarımızın karşılığını insanlardan değil Rabbimizden beklemeliyiz. Bırakın kayınvalide bilmesin, eşiniz bilmesin. Bilen biliyor önemli olan da o değil mi? Bir iyiliğe binlerce kat fazladan sevap bahşeden yüceler yücesi Rabbimiz bildikten sonra gerisi pek de önemli olmasa gerek.

  Kusurlarımıza rağmen birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Bu konuda sorun yaşayanlar işe kayınvalideyi sevmeye çalışarak ve ona Allah rızası için iyi davranarak başlayabilirler. Kayınvalidenin öncelikle mümin kardeşimiz olduğunu unutmayalım. Rabbimizden af bekliyorsak önce kendimiz affedebilmeliyiz.

  “Aşkım seni çok seviyorum; ama seni doğuran kadını sevmiyorum”*gibi*söz ve davranışları ile bunu*anlatan*kadının sevgisine hangi erkek gerçekten inanır?

  Erkek bu sevgiye sadece inanmış gibi yapar. Fakat bir süre sonra bu sevgiyi sorgulamaya başlar. Çünkü anne evlat bir bütünün parçalarıdır. “Canım senin kafanı seviyorum ama ellerini ayaklarını hiç sevmiyorum” demek gibidir bu.

  Düşünün ki bir arkadaşınız size “Çocuğun şımarık, ondan hiç hoşlanmıyorum ama seni seviyorum” dese onun sevgisi size ne kadar inandırıcı gelebilir. Aman bana ne, beni seviyor, sadece çocuğuma laf söylüyor mu dersiniz yoksa çocuğunuza söylenen sözü üstünüze mi alırsınız. O günden sonra o arkadaşınıza gıcık olmaya başlamaz mısınız?

  Erkekler, eşleri ile annelerinin birbirlerini sevmelerini, iyi anlaşmalarını isterler. Karısının annesi ile iyi anlaştığı ya da anlaşmak için gayret ettiğini gören erkek bunu her zaman takdir eder.

  Eşiyle muhabbet etmek isteyen, aşkını sevgisini yaşatmak isteyen kadın, eşinden önce kayınvalidesi ile iyi geçinmeye bakmalıdır. En etkisiz görünen, gelini ile ilgili hiç konuşmayan bir kayınvalide bile erkek üzerinde sessizliği ile etkilidir.

  Hanımlar! Annesini sevmediğiniz adamla muhabbetli bir evlilik hayatınız olması pek mümkün değil. Dikkat ederseniz sadece iyi davranmaktan bahsetmiyorum. Sevmekten bahsediyorum. Onlar sevap kapımız olabilir.

  Şimdi soruyorum:

  Erkeklere: Karınızın aileniz ile ilgili yaşadığı sorunlar sizi ne kadar etkiliyor?

  Hanımlara: Kayınvalideniz ile ilgili hangi sorunları yaşıyorsunuz?

  Evliliğinizi ne kadar etkilediğinin farkında mısınız?

  İsterseniz daha iyi geçinebileceğinizi düşünüyor musunuz? 4. 07.Mart.2013, 13:17
  2
  Moderatör  Alıntı
  kayinvalide ben evlendigimden beri bana demedigini birakmadi ve simdi onunla konusmuyorum kocam onlara hersey duzelene kadar gelmeyin bize dedi cunku bizim ikizlerimiz var su an 8 aylik ama yine geliyorlar bana yalan soyluyor kafasina nasil esiyorsa benimle oyle konustu simdi konusmasakta bir sey duzelmis degil alt kata inecek oluyor isler daha kotu olur diye korktugum icin ben gelmelerini istemiyorum kocam bende istemiyorum ama ne yapayim diyor ve ben onun yaptiklarini affedemiyorum icimden hep beddua geciyor ne yapmaliyim ben onunla konusmak istemiyorum benden uzaklassin istiyorum ama yinede geliyor ne yapsan para etmiyor cok cok yuzsuz bana bi care soylerseniz sevinirim


  Huzursuzluk çıkaran kayınvalideye karşı nasıl davranmak gerekir?


