+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çupra balığı özellikleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çupra balığı özellikleri


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Çupra balığı özellikleri


  Reklam  Cevap: Halk arasında çok sevilen bir balık türü olan çipura, genellikle Akdeniz ve Ege Denizinde avlanır. Çipura denizden avlanabildiği gibi balık çiftliklerinde de yetiştirilebilmektedir. Bu balığın en büyük özelliği nedir? Çipura, boyut olarak bir kişiyi rahatlıkla doyurabilme özelliğine sahiptir. Genellikle ızgara ve tavası oldukça tercih edilmektedir. Kalın bir ete sahip olan çipurayı pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

  Çipura, Akdeniz ve Ege denizinde yaygındır. Boyları ortalama 25–35 cm. ağırlıkları 0,5–3 kg'yi bulur. 60 cm. ve 6 kg. olanlarıda seyrek olsa da görülebilir. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yiyen etçil bir balıktır. Yaz aylarında sığlarda, kış aylarında da 30–40 m. derinliklerde yaşar. İki yaşın üzerindekiler daha da derinlere iner.
  Çipuraların üreme zamanları Ekim – Aralık aylarında olur ve 100–150.000 yumurta dökerler. Eti az kılçıklı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. Izgarada pişirilmesi tercih edilir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir. Çipura balığı günümüzde Türkiye'de, başarılı bir şekilde üretilmektedir.


+ Yorum Gönder