+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rahmet ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rahmet ile ilgili hadisler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Rahmet ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: ALLAH’IN RAHMETİ  Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "Allah celle şanühü mahlukatın olmasına hükmettiği zaman -Müslim’in rivayetinde: "Allah mahlükatı yarattığı zaman"- yanında bulunan, Arş’ın gerisindeki bir kitaba şunu yazdı: "Muhakkak ki rahmetim gazabıma galebe çalmıştır."

  Buhari nin bir diğer rivayetinde: "Rahmetim gazabıma galebe çaldı" denmiştir.

  Buhari ve Müslim’in bir rivayetlerinde: "(Rahmetim) gazabımı geçti" denmiştir.


  Buhari, Tevhid 15, 22, 28, 55, Bedi’ül’-Halk 1; Müslim, Tevbe 14, (2751); Tirmizi, Daavat 109, (3537).)
  Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhisselatu vesselam) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan mahlükatı arasında taksim etti.) Bu tek cüz(den nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlükat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."


  Buhari, Edeb 19, Rikak 19, Müslim 17, (2752); Tirmizi, Daavat 107-108, (3535-3536).
  Selmanu’l-Farisi (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "AIlah’ın yüz rahmeti var. Bunlardan biriyle mahlükat kendi aralarında birbirlerine merhamet gösterirler. Doksandokuz rahmet de Kıyamet günü içindir."


  Müslim, Tevbe 20, (2753).
  Yine Müslim’de gelen bir diğer rivayette Resûlullah (aleyhissalatü vesselam)]: "Allah, arz ve semayı yarattığı gün, yüz rahmet yarattı. Her bir rahmet göklerle yer arasını dolduracak kadardır. Ondan yeryüzüne tek bir rahmet indirmiştir. İşte anne, yavrusuna bununla şefkat eder. Vahşi hayvanlar ve kuşlar birbirlerine bununla merhamet ederler. Kıyamet günü geldiği vakit Allah, rahmetine bunu da ilave ederek (tekrar yüze) tamamlayacaktır."


  Müslim, Tevbe 21, (2753).
  Ömer İbnu’l-Hattab (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatü vesselam)’a bir grup esir getirilmişti. İçlerinde bir kadın vardı, göğüsleri sütle dolu idi. Bu kadın (sağa sola) koşuyor, esirler arasında bir çocuk bulduğu zaman onu yakalayıp kucaklıyor, göğsüne bastırıyor ve emziriyordu. (Dikkatleri çeken bu manzara karşısında), aleyhissalatu vesselam:

  "Bu kadının, çocuğunu ateşe atacağına kanaatiniz olur mu?" dedi. Bizler:

  "Hayır!" diye cevap verince:

  "(Bilin ki), Allah’ın kullarına olan rahmeti, bu kadının çocuğuna olan şefkatinden fazladır" buyurdu."


  Buhari, Edeb 18; Müslim, Tevbe 22, (2754).

+ Yorum Gönder