  Kayınvalide büyük bir sıkıntı olarak görülüyor. Mümkün olduğu kadar benden uzak olsun hatta mümkünse aynı gezegende olmayalım. “Artık çocuklarının mürüvvetini de görmüşler yavaştan yavaştan dünyadan gitseler.” diye bakılıyor.

  Öncelikle dünyaya imtihan için geldik. Sıkıntıdan kaçış diye bir şey yok. Sen kayınvalideyi sıkıntı diye görüp ondan kurtulmaya bakarken Allah sana öyle sıkıntılar verir ki kayınvalide en hafifi kalır.

  Her şeyden önce kayınvalide mümin kardeşimizdir, düşmanımız değil. Hataları olabilir, kusurları olabilir. Bize düşen affetmek ve iyi muamelede bulunmak olmalı.

  Ülkemizde depresyon yüzünden psikiyatra giden kadınların çoğu, kayınvalide meselesinden gidiyorlarmış. Bana da bu konuda hanımlardan mailler geliyor. “Çok bunaldık, nasıl davranmalıyız?” diye.

  Gelinler genellikle kayınvalide ile ya çatışmaya giriyorlar, düşman oluyorlar ya da kayınvalide ile irtibatı azaltarak, az görüşme yolunu tercih ediyorlar.

  İkisi de çözüm değil.

  Öncelikle kayınvalidenizin iyi olmasını beklemeyin, siz iyi olun. Bir gelin kayınvalidesinin huyunu değiştiremeyeceğine göre, en akıllıca olanı kayınvalidesini tanıyıp, ona göre doğru adımlar atması olabilir. Çünkü kayınvalide ile sorun olduğunda kayınvalideniz üzülür; fakat sizin evliliğiniz bitme noktasına gelebilir. Eşinizle birbirinizden nefret etmeye başlayabilirsiniz. Sağlığınızdan olabilirsiniz.

  Kayınvalidenizin size hiçbir zaman veremeyeceği zararı, yanlış davranarak, sinir olarak kendi kendinize vermeyin.

  Bu noktada en çok zararı kadın ve eşi görüyor. O zaman kayınvalide ile çatışmadan değil, çözümden yana olunmalı.

  İyi bir iletişimde en önemli şey karşınızdakini tanımaktır. Tanır ve ona göre adım atarsanız, işiniz kolay olur.

  Ben en çok görülen kayınvalide tiplerini grupladım. Tabi bu gruplara girmeyen tiplerde vardır; ama ben en çok görülenleri yazdım.

  Oğluna düşkün olanlar: İyi niyetlidirler, gelinleri ile oğullarının mutlu olmasını isterler; fakat oğullarından kopmak istemezler. Sık sık yemeğe gelsinler, onlarda yatsınlar, zamanlarının çoğunu onlarda geçirsinler isterler. Yemek yapar çağırırlar, bir sebeple sürekli görüşmek isterler.

  Özellikle oğullarının yeni evlendiği dönemde bu düşkünlük had safhadadır; çünkü evlatları yeni evden ayrılmıştır, onu az görmek, kaybetmiş gibi olmak zorlarına gider, yaptıkları yemekler boğazlarından geçmez.

  Gelinler oğullarına düşkün kayınvalide modeline gıcık olurlar. Gitme gelme konusunda eşleriyle sürekli inatlaşırlar. Kocalarının ailelerinin yanına tek başına gitmeleri bile sorun olur. Ne kendi gitmek ister ne kocasını gitmesini ister. Oysa yapılacak en akıllıca davranış inatlaşmadan ilişkileri sürdürmektir.

  Yeni evliyken biraz daha fazla gitmek, yaptıkları yemeklerini övmek, iyiliklerini takdir etmek onları mutlu eder. Gelinler, yeni evliyken çok gidersek hep öyle alışırlar, öyle isterler diye korkuyorlar. Uzak durmaya az görüşmeye çalışıyorlar. O zamanda aile, oğlumuz elden gidiyor, korkusu ile daha çok üstüne düşebiliyor, bu da işleri iyice çıkmaza götürüyor. Zamanla bu düşkünlük azalır, onlarda oğullarının evden ayrıldığını ayrı bir evi olduğunu kabullenirler, tabi gelin yanlış bir metot izlenmezse.

