+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sesli zikir ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sesli zikir ile ilgili hadisler

  Sual: Sesli zikir ile ilgili hadisler nelerdir bilgi verir misiniz Sesli zikir hakkında hadisi şerifler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: sesli zikir ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Sesli zikir hadisi, seslilikle ilgili hadis

  İbn Abbas şöyle diyor: 'Hz. Peygamber zamanında cemaat namazı bittikten sonra sesli olarak zikredilirdi'
  Hadisin kaynağı: Buharî/805; Müslim/583  Kalpler demirin paslandığı gibi paslanır, onun cilası Kur’an okumak ve Allah’ı çok zikir etmektir.

  Ve yine Resulullah ( s.a.v ) Hz.’leri buyurmuşlar ki: “Bir şeyi çok seven, onu çok anar” buyurmuştur.

  “her kim harflerinin hakkını vererek ve çekerek “La ilahe İllallah” derse, büyük günahlarından 4000 günahı silinir buyurmuşlardır. ( Ramuz Şerhi, cilt 4, sahife 521) -

  TA HA 124: HER kim de zikrimden yüz çevirirse, Ona dair bi maişet vardır, ve onu kıyamet günü kör olarak diriltiriz.

  CİN 17 : Her kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse onu gittikçe yükselen bi azaba sokar.

  BAKARA 152 : siz de beni anın ki bende sizi anayım. Nimetlere şükredin nankör olmayın.

  NUR 36-37 : Bir takım evlerde ve camilerde sabah ve akşam ona tesbih ederler, öyle ricak ki, ne alım ne satım ve ne ticaret onlar Allah’ı zikirden, namaz kılmaktan zekat vermekten alıkoymaz.


  İbn-i Ömer ( R.A ) ‘DEN : PEYGAMBERİMİZ ( S.A.V ) buyurdular ki “Gafiller arasında Allah’ı zikreden kimsenin hali kurumuş otlar arasında yeşil bir ağacın haline benzer

  Ebu Hurevre ( R.A )’den : Peygamberimiz ( S.A.V ) Aziz ve celil olan Allah (c.c) buyurdu ki, “Ben kulumun zannı üzereyim Beni zikrettiğinde ben onunlayım. Beni yalnız zikrederse bende onu bu suretle anarım. Beni bir cemaat içinde zikrederse bende kulumu daha hayırlı bir cemaat içinde rahmetimle anarım”


  Ebu Hurevre ( R.A )’den : Peygamberimiz ( S.A.V ) Allah ( C.C ) Hz. kıyamet gününde hiç bir gölgenin olmadığı ve ancak kendi gölgesinin bulunduğu günde yedi zümreyi kendi gölgesinde gölgelendirir.
  Bunlardan biride tenhada ALLAH’ı zikreden ve Allah korkusundan göz yaşı akıtandır.


  Peygamberimiz (S.A.)buyurmuşlardır ki : “Cennet te her şey var. Dünyada ki, hiç bir şeye hasret çekilmez ancak dünya da zikirsiz geçen saatlere acıyıp ne olaydı o boş geçirdiğimiz saatleri de zikir ile geçirse idik, diye hasret çekecekler” Buyurmuşlardır.


  --------------------------------------


  SORU: Selamünaleyküm; Hocam benim gittiğim bir sohbet grubu var. Burada sesli zikir yapıyorlar böyle tef falan çalarak ilahi eşliğinde. Onlara sordum bu zikri Rasulullah a.s yapıyor mu diye evet dediler. Ama her zaman aklımda bir soru işareti oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Allah’a emanet olun.

  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Asla öyle bir şey yoktur. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zikri şu anda namaz olarak bildiğimiz, Kur’an olarak bildiğimiz şeylerdir. Sabah namazından sonra oturup tespih yapmaktır. Kendinize daha berrak yerler bulun, onlarla da tartışıp bir mü’mini üzmeyin.

  Nureddin Yıldız


  -----------------------------


  SORU: Hocam sesli zikir meclislerine katılmak bidat mıdır? Camilerimiz de namaz sonrası tesbihat konusunda Efendimiz (s.a.v) zamanında olmadığını vefatından sonra bu iki konuda ihtilaf yaşandığını okudum. Bu iki konuda nasıl amel edeceğimiz konusunda yardım eder misiniz?


