+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İçecekler ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçecekler ile ilgili hadisler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: İçecekler ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: HER SARHOŞ EDİCİ HARAMDIR


  İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Her sarhoşluk veren şey haramdır.”


  İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Her sarhoş edici haramdır, çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.”

  ŞARABIN KÖTÜLÜĞÜ İLE İLGİLİ HADİSLER

  Ebu’d-Derda radıyallahu anh demiştir ki: "Dostum bana: "Şarap içme. Çünkü o her kötülüğün anahtarıdır!" diye tavsiyede bulundu.


  ŞARABIN KÖTÜLÜĞÜ İLE İLGİLİ

  Habbab İbnu’I-Eret radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Şaraptan sakın! Çünkü şarabın ağacı (asma) diğer ağaçların üstüne çıktığı gibi şarabın günahı da diğer günahların üstüne çıkar."  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh rivayet ediyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Dünyada şarap içen, onu ahirette içemeyecektir."  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "İçki müptelası (=şarap düşkünü), (günah yönüyle) puta tapan gibidir."


  Ebu’d-Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "İçki mübtelası cennete giremez."

  Ebu Ümame el-Bahili anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ümmetimden bir zümre, şaraba bir başka ad takarak onu içmedikçe geceler ve gündüzler tükenmeyecek (Kıyamet gelmeyecek)."

+ Yorum Gönder