  Tabii bir de birlikte oturanlar var. Böyleleri için oğluna düşkün anneler daha da sorundur. Bu kayınvalidelerin gelinlerin yatak odasına girip oğullarının üstünü örten tipleri bile mevcuttur. Gelinin gece yıkanıp yıkanmadığı takip edenler de mevcut bu arada. Her duruma sinir olup kendine ve eşine zarar vermektense çok ciddiye almamak, gülüp geçmek gerekir, bu tiplere.

  Kıskanç olanlar: “Oğlumu kaybediyorum” korkusuna düşerler. Oğullarının kendinden başka bir kadını çok sevmesine tahammül edemezler. Korkarlar ki oğulları karısının sözüne bakıp annesini sevmekten vazgeçebilir. Bu yüzden oğlu ve gelininin çok iyi anlaşmalarından, muhabbet etmelerinden rahatsız olurlar. Fakat gelinlerin zannettiği gibi ayrılsınlar da istemezler.

  Böyle bir kayınvalideniz varsa onun yanında çok mutlu pozlara girmeyin, eşinizle birbirinize “aşkım, canım” gibi muhabbet hitaplarında bulunmayın, onun kıskançlık damarlarını zorlamayın.Kayınvalidelerinin kıskandığını anlayan gelinlerin çoğu, inadına, kayınvalidesini sinir etmek için çok mutluymuş havalarına girerler. Kocalarının aldığı her yeni şeyi, kayınvalideyi çatlatmak istermiş gibi gözlerinin içine sokarlar. Bu davranış zarardan başka bir şey getirmez. İnsanların hasetlik ve kıskançlık duygularını körüklememek lâzım, zararlarından korunmak için.

  Geçenlerde bir hanım anlattı: “Kocam bana yıllarca yalvardı ‘Annemlere gidince arada ufak ufak kavga edelim, annem sevinir.’ dedi ama kesinlikle kabul etmedim onların yanında hep çok iyiymişiz gibi davrandım; ama şimdi anlıyorum ki bu davranışımın bana çok zararı olmuş.”

  Kıskanç kayınvalidenin yanında eşinizle muhabbet etmeniz en büyük hata. Kıskanan kayınvalideler tehlikelidir, oğlunun size olan ilgisini azaltmak için arkanızdan konuşabilir bu da zamanla eşinizi etkileyebilir. Bu yüzden en iyisi akıllıca davranmak, onun kıskançlık duygularını kabartmamak gerekir.

  Gelini kabullenmeyenler: Oğlu onun seçtiği kızla evlenmeyen kayınvalidelerdir onlar. Çoğu zaman akrabadan ya da komşudan bir kız, gelin adayı olarak beğenilir; fakat oğlu onu dinlemez, gidip başka bir kızla evlenmek ister. Yeni gelin adayı bir türlü beğenilmez, kızın ailesine, boyuna posuna türlü kusurlar bulunur. Nişan düğün aşamalarında türlü sorunlar çıkarırlar, sürekli söylenirler, gelinin her yaptığı onlara batar.

  Bu kayınvalideler ile zıtlaşmak, inatlaşmak kimseye bir şey kazandırmaz. Tam aksi gelin inatlaştıkça oğluna “Gördün mü benim dediğim kızı almadın, bu gelin bizi beğenmiyor, karın bizi sevmiyor.” diye arkanızdan konuşur. Kötülükten kimse hiç bir şey kazanmaz. Allah rızası için iyi davranmak, huysuzluklarını görmezden gelmek lâzım. Her insanın bir zayıf noktası vardır. Kayınvalidenin zayıf noktasını bulup oradan yaklaşmak kazanmaya çalışmak daha akıllıca olur. Kiminin zayıf noktası paradır. Ona hediye almak, altın götürmek gönlünü kazanmanızı sağlayabilir.