  CEVAP: Her iki konu hakkında da ashabı kiramın yaptıklarına dair açık ve sahih bir bir bilgi yoktur. Ancak günümüze kadar gelen bir silsile ile Müslümanlar arasında yapıla gelen gerek sesli zikir ve gerekse cemaatle topluca tesbihatı kavga konusu yapmanın yararı yoktur. Faydalı olduğunu düşünerek yapanlar arasında ulemadan da kimseler vardır. İhtilaflı konularda en doğru olan, Müslüman’ın hak bildiğini yapıp diğer kardeşinin yaptığını da tartışma konusu yapmamasıdır. Zira birbirimizle uğraşmakta yarar olmayan bir zamandayız. Yeter ki söz konusu olan şey Allah Teala’nın kati haramlarından biri olmasın. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız

 3. Misafir
  Allah razı olsun hocam Hadisler için

 4. Misafir
  nureddin yildiz hoca fetvaları en sağlam fetvalardır
  Sesli zikir konusundaki fetvası da isabetlidir

 5. imam
  Üye
  Sesli zikir caizdir

 6. Misafir
  Caiz diyiyosunda neden caiz bide sen kim olarak hemen hukum veriyosun caiz diye

 7. mum
  Administrator
  neden caiz
  Efendmizi zamanında sesli zikredenlere karşı çıkmaması caiz olduğunu gösterir.
  Örnek olarak namazdan sonra sesli tesbihat yapılırdı ve kimse karşı çıkmazdı.

 8. Misafir
  slmn alykum hocam bn evlenmeden once suleymenci cematinden dim sonra esim nedeniyle nakisibendi tarikatine gectim ve cehri zikir yapiyoruz kendi kendime bazi seyleri kafamda soru isareti kaldi yasayan bi seyhin olmasi zikir yaparken kendinden gecmek dogrumudur acaba

 9. Misafir
  Bu cevapları gerçekten Nureddin Yıldız hoca mı verdi bilmiyorum ama açık zikiri bi araştırmalı . Bize Allah'ın adının anıldığı yerlerden daha berrak bir yer yoktur. Böyle demeniz Abdülkadir Geylani Hazretlerinin zoruna gitmemiştir umuyorum ki. O sultan ki evlatlarını dervislerini cennete koyacağına dair Allahu tealadan söz almıştır . Rabbim yardımcımız olsun .

 10. Misafir
  Tabikide gercek bir mursit yasayabilir kardesim ben hoca degilim fakat 3ler 7ler40lar vardir bunlar Allahin mursitleri ve dostlaridir ve asla eksilmezler eger biri olurse yerine baskasi yetistirilir. Bende Naksibendi halidi kolunun Seyhlerinden Aşık Refik efendiye bagliyim ve cehri (sesli) zikir bizdede var kendinden gecmek tabiki vardir. Hatta Efendi hz(İsmail Efendi)'den alıntı:40lar magarasi varmis(az once bahsettigim kisiler) bunlar bi yerde toplanmis ve zikir yapmaya baslamis oyle aşkla zikir yapmislarki Allah diyenin magrada kafasi tavana carpmis ve orda kayayi yararak bir kafa tasi izi birkmis efendi hazretleri kendisi bunu gidip grmus. Zikirler Allah diyip kendimizden gecmk onla olmak sadece onu dsnmek icindir zaten selametle kardesim..m

 11. Misafir
  Caiz olmasi sunnet olmasindandir kardesim. Peygamberimiz zamanindada Ashabi SUFFA (Selmani Farisi Hz.Ali gibi kisilerin olurturdugu topluluk) varmis. O zmn peygamber efndimizle beraber toplu sekilde zikir yapilirmis ayeti kutsidede:Peygamberimiz ( S.A.V ) Aziz ve celil olan Allah (c.c) buyurdu ki, “Ben kulumun zannı üzereyim Beni zikrettiğinde ben onunlayım. Beni yalnız zikrederse bende onu bu suretle anarım. Beni bir cemaat içinde zikrederse bende kulumu daha hayırlı bir cemaat içinde rahmetimle anarım”

 12. Misafir
  Boyle birsey abdul kadir geylaninin zoruna gitmez onunda sesli zikir yaptigina dair rivayetler yoktur Allahu teala ayetinde ben size sah damarinizdan daha yakinim buyurur diger bir ayettede benini icin icin zikredin der Allahu teala peygamberimizinde sesli zikir yapip kendinden gectigi gorulmemistir

+ Yorum Gönder
sesli zikir ile ilgili hadisler,  sesli zikir ile ilgili ayetler,  sesli zikirle ilgili hadisler,  cehri zikir ile ilgili hadisler,  sesli zikirle ilgili ayet ve hadisler,  cehri zikir ayetleri,  peygambeeimizin zikir ile ilgili sözkeri