+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kültür balıkçılığında domuzdan elde edilen yemle beslenen balıkları yemek helal olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kültür balıkçılığında domuzdan elde edilen yemle beslenen balıkları yemek helal olur mu?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kültür balıkçılığında domuzdan elde edilen yemle beslenen balıkları yemek helal olur mu?


  Reklam  Cevap: Domuz eti, İslam dininde haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, vurulup öldürülmüş hayvanlar... size haram kılındı” (Maide, 5/3)buyrulmaktadır.

  Bu ayette geçen ürünlerin yenilmesinin haramlılığı insanlara yöneliktir. Bu bakımdan içerisinde domuz katkısı bulunan ürünlerin yem sanayiinde kullanılması,“domuz etinin yenmesi” anlamına gelmez.

  Çünkü bu tür yemler gerek imalat döneminde gerek bunları yiyen hayvanların vücudunda değişime uğramakta, domuz eti olmaktan hükmen çıkmış olmaktadırlar. Bu sebeple sağlık açısından bir sorun bulunmaması kaydıyla, bu tür yemlerle beslenen hayvanların etini yemek dinen sakıncalı değildir.
  Nitekim pislik yiyen tavuk vs. gibi hayvanların (cellale) eti, kesimden önce belli bir süre bekletilmeleri ve bu sürede temiz yemlerle beslenmeleri kaydıyla yenilebilmektedir (İbn Nüceym, el-Bahru’r-raik, VIII, 207). Bahsi geçen durumda balıkların da bir süre temiz yemlerle beslendikten sonra satışa sunulması gerekir.
  Öte yandan domuz sütü ile beslenen bir hayvanın etinin yenmesinde bir sakınca bulunmadığı fakihler tarafından açıkça belirtilmiştir (Serahsi, el-Mebsut, 11, 255; Kasani, Bedaiu’s-sanai, V, 40).

  Şu var ki, müslümanların, domuz yetiştirilmesini ve ticaretini teşvik etme durumuna düşmemeleri için alternatif ürünler aramaya yönelmeleri dinin genel prensipleri açısından daha uygundur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder