+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sınava gireceğim heycanlanmamak için ne yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sınava gireceğim heycanlanmamak için ne yapmalıyım?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Sınava gireceğim heycanlanmamak için ne yapmalıyım?


  Reklam  Cevap: sınavlarda heyecanlanmamak için ne yapmalıyım

  Sınav stresi özelliklede bu dönemlerde oldukça önemli bir kavram.Ygs,Lys,kpss,Odes,Kpds vs vs.. gibi sınavlar derken herkezin hayatı sınavlarla geçmekte.Tabiki bunlara bağlı olarak kazanamayacağım,yapamayacağım,zormu acaba gibi sorular adamın aklına takılmakta ve bunun için kişide sınav stresi yaratmaktadır.

  *Bu stresten kurtulmak içn uzmanları bazı önerilerini sizlere sunacağım;

  Uzmanlar ilk olarak o sınavı akıldan çıkarmak başka şey düşünmek ile o stresi yarıya indirilmesini garantilemiştir.Ayrıca sınavın kolay geçeceğini hepsini yapacağını düşünmekte ayrı bir rahatlık vermekteymiş.
  *Tabiki bunları düşünmek için çalışmak lazım eğer kendinizi hazır hissediyor iseniz zaten sınav stresi değil off ne kadar güzel geçecek acaba diye düşünmek gerekir.

  Rahat olun,aklınızdaki olumsuz düşünceleri çıkartın,sınavı kafanızdan atmak için sosyal ve unutturucu faaliyetler yapın.


  Sınavda okunacak dua
  sınav duası
  imtihan duası


  İmtihana (Sınava girerken şu dua okunur (isra suresi;80)  “Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

  Anlamı

  ”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım sdici bir kuvvet ihsan eyle.”

  Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;  “Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”

  Anlamı

  ”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”


  Sınav Başlayınca da şu dua okunur:  "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû."

  Anlamı

  ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."


 3. Misafir
  sakin ol derın derın nefes al ınan basaracagına dunyanın sonu degıl

 4. Misafir
  Allaha tevekkül edin duaları okuyun

+ Yorum Gönder
sınavda heyecanlanmamak için dua,  sınavda heyecanlanmamak için ne yapılmalı,  heyecanlanmamak için okunacak dua,  sınava girerken heyecanlanmamak için dua,  heyecanlanmamak için dua,  sınav stresinden kurtulmak için dua,  sinavda heyecanlanmamak icin ne yapilir