+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bazı Zamanların Fazileti ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bazı Zamanların Fazileti ile ilgili hadisler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Bazı Zamanların Fazileti ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: GECE İLE İLGİLİ HADİSLER

  Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Gecede bir saat vardır ki, müslüman bir kimsenin Allah’tan, dünya veya ahirete müteallik bir hayır talebi, o saate rastlarsa, Allah dilediğini ona mutlaka verir. Bu saat her gecede vardır."


  Müslim, Müsafirin 166, (757).


  MUHARREM AYI İLE İLGİLİ HADİSLER  Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

  “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan Muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır.”

  Müslim, Sıyam 202, (1163); Ebu Davud, Savm 55, (2429); Tirmizi, Salat 324, (438); Nesai, Kıyamu’l-Leyl 7, (3, 207,. 208).  Hz. Ali radıyallahu anh’ın anlattığına göre bir adam ona sorar:

  “Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?”

  Ali radıyallahu anh şu cevabı verir:

  “Ben bu soruyu Resulullah’a soran kimseye rastlamamıştım. Nihayet bir adam sordu. O zaman ben de yanlarında idim. Dedi ki: “Ey Allah’ın Resûlü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?” Şu cevabı lutfettiler:

  “Ramazan dışında da oruç tutmak istersen Muharrem ayında tut. Çünkü o Şehrullah (Allah’ın ayı)dır. O ayda bir gün vardır ki, Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek.”

  Tirmizi, Savm 40, (741).

+ Yorum Gönder