  Bazıları gelinin iş yapmasından mutlu olur. Misafiri geleceği zaman pasta börek yapmak ya da yemek yapıp götürmek, evini temizlemesine yardım etmek, sizi kabullenmesini kolaylaştıracaktır.

  Gelinden ilgi bekleyenler: Onlar kayınvalide olma konusunda ağır takılırlar. Oğullarına gelinlerine hiçbir şekilde müdahale etmezler. Onları evlendirerek bütün görevlerini yapmış gibi dururlar. “Biz geline hiç karışmayız, anlayışlı, akıllı kayınvalideleriz.” havasındadırlar. Koca bir yalan. Gelinleri, oğulları, gelip gitsin diye can atarlar; fakat gelmezlerse de “niye gelmiyorsunuz?” demeye de tenezzül etmezler. İyi kayınvalide olacağız diye kendilerini fazlasıyla kasarlar. Bakmayın siz onların “Evladım siz yuvanızda mutlu olun, bu bize yeter” demelerine. Yolunuzu gözlerler; fakat söyleyemezler. Onları kendi hallerine bırakmayın, irtibatınızı kesmeyin.

  El gün için yaşayanlar: Bu kayınvalideler için en önemli şey “el ne der” dir. Bütün gayretleri ele güne karşı iyi görünmektir. Genellikle gezmeci tiplerdir. Tabii çok gezdikleri için misafirleri de eksik olmaz. Her yere gelinle gitmek isterler. Misafiri geldiğinde de gelin hizmet etsin, ele güne karşı açık vermeyelim kaygısındadırlar. Gelinler kayınvalide ile bu kadar takılmayı sevmezler. Zaten onlara takılırlarsa kendi ev düzenleri kalmaz. Gönülleri olsun diye fırsat buldukça gezmelerine katılmaya çalışın. Gidemediğiniz zamanda tatlılıkla halletmeye çalışın, mazeretlerinizi söyleyin. Surat asarlarsa aldırış etmeyin, tavır almayın, kızgınlıkları çabuk geçer genellikle.

  Kırılgan tipler: Bu tipler alıngandır, her sözden nem kaparlar, küserler. Hep ilgi beklerler. Küçücük hastalıkları abartır, ilgi görmek için yataklara düşerler. Çocuk gibidirler. İlgi gördüklerinde çabuk mutlu olurlar.

  Hep takdir bekleyenler: Onların en çok istediği “Ne kadar iyi kayınvalide” olduklarını gelinden duymaktır. Onlar genellikle kendi ailelerinden takdir görmemiş olanlardır. İyidirler; fakat elbette hatasız değillerdir. Eğer küçük hatalarına odaklanmaz, iyiliklerini takdir ederseniz, sizden iyi gelin yoktur.

  Feminist kayınvalideler: Onlara göre erkek milletinin hepsi birdir, oğlu da olsa. Bu yüzden hep gelinlerini haklı görürler, oğullarına karşı gelinlerinden taraf olurlar. Onların gazlarına gelip eşinize tavır almayın, “Bak annen bile beni haklı buldu.” diye şişinip, hatalarınıza kılıf bulmayın. Eşinizin hatalarına görmek yerine kendi hatalarınızı görmeye çalışın. Kayınvalidenizin sözlerini çok ciddiye almayın, sonra eşinizle aranız bozulur.

  Korkak kayınvalideler: Yeni nesil kayınvalideler fena halde gelinlerinden korkuyorlar. “Oğlan zaten bizim oğlan aman gelinle arayı bozmayalım.” diye her daim gelinle iyi geçinme çalışmasındadırlar. Gelinlerin her türlü saygısızlığını görmezden gelir, haklı mazeretler bulmaya çalışırlar. Oğlu ve gelini arasındaki tatsızlıklarda da feminist kayınvalideler gibi hep gelinden yana olmaya çalışır, oğullarına kızarlar. Kayınvalideniz hep sizi haklı çıkarmaya çalışıyorsa, bu sizin haklı olduğunuzu göstermez, kadıncağız sizden korkuyordur. Tırnaklarınızı biraz kısaltın.

  Ahlakı kötü olanlar: En zor olan onlardır. Kötülükleri sadece gelinlerine değildir. Pek sevilmeyen tiplerdir; huysuz ve geçimsizdirler. Akrabalarına, eşlerine, kendi evlatlarına da kötü davranırlar. Huysuz tiplerdir. Yapılan iyiliklere bile bir kulp takarlar. Arıza çıkaracak şeyleri mutlaka bulurlar. Bu tiplere kızmak ve sinirlenmek, yaptıklarında mantık aramak ruh sağlığınızı bozar. Sadece acımak lâzım. Dünya ve ahiret hayatları zarar içinde olan kadınlardır onlar.

  Allah rızası için iyilik yapmayı onlarda tadabilirsiniz. Çünkü hiçbir iyiliğinizin kıymetini bilmeyeceklerdir belki altından kötülük bile arayacaklardır. Zaten yaptığınız her iyiliği yapmaya sizi mecbur görürler. Onların huysuzluklarına takılıp hayatı eşinize de kendinize de zindan etmeyin. Bakalım ne kadar Allah rızası için davranabiliyorsunuz kendinizi test edin.

  Bir bardak su veriyorsak, yaptığımız yemeklerden yiyorlarsa ahirete yatırım yapmamıza yardımcı oluyorlar demektir. Sayelerinde sevap hanemiz genişliyor demektir. Hele bir de huysuz ve zor insanlarsa sevabımız kat kat artıyor demektir.

  Yaptıkları nefsimize ağır geliyor onda sevap çok demektir.

  Dernek, vakıf çalışmalarında koşturan, elinden Kur’an düşmeyen fakat kayınvalidesini görmek istemeyen kalpleri kinle dolu mücahideler (!) var.

  Bu yüzden “Affetme” konusu çok önemli.

  Yaptığımız iyilikler ve kötülükler ancak kendimiz içindir. Karşımızdaki sadece sebeptir. Bu yüzden yaptıklarımızın karşılığını insanlardan değil Rabbimizden beklemeliyiz. Bırakın kayınvalide bilmesin, eşiniz bilmesin. Bilen biliyor önemli olan da o değil mi? Bir iyiliğe binlerce kat fazladan sevap bahşeden yüceler yücesi Rabbimiz bildikten sonra gerisi pek de önemli olmasa gerek.

  Kusurlarımıza rağmen birbirimizi sevmeyi öğrenmeliyiz. Bu konuda sorun yaşayanlar işe kayınvalideyi sevmeye çalışarak ve ona Allah rızası için iyi davranarak başlayabilirler. Kayınvalidenin öncelikle mümin kardeşimiz olduğunu unutmayalım. Rabbimizden af bekliyorsak önce kendimiz affedebilmeliyiz.

  “Aşkım seni çok seviyorum; ama seni doğuran kadını sevmiyorum”*gibi*söz ve davranışları ile bunu*anlatan*kadının sevgisine hangi erkek gerçekten inanır?

  Erkek bu sevgiye sadece inanmış gibi yapar. Fakat bir süre sonra bu sevgiyi sorgulamaya başlar. Çünkü anne evlat bir bütünün parçalarıdır. “Canım senin kafanı seviyorum ama ellerini ayaklarını hiç sevmiyorum” demek gibidir bu.

  Düşünün ki bir arkadaşınız size “Çocuğun şımarık, ondan hiç hoşlanmıyorum ama seni seviyorum” dese onun sevgisi size ne kadar inandırıcı gelebilir. Aman bana ne, beni seviyor, sadece çocuğuma laf söylüyor mu dersiniz yoksa çocuğunuza söylenen sözü üstünüze mi alırsınız. O günden sonra o arkadaşınıza gıcık olmaya başlamaz mısınız?

  Erkekler, eşleri ile annelerinin birbirlerini sevmelerini, iyi anlaşmalarını isterler. Karısının annesi ile iyi anlaştığı ya da anlaşmak için gayret ettiğini gören erkek bunu her zaman takdir eder.

  Eşiyle muhabbet etmek isteyen, aşkını sevgisini yaşatmak isteyen kadın, eşinden önce kayınvalidesi ile iyi geçinmeye bakmalıdır. En etkisiz görünen, gelini ile ilgili hiç konuşmayan bir kayınvalide bile erkek üzerinde sessizliği ile etkilidir.

  Hanımlar! Annesini sevmediğiniz adamla muhabbetli bir evlilik hayatınız olması pek mümkün değil. Dikkat ederseniz sadece iyi davranmaktan bahsetmiyorum. Sevmekten bahsediyorum. Onlar sevap kapımız olabilir.

  Şimdi soruyorum:

  Erkeklere: Karınızın aileniz ile ilgili yaşadığı sorunlar sizi ne kadar etkiliyor?

  Hanımlara: Kayınvalideniz ile ilgili hangi sorunları yaşıyorsunuz?

  Evliliğinizi ne kadar etkilediğinin farkında mısınız?

  İsterseniz daha iyi geçinebileceğinizi düşünüyor musunuz?


 5. 15.Ağustos.2016, 03:25
  3
  Misafir

  Yorum: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

  Ben sizin bu konu başınıza gelmediğini düşünüyorum.ben eşimi 6 yıl bekledim evlendik ve 15 günlük evliyken kocam bana boşanmadan söz etti ve nedeni kaynanamın bize gelip kalması ve beni kötülemesi.sonra kaynımı yolladı kocamın her senelik izninde.kaynımın teki 18 teki 22 yaşında.oda bitmedi kocam çalışırken ben büyük kaynım ile gece gündğz aynı evi paylaştım kaynanam yolladı diye.şimdide 6 gündür eşim izinde ve 6 gündür uzak akraba olan bi kızı alıp gelmiş bizde kalıyor.kız eşimle yaşıt ve bu gün bir gördğm kocam beni arkada bırakmış kız kolunu kocamın omuzuna atmış yğrüyüp şakalaşıyorlar.allah aşkına bunu dışarıdan hangi düşman başarabilir??


 6. 15.Ağustos.2016, 03:25
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ben sizin bu konu başınıza gelmediğini düşünüyorum.ben eşimi 6 yıl bekledim evlendik ve 15 günlük evliyken kocam bana boşanmadan söz etti ve nedeni kaynanamın bize gelip kalması ve beni kötülemesi.sonra kaynımı yolladı kocamın her senelik izninde.kaynımın teki 18 teki 22 yaşında.oda bitmedi kocam çalışırken ben büyük kaynım ile gece gündğz aynı evi paylaştım kaynanam yolladı diye.şimdide 6 gündür eşim izinde ve 6 gündür uzak akraba olan bi kızı alıp gelmiş bizde kalıyor.kız eşimle yaşıt ve bu gün bir gördğm kocam beni arkada bırakmış kız kolunu kocamın omuzuna atmış yğrüyüp şakalaşıyorlar.allah aşkına bunu dışarıdan hangi düşman başarabilir??

 7. 20.Ağustos.2017, 01:26
  4
  Misafir

  Yorum: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

  Ben 8 yıla girdim EVVLİLİĞİMİN. kayın valide mi annem gibi gördüm o ne dediyse tamam demeye çalıştım. Sonra işler öyle gitmedi sabah 11 akşam 8 pazar bile dahil gezmelerdeyiz artık dayanamayıp ben bu gün gelmeyecem dediğimde birsürü laf söz ve hakaret cabası eşimde tık yok. Buraya o kadar yaşadıklarımı yazmak istiyorum ki ama inanın sığmaz anlatmak bile beni yoruyor net olarak anlatacam iftira attı hakaret etti babama bile köpek dedi anneme teyzeme hakaret etti hepsinin arkasından büyük oğlu yüzünden başımıza gelmeyen kalmadı sahip çıkmadı lar ama acı olan ne ben hep gittim hep her sıkıntısına koştum unuttum görmedim duymadım. Onlar yüzünden memleketimden ayrılmak zorunda kaldım kocam bile dahil hepsinin hesabını vermesini istiyorum bir kaç güne gelecekler ve hiç istemiyorum ama sesimi çıkaramıyorum çünkü Allah tan korkuyorum onlar gelecekler ya ben evliliğimle bitsin istiyorum çünkü onlarla hiçbir bağım kalmasın istemiyorum ama yine susuyorum. Size tavsiyem eşiniz bile olsa sınırlarınızı aşmayın çünkü insan yeri geliyor ölmek istiyor. Allah bana sabır versin lütfen bana dua edin yaşadıklarım emin olun sadece bunlar değil çok kötü lerini gördüm bunlar ufak şeyleri yazdım lütfen dua edin.


