+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölüm ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölüm ile ilgili hadisler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Ölüm ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: ÖLÜMLE İLGİLİ HADİSLER

  Abdullah İbnu Cafer babasından radıyallahu anh naklen anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ölülerinize (ölmek üzere olanlara) Lailahe illallahu’l-Halimu’l-Kerim, Subhanallahi Rabbi’l Arşi’l-Azim, Elhamdulillahi Rabbi’l-Alemin" demeyi telkin edin!" Yanındakiler: "Ey Allah’ın Resulu! Bunun sağlara telkini nasıldır?" dediler. "Daha güzeldir, daha güzeldir!" buyurdular."


  ÖLECEK KİMSEYE LAİLAHE İLLALLAH TELKİNİ
  Muhammed İbnu’l Münkedir anlatıyor: "Hz. Cabir radıyallahu anh’ın yanına girdim. Ölmek üzereydi. "Resulullah aleyhissalatu vesselam’a bizden selam götür!" dedim."


  ÖLECEK KİMSENİN YANINDA NE KONUŞMALI?
  Hz. Aişe radıyallahu anha’nın anlattığına göre: "Resulullah aleyhissalatu vesselam bir gün yanına girdiği sırada, bir yakınının nefesini ölüm kesmek üzere idi. Aleyhissalatu vesselam Hz. Aişe’nin üzüntüsünü görünce kendisine: "Şu yakının için üzülme. Zira onun şu ızdırabı hasenatındandır!" buyurdular."


  MܒMİN CAN ÇEKİŞME HALİNDEN SEVAP KAZANIR
  Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam’a (ölmek üzere olan bir kimsenin) insanları tanıma hali ne zaman sona erer?" diye sordum. "(Gaybi hakikatları) gördüğü zaman!" buyurdular."

  Şeddad İbnu Evs radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "ölülerinizin yanında hazır bulunduğunuz taktirde (ölünce) gözlerini kapayıverin. Çünkü göz, ruhu takip eder (ve açık kalır). Ayrıca hakkında hayır söyleyin. Çünkü melekler ev halkının söylediklerine "Amin!" derler."


  ÖLÜNÜN GÖZÜ KAPATILIR
  Abdullah İbnu Ömer radıyallahu anhüm anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "ölülerinizi güvendiğiniz kimseler yıkasın."


  ÖLÜNÜN GASLİ
  Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

  "Kim bir ölüyü yıkar, kefenler, kefenini güzel kokulu maddelerle kokulandırır, taşır ve namazını kılar, cenazeyle ilgili olarak gördüğü (kötü alametleri ölü) aleyhine yaymazsa, (bu yaptığına mükafaat olarak) günahlarından ternizlenir ve annesinden doğduğu gün gibi (tertemiz) olur."

 3. NuN
  Üye
  ölüm hadisleri
  ölümle ilgili hadisi şerifler
  ölümü konu edinen hadisler


  Rivâyete göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem her zaman. Rabbim -cimrilikten, ağır canlılıktan, erzel-i ömürden kabir azâbından, deccâlın (ve yalancı insanların) iğfâlinden dirim ve ölüm fitnesinden- sana sığınırım, diye duâ ederdi. Enes bin Malik – Sahihi Buhari Hadis no: 1710

  Kadınlar Resulullah (sav)'a dediler ki: "Ey Allah'ın Resulü! Sizden (istifade hususunda) erkekler bize galip çıktı (yeterince sizi dinleyemiyoruz). Bize müstakil bir gün ayırsanız!" Resulullah (sav) bunun üzerine onlara bir gün verdi. O günde onlara vaaz u nasihat etti, bazı emirlerde bulundu. Onlara söyledikleri arasında şu da vardı: "Sizden kim, kendinden önce üç çocuğunu gönderirse, onlar mutlaka kendisine ateşe karşı bir perde olur!" Bir kadın sormuştu: "Ey Allah'ın Resulü! Ya iki çocuğu ölmüşse?" "İki de olsa!" buyurmuşlardı. Ebu Said - Buhari, İlm 36, Cenaiz 6, İ'tisam 9; Müslim, Birr 152, (2633)

+ Yorum Gönder