 8. 20.Ağustos.2017, 01:26
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ben 8 yıla girdim EVVLİLİĞİMİN. kayın valide mi annem gibi gördüm o ne dediyse tamam demeye çalıştım. Sonra işler öyle gitmedi sabah 11 akşam 8 pazar bile dahil gezmelerdeyiz artık dayanamayıp ben bu gün gelmeyecem dediğimde birsürü laf söz ve hakaret cabası eşimde tık yok. Buraya o kadar yaşadıklarımı yazmak istiyorum ki ama inanın sığmaz anlatmak bile beni yoruyor net olarak anlatacam iftira attı hakaret etti babama bile köpek dedi anneme teyzeme hakaret etti hepsinin arkasından büyük oğlu yüzünden başımıza gelmeyen kalmadı sahip çıkmadı lar ama acı olan ne ben hep gittim hep her sıkıntısına koştum unuttum görmedim duymadım. Onlar yüzünden memleketimden ayrılmak zorunda kaldım kocam bile dahil hepsinin hesabını vermesini istiyorum bir kaç güne gelecekler ve hiç istemiyorum ama sesimi çıkaramıyorum çünkü Allah tan korkuyorum onlar gelecekler ya ben evliliğimle bitsin istiyorum çünkü onlarla hiçbir bağım kalmasın istemiyorum ama yine susuyorum. Size tavsiyem eşiniz bile olsa sınırlarınızı aşmayın çünkü insan yeri geliyor ölmek istiyor. Allah bana sabır versin lütfen bana dua edin yaşadıklarım emin olun sadece bunlar değil çok kötü lerini gördüm bunlar ufak şeyleri yazdım lütfen dua edin.

 9. 23.Ağustos.2017, 11:41
  5
  Misafir

  Yorum: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

  Vallaha da billaha da susmak alttan almak iyi gelin olmaya çalışmak asla çözüm değil. Benim kaynanam bana s.ktir ol git dedi. Benim evimde bana ALLAH canını alsın dedi. Hem de ortada hiçbir sebep yokken. Kafam kırıldı ve hamileydim benim halimi gördü beni öylece evde bıraktı gezmeye gitti. Halı koltuk ve üstüm başım kan oldu kafama bisiler sarmaya calistim ama basim döndü bayıldım. Her seyi geçtim ben o halimle Bebeğimi kaybedebilirdim. Bir insan bu kadar kötü olabilir mi. Beni sevmiyorsun da karnimda ki sana ne yaptı da beni öylece bıraktın gittin be kadın. Ben de insan evladıyım. O kadar sey var ki inanin anlatsam agziniz acik kalir. Yine de kocamın hatri için isi olsa yardim ederim ama hakkimi helal etmem. Ben çoğu kaynananın alttan almakla susmakla bosvermekle imana geleceğine inanmıyorum. Hele benim kaynanam gibisini Allah düşmanıma vermesin.


 10. 23.Ağustos.2017, 11:41
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Vallaha da billaha da susmak alttan almak iyi gelin olmaya çalışmak asla çözüm değil. Benim kaynanam bana s.ktir ol git dedi. Benim evimde bana ALLAH canını alsın dedi. Hem de ortada hiçbir sebep yokken. Kafam kırıldı ve hamileydim benim halimi gördü beni öylece evde bıraktı gezmeye gitti. Halı koltuk ve üstüm başım kan oldu kafama bisiler sarmaya calistim ama basim döndü bayıldım. Her seyi geçtim ben o halimle Bebeğimi kaybedebilirdim. Bir insan bu kadar kötü olabilir mi. Beni sevmiyorsun da karnimda ki sana ne yaptı da beni öylece bıraktın gittin be kadın. Ben de insan evladıyım. O kadar sey var ki inanin anlatsam agziniz acik kalir. Yine de kocamın hatri için isi olsa yardim ederim ama hakkimi helal etmem. Ben çoğu kaynananın alttan almakla susmakla bosvermekle imana geleceğine inanmıyorum. Hele benim kaynanam gibisini Allah düşmanıma vermesin.

 11. 16.Ocak.2018, 08:23
  6
  Misafir

  Yorum: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

  Benim kaynana bana sadece 4 tane kokmuş tülbent getirdi bohça olarak eşimin ilk eşi ölmüş evlendik 10 yaşında oğlu ilkokul bitince yanımıza alacaktık kadın evlendiğimiz ilk ayı oğlanıda aldı geldi çalışan bi insanım her tatilde dibimizde bitti elinden gelse çocuğu hemen bırakacaktı demediki bunlar yeni evli alışsınlar bi sürü yalan pasaklının tekidir evini temizlemeyi bilmez gelip huzurumu kaçırdı paramıza acımaz kadına tüm çalıştığımızı versek size lazım demez beni üvey anne diye yaydı millete ki ben çocuğa bi öf bile demedim hediyeler aldım harçlık verdim eşimle aylarca huzurumu kaçırdı tatile gidecek olduk kıskandı onu boşamazsan hakkımı helal etmem dedi daha bi sürü bişey şimdi şeytan görsün o pasaklının yüzünü isterse boşanayım ama karakterimide üç kuruşluk kadına bozuk para gibi harcatmam


 12. 16.Ocak.2018, 08:23
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Benim kaynana bana sadece 4 tane kokmuş tülbent getirdi bohça olarak eşimin ilk eşi ölmüş evlendik 10 yaşında oğlu ilkokul bitince yanımıza alacaktık kadın evlendiğimiz ilk ayı oğlanıda aldı geldi çalışan bi insanım her tatilde dibimizde bitti elinden gelse çocuğu hemen bırakacaktı demediki bunlar yeni evli alışsınlar bi sürü yalan pasaklının tekidir evini temizlemeyi bilmez gelip huzurumu kaçırdı paramıza acımaz kadına tüm çalıştığımızı versek size lazım demez beni üvey anne diye yaydı millete ki ben çocuğa bi öf bile demedim hediyeler aldım harçlık verdim eşimle aylarca huzurumu kaçırdı tatile gidecek olduk kıskandı onu boşamazsan hakkımı helal etmem dedi daha bi sürü bişey şimdi şeytan görsün o pasaklının yüzünü isterse boşanayım ama karakterimide üç kuruşluk kadına bozuk para gibi harcatmam

 13. 16.Ocak.2018, 12:10
  7
  bbgbbg
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Haziran.2017
  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 436
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: Kayınvalidenin verdiği huzursuzluk

  Şimdiye kadar sabretmişsiniz maşaAllah.Bunun birlikte bundan sonrada Allahu Teala’nın rızası için size yaptığı herşeye rağmen sabrederseniz emin olun Allah’ın izniyle ahirette neler kazanacağınızı hayal edemezsiniz.İnşaAllah Allah(azze ve celle) rızası için sabredeceğinizi düşünüyorum.

  Birde yuvayı yıkmayı düşünmeyin Allah(azze ve celle) muhafaza.Eşinizin zaten 2. evliliği onun içinde zor olabilir.


 14. 16.Ocak.2018, 12:10
  7
  bbgbbg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Şimdiye kadar sabretmişsiniz maşaAllah.Bunun birlikte bundan sonrada Allahu Teala’nın rızası için size yaptığı herşeye rağmen sabrederseniz emin olun Allah’ın izniyle ahirette neler kazanacağınızı hayal edemezsiniz.İnşaAllah Allah(azze ve celle) rızası için sabredeceğinizi düşünüyorum.

  Birde yuvayı yıkmayı düşünmeyin Allah(azze ve celle) muhafaza.Eşinizin zaten 2. evliliği onun içinde zor olabilir.
+ Yorum